Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Láska, sex a ... chemie

Láska, sex a ... chemie

11.8.2018 - redakce Babinet.cz

Když se dva lidé do sebe zamilují, v jejich mozcích odstartuje kaskáda reakcí, uvolňujících neurotransmitery adrenalinového typu.

Zornice se rozšíří, tep vzroste, nebe je plné hvězd. Mozky naší dvojice jsou zaplaveny chemikálií PEA - phenylethylaminem (česky také fenyletylaminem). Tento neurotransmiter, stejně jako všechny ostatní, které mozek při své správné funkci používá, urychluje mezi neurony výměnu informací specifického druhu. V našem příkladě jde především o informace, řekněme, vztahové.

Let do nebes

Tím ale chemické procesy v mozku nekončí. Dalšími uvolňovanými chemikáliemi jsou dopamin a norepinephrin. Zvýšená produkce, nebo prodloužený účinek těchto dvou, to je cílová oblast účinku mnoha ilegálních drog.

Dopamin zařídí, že se cítíme lépe, jak fyzicky, tak psychicky. Norepinephrin stimuluje uvolňování další látky, adrenalinu, po které se zvýší tep a tělo je nastaveno na větší výkon. Milenci se cítí euforicky a plní energie, často se v této souvislosti používá termín létání. Čerstvě zamilovaní nemusí spát, jíst, jejich výřečnost vzroste na neobvykle vysokou úroveň. To trvá různě dlouhou dobu - podle dalších okolností - během které jsou nově získané informace zpracovávány. Pak zamilovanost skončí a začne další fáze vztahu, ve které vstoupí do děje další chemikálie a informační procesy.

Až potud všechno zní až cynicky. Láska není, všechno je chemie. Ale nezapomínejme, jak tenhle článek začíná: Když se dva lidé do sebe zamilují...

Proč zrovna ona?

Popsané chemické reakce probíhají s různě velkou intenzitou, která závisí na řadě dalších okolností. Všichni jsme naprogramováni, abychom tento stav vyhledávali, ale každý z nás má svůj vlastní profil. Vychází z genetických a paměťových informací. Mění se dokonce podle prostředí - ve městě bude náš ideál jiný než uprostřed džungle.

Aby se situace ještě víc zkomplikovala, velká část kritérií, kterými poměřujeme potenciálního partnera, je podvědomá. A další velká část pracuje se smyslovými vjemy, které nejsme schopni vědomě kontrolovat, což je například široká paleta feromonů, vůní nesoucích sexuální charakteristiku jedince.

Jsem závislý na lásce

Někteří z nás si stav zamilovanosti oblíbí natolik, že jej vyhledávají znovu a znovu a cítí se bez něj velmi špatně. Dalo by se možná říct, že si vypěstují návyk na PEA. PEA je svou chemickou strukturou i účinkem podobná látkám prodávaným v tabletkách jako extáze (MDMA, MDA, amfetamin), a i vedlejší účinky jsou podobné. A častým "užíváním", stejně jako u jakékoli jiné drogy, vzniká tolerance. Takto postižení pak potřebují víc chemikálie na podobný zážitek. Nedá se mluvit o fyzické závislosti, ale i psychické se někdo může zbavovat s problémy.

Pokud ale stav zamilovanosti přejde do dalšího období, období soužití a symbiózy s partnerem, začne v našem mozku jeho přítomnost uvolňovat další druh chemikálií. Tentokrát jde například o endorfin, což je látka příbuzná opiátům. A opiáty vyvolávají fyzickou závislost, která je mnohem trvanlivější. Čím déle tedy nějaký vztah trvá, tím větší nás čekají po jeho ukončení nebo přerušení - ať už dobrovolném či nedobrovolném - abstinenční příznaky.

Přestože zamilovávání a láska či city všeobecně mají svůj základ z velké části v nedostupné podvědomé oblasti, existují pravidla, při jejichž dodržování lze tyto procesy regulovat. I vztahová oblast a související mozková chemie mají své abstinenty, umírněné uživatele, experimentátory, dealery i legální velkopodnikatele, kteří přesně ví, kdy se má ve filmu objevit intimní scéna, kdy happyend, jaký obrat přinese správně vymyšlený reklamní slogan.

A nejen lidé, filmy nebo hudba mohou stimulovat produkci drog v našich mozcích. Vydatným vnějším zdrojem PEA je například čokoláda, adrenalin stimulují extrémní sporty a porušování zákazů, produkci endorfinu a jiných látek opiátového typu dokáže účinně zvýšit zapnutá televize - ať už je program jakýkoli.

 

autor: Lubor Benda

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz