Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Anorektičkou ve 35 letech?

Anorektičkou ve 35 letech?

26.8.2018 - redakce Babinet.cz

Jistě, krásná postava je skvělá, ale kdo to s hladověním a s dietami přežene, více svému tělu uškodí, než pomůže. Doposud bylo chorobné hubnutí pozorováno jen u pubertálních dívek. Jenže psychologové dnes označují za nejrizikovější skupinu ženy nad 30 let.

Často se s tímto problémem setkávají i u čtyřicátnic. Hlavním důvodem tohoto rizikového chování je přílišné zaujetí svým vzhledem, snaha vypadat mladě ve světě, který je mládím doslova posedlý. „Ženy se hubnutím snaží, aby vypadaly znovu jako dvacetileté. Často se jedná spíše o sebepoškozování,“ varují psychologové.

Právě to se stalo Karolíně (40):“Všechno to začalo jednou v kanceláři,“ vzpomíná si. „Zrovna jsem jedla čokoládu, když vešla moje baculatá kolegyně a úplně mě usadila: “Tomuhle by ses měla raději vyhnout, nebo budeš brzo vypadat jako já!“ Už předtím jsem byla se svou postavou nespokojená, ale po tomhle pohár mé trpělivosti přetekl.“ Karolína se začala ze dne na den chovat jako vyměněná. Dávala pozor, co přesně jí. „Přestala jsem vnímat, zda mi jídlo chutná nebo ne. Důležité pro mě bylo jen, kolik má kalorií,“ svěřuje se. Krize přišla teprve tehdy, když matce devítiletého syna váha ukázala 38 kilogramů. Její syn tenkrát vážil o pět kilogramů více než ona.

Až poté se nad sebou Karolína zamyslela. Přestala počítat kalorie a začala znovu normálně jíst. „Nebylo to vůbec jednoduché. Měla jsem i krize, kdy se mi zdálo, že už to nezvládnu. Ale věděla jsem, že jsem na správné cestě.“

 

Štěstí v neštěstí měla také Hana P.(37). Během tří let zhubla o 19 kilogramů! „Vypadala jsem jako kostra, ale přesto jsem byla pořád nespokojená,“ vzpomíná. Lékaři ji varovali, že pokud nezmění své chování, zbývá jí maximálně rok života. Nevěřila jim. Oči jí otevřel až její gynekolog, který jí oznámil, že kvůli podváze už nikdy nebude moci mít děti. "Teprve tehdy jsem pochopila, že dietami jen ničím své tělo,“ přiznává. Naštěstí právě tenkrát potkala svého budoucího muže Tomáše, s nímž chtěla žít spokojený a normální život, ke kterému pro ni patřily samozřejmě i děti. A stal se zázrak: Hana otěhotněla. „Dnes už vím, že svou závislost na hubnutí jsem překonala jen proto, aby se můj syn Honzík narodil zdravý. A povedlo se mi to!“

 

Minitest: Mám problémy s jídlem?

 

Pokud se Vás týká alespoň jedna z těchto vět, jste ohrožená!

--- Jíst, na co mám chuť? Nikdy! Na kalorie dávám pozor neustále.

--- Musím jíst, když mám depresi, nudím se, nebo jsem frustrovaná.

--- Nejím pravidelně. Někdy vybílím celou ledničku, jindy nejím celý den vůbec nic.

 

A jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Jezte pravidelně! A pokud se vám nedaří svůj problém zvládnout sama, vyhledejte profesionální pomoc.

 

foto: Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip