Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Léto, jak má být

Léto, jak má být

9.7.2018 - redakce Babinet.cz

Sluníčko, dlouhé teplé večery, dovolená… Léto přináší spoustu příjemných zážitků. Jak si ho ale užít, i když je vedro občas únavné a místo lenošení na pláži se potíte v práci? Připravili jsme pro vás pár tipů, které můžete vyzkoušet třeba hned.

Inspirace z jihu

Když se v létě díváte na předpověď počasí, nebývá v teplotních maximech v našich končinách a na slunném jihu Evropy žádný velký rozdíl. Výrazně se však liší náš denní režim – o siestě při poledních vedrech si můžeme nechat jen zdát. Do určité míry ale můžete svůj program v parných dnech upravit. Zkuste si přivstat a úklid a vše potřebné doma obstarejte, dokud je chladno. Pokud můžete, vyrazte dřív i do práce a co nejvíce jí odbavte před tím, než teplota vyšplhá do závratných výšin. Ve vleklých vedrech možná vaše výkonnost nebude úplně ideální. Zkuste si dělat častější přestávky a osvěžujte se, jak jen můžete. Skvělou svačinkou může být třeba meloun nebo salátová okurka, která se hodí i jako náhrada za pečivo, třeba pod domácí pomazánky.

I když jsou vedra vyčerpávající, je dobré se udržovat v kondici a nezanevřít na pohyb. I na sport si ale najděte čas brzy ráno nebo později k večeru, kdy je chladněji. Výjimkou je samozřejmě plavání, na které se v létě těšíme. Nezapomínejte, že vedro může být zátěží pro srdce. Proto by starší lidé a lidé s nemocemi srdce měli být na sebe v tomto období opatrní a měli by vyhledávat spíše stín a klidový režim.

Voda základ života

V letních parnech by nás měla voda doprovázet na každém kroku. Obvykle se doporučuje vypít 2-3 litry tekutin denně. Pro lepší osvěžení si můžete do džbánku s vodou přidat nejen kolečka citrónu, ale také bylinky. Odbornice na přírodní léčbu Hana Jánská doporučuje například mátu nebo meduňku.

Zatímco o doplnění tekutin se v létě mluví poměrně dost, stranou zůstává podpora organismu tak, aby s tekutinami dobře hospodařil, a to včetně vylučování. Léto si přitom lépe užijeme s pocitem lehkosti bez zbytečně zadržované vody. Jak na to? Nezapomínejte, že správný pitný režim je základ a že pít je zkrátka třeba, i když máte pocit, že máte vody v těle až dost.

Podívat se ale můžete například na obsah sodíku v potravinách, které konzumujete. Právě tento prvek, jehož významným zdrojem je kuchyňská sůl, může souviset se zadržováním vody v tkáních mimo buňky. Protože je sůl velmi častým konzervantem, může být vysoký obsah sodíku i v potravinách, ve kterých bychom jej nečekali, například ve sterilované zelenině. Naše tělo sodík potřebuje, a tak není cílem ho ze stravy vynechat. I v jeho případě však platí okřídlené „všeho s mírou“.

Dary přírody

V létě trávíme venku více času, a tak se můžeme sami přesvědčit, jak mocná umí být příroda čarodějka. Dary přírody lze vyzkoušet i v péči o tělo.

Slunce a slaná voda na dovolené u moře mohou namáhat vlasy. „V létě je proto zkuste prolévat odvarem z kopřiv, který si snadno připravíte z osmi polévkových lžic sušených kopřiv. V hrnci je zalijte vodou, přiveďte k varu a nechte povařit asi minutu. Poté nechte louhovat. Jakmile bude odvar vlažný, je čas ho scedit a použít,“ radí Hana Jánská, která se zabývá přírodní medicínou a pěstováním bylin.

Ani pro pleť nejsou sluneční paprsky vždy výhrou. Pokud se na sluníčku zdržíte déle, dopřejte jí třezalkový olej, který si můžete vyrobit i doma. Hana Jánská popisuje, jak na to: „Čerstvými nebo sušenými květy třezalky naplňte přibližně 1/3 sklenice, kterou dolijte kvalitním olejem. Může být olivový, lněný nebo třeba za studena lisovaný slunečnicový. Poté nechte na slunci louhovat přibližně jeden měsíc. Během této doby směs občas protřepejte a počítejte s tím, že se olej zbarví do červena. Nakonec slijte přes plátýnko a uchovávejte v tmavých lahvičkách.“ S kůží natřenou olejem už ale na sluníčko nevycházejte, jinak hrozí, že se rychle spálíte. Mimochodem, třezalkový olej můžete využít nejen k péči o pleť, ale i při relaxační masáži – třeba po náročné letní túře.

Bylinky uplatníte nejen v péči o tělo, ale také při vlahých letních večerech, kdy vás při posezení v přírodě obtěžují komáři. „V takovém případě může pomoci esenciální olej z levandule. Použít lze třeba do aromalampy. Nebo ho přidejte do masážního oleje, kterým si potřete pokožku,“ říká Hana Jánská.

Liftea výbava na léto

Liftea Hloh, jmelí, česnek: Hýčkejte v létě své srdce

Letní vedra mohou být zátěží pro srdce. Potěšit ho můžete bylinami, které mají příznivý vliv na správnou činnost srdce a cévní i oběhové soustavy. Patří k nim hloh obecný, ale i poměrně málo známý antioxidant, kterým je jmelí bílé, nebo česnek setý, který bývá kvůli častému využití při přípravě pokrmů nazýván také česnek kuchyňský.

Kombinaci těchto bylin v praktické formě tobolek přináší doplněk stravy Liftea Hloh, jmelí, česnek, jehož doporučená maloobchodní cena je 149 Kč (za balení obsahující 30 tobolek). Více informací o něm najdete na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Liftea Šalvěj+yzop: Pocení pod kontrolou

Zachovat si pocit svěžesti může být v parném létě náročné. Nepřispívá k němu ani pocení, které příliš neoceníme, i když víme, že pomáhá regulovat teplotu našeho těla. Kromě dodržování běžné hygieny můžete vyzkoušet i některé přírodní látky podporující udržení normální míry pocení. Patří k nim například šalvěj lékařská, která má navíc příznivý vliv na hormonální rovnováhu nebo přirozenou obranyschopnost organismu.

Extrakt z nati šalvěje a yzopu lékařského obsahuje doplněk stravy Liftea Šalvěj+yzop. Jeho doporučená maloobchodní cena je 149 Kč (za balení obsahující 30 tobolek). Více se o něm dozvíte na www.zdravi-liftea.cz Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Liftea Bylinky na odvodnění forte: Léto bez zbytečně zadržované vody

To poslední, co v letních šatech potřebujeme, je pocit, že máme cokoliv navíc. A to včetně zbytečně zadržované vody. Proto je důležité dohlédnout nejen na správný pitný režim, ale také podpořit tělo, aby s tekutinami dobře hospodařilo. Ke správnému vylučování vody z organismu přispívají i některé bylinky. Patří k nim kopřiva dvoudomá, která podporuje normální činnost ledvin, nebo jalovec obecný mající příznivý vliv také na normální trávení nebo přirozenou obranyschopnost organismu.

Výtažky z kopřivy, jalovce, ale také z petržele a břízy bílé obsahuje doplněk stravy Liftea Bylinky na odvodnění forte. Pořídit jej můžete za doporučenou maloobchodní cenu 149 Kč (za balení obsahující 30 tobolek). Více informací najdete na www.zdravi-liftea.cz.  Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip