Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Polarizační sluneční brýle jako efektivní ochrana zraku

Polarizační sluneční brýle jako efektivní ochrana zraku

24.8.2018 - redakce Babinet.cz

Léto je pomalu u svého konce, nicméně slunce je stále poměrně silné. I proto dál určitě nosíte sluneční brýle, které chrání váš zrak. Tedy alespoň v případě, jedná-li se o opravdu kvalitní model. Pokud se vám stávající sluneční brýle z hlediska míry ochrany zraku nepozdávají nebo žádné nemáte, rozhodně stojí za to podívat se po kvalitních značkových provedeních. Výbornou volbou jsou polarizační sluneční brýle. Že jste o ničem takovém ještě neslyšela? Nevadí, v následujících řádcích se zaměříme na princip polarizace a na výhody i nejznámější značky polarizačních brýlí.

Jaký je princip polarizace?

Za vším stojí fyzika a i na jejím základě lze polarizaci vcelku jednoduše interpretovat. Světlo fakticky představuje elektromagnetickou vlnu. Veškeré světelné zdroje jsou producenty nepolarizovaného světla. Jde tedy o elektromagnetické vlnění, jehož elektrické náboje jsou rozptýleny v několika různých směrech. Polarizace je procesem, při kterém se mění nepolarizované světlo v polarizované. Světlo se tedy soustředí do jednoho jediného směru.

V čem jsou polarizační brýle výhodné?

Předně je nezbytné předeslat, že klasické sluneční brýle vás dokážou skvěle ochránit před UV zářením a dávají nám pocit bezpečí. Nejsou ale schopné zabránit oslnění. To může přijít v mnoha momentech, o čemž vás přesvědčíme v následujícím odstavci. Určitě bychom měli zmínit i minimalizaci únavy očí. Zapomenout přitom nelze ani na zvýšení ostrosti zraku v důsledku absence rušení nevhodnými světelnými toky.

Kde oceníte polarizační brýle?

Kvalitní polarizační brýle oceníte při mnoha činnostech. Výborné jsou především při řízení automobilu. Právě tady bez problémů zabrání světelným odrazům z protijedoucích vozů nebo vozovky či jiných podnětů. Vynikající je polarizace také v případě rybářů. Odlesk vody je většinou velmi silný a je zapotřebí s ním účinně bojovat. Výborné jsou polarizační brýle také pro lyžaře a snowboardisty. Ocení je ale i spousta dalších sportovců.

Jaké jsou ostatní výhody polarizačních brýlí?

Prakticky všichni mezinárodně známí výrobci polarizačních brýlí nabídnou velmi kvalitní sortiment. Někteří jdou ale ještě dál a jejich technologie jsou zcela unikátní. Výbornou volbou jsou například havajské brýle Maui Jim vyznačující se technologií PolarizedPlus2®. Sází především na maximální ostrost a detail. Výborná je ale třeba také značka Oakley. Ty jsou vybavené technologií High Definition Optics® a jedná se fakticky o asi nejostřejší čočky na současném trhu. Hodně dobré jsou také sluneční brýle Ray-Ban. Původně byly vytvořeny za účelem vybavení bojových pilotů. Vybrat si lze z několika řad a barevných variací těchto moderních polarizačních brýlí.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip