Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  V ČR vyrábíme a zpracováváme jedno z nejkvalitnějších mlék v Evropě

V ČR vyrábíme a zpracováváme jedno z nejkvalitnějších mlék v Evropě

22.8.2018 - redakce Babinet.cz

Vysoká jakost mléka je naprosto nezbytná pro výrobu kvalitních a nutričně hodnotných mléčných výrobků. Věděli jste ale, že se naše mléko díky své kvalitě udržuje v evropské špičce?

Jakost syrového kravského mléka charakterizuje soubor celé řady ukazatelů.

„Při sledování mikrobiologické čistoty se v mléce zjišťuje celkový počet mikroorganismů. Tento ukazatel má vliv nejenom na trvanlivost, ale také na technologické vlastnosti suroviny. Celkový počet mikroorganismů by podle platné evropské legislativy neměl překročit 100 000 zárodků v 1 ml. Přitom se analyzují nahodile nejméně 2 odběry v měsíci. Průměrná hodnota tohoto znaku je u nás trojnásobně nižší,“ vysvětluje Ing. Jiří Kopáček, CSc., předseda ČMSM.

Hodnotí se zdravotní stav dojnic

Dalším hodnoceným znakem je tzv. počet somatických buněk, což vypovídá především o zdravotním stavu dojnic a o jejich celkově pohodě na farmě. Hodnota tohoto ukazatele by neměla překročit 400 000 v 1 ml. U nás je však dosahovaná skutečnost pouze okolo 230 000.

A také nepřítomnost cizorodých látek

Dobrá jakost mléka je také podmíněna nepřítomností inhibičních a cizorodých látek, např. reziduí léčiv používaných k léčení dojnic nebo zbytků dezinfekčních prostředků ze sanitace a dezinfekce dojícího zařízení.

„Přítomnost inhibičních látek v mléce fakticky vylučuje možnost jeho zpracování mléka na sýry, tvarohy či jogurty. V roce 2017 bylo pozitivních zjištění pouze 0,06 % z celkového množství sledovaných vzorků,“ pokračuje odborník.

Q označení nejvyšší kvality

V roce 2016 vyhlásilo MZe nový program režimu jakosti Q CZ, ve kterém jsou sledované parametry nastavené podstatně přísněji, než uvádí evropská legislativa. Dosahují na ně cca 2 třetiny dodavatelů.

„V České republice vyrábíme a zpracováváme vysoce jakostní mléko, jehož parametry nás řadí mezi země s nejlepší kvalitou mléka v Evropě. Do nejvyšších tříd jakosti (Q a I. jakostní třída) je u nás zařazeno 97 % vyráběného mléka,“ dodává Ing. Jiří Kopáček, CSc., předseda ČMSM.

Více na www.mlekovaszdravi.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip