Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Lékárnička na dovolenou: Bez čeho nesmíte odjet?

Lékárnička na dovolenou: Bez čeho nesmíte odjet?

28.6.2018 - redakce Babinet.cz

Když se balíte na dovolenou, nejspíš neuvažujete nad tím, co vše by se vám na dovolené mohlo přihodit. Závažnější zdravotní obtíže za vás na místě vyřeší cestovní pojištění, ale co takové komáří štípance, teplota, škrábání v krku nebo obyčejná bolest hlavy? Sepsali jsme pro vás obsah lékárničky, která by v kufru žádného dovolenkáře neměla chybět.

Pravidelně užívané léky zabalte jako první

Sbalte si všechny léky, které musíte pravidelně užívat, a nezapomeňte si spočítat, jestli jich máte dostatek až do konce pobytu. Za tímto účelem je vhodné si pořídit dávkovač léků, malou plastovou krabičku rozdělenou na přihrádky podle dnů, do kterého si léky odpočítáte. Sepište si na lístek také názvy léků, aby vám v případě, že dávkovač ztratíte, mohl zahraniční lékař napsat nové.

Připravte se na úrazy

Pod pojmem úraz si hned nemusíte představovat zlámané nohy a ruce, stačí se říznout do nohy o kámen v moři, spálit si ruku o horký hrnec nebo si odřít koleno. Pro tyto případy si přibalte do lékárničky dezinfekci Betadine na vypláchnutí rány a řiďte se doporučeným ředěním v příbalovém letáku. Na plošné rány je skvělý Hemagel, přípravek s českým patentem, který napomáhá hojení. Ten nanesete na vyčištěnou ránu, překryjete mastným tylem a ovážete obvazem. Mastný tyl koupíte v lékárně za pár korun.

Tip: Malé zranění si zvládnete ošetřit sami, ale například velké rány, úrazy nebo vážná onemocnění budete muset řešit v lékařských zařízeních přímo na místě pobytu. Proto do zahraničí nikdy neodjíždějte bez platného cestovního pojištění a pohlídejte si limity pojistného plnění. Pojistěte se pro případ úrazu a pro případ, že byste, byť nechtěně, na dovolené způsobili zdravotní újmu někomu jinému. U ČSOB Pojišťovny si cestovní pojištění s dostatečným krytím pořídíte online s 10% slevou během pár minut.

Puchýře přestanou být překážkou

Hemagel využijete také v případě, že vás zradí boty a zanechají na vašich nohou odřeniny. Stačí ránu vyčistit, překrýt vrstvičkou Hemagelu a přelepit dostatečně velkou náplastí. Na puchýře si pořiďte polštářkové náplasti - vybrat si můžete buď krabičku s předpřipravenými různými velikostmi náplastí, nebo jednu roličku univerzální velikosti, ze které si odstřihnete kousky podle potřeby. Na otlaky a vznikající puchýře by vám v lékárničce neměly koupit gelové náplasti Compeed, které dokonale přilnou ke kůži, puchýře ihned hojí a ulevují od bolesti. Navíc jsou vodoodpudivé a antibakteriální, takže s nimi můžete i do vody.

Obrňte se vůči teplotě a bolestem

Na teplotu a bolesti hlavy si vezměte léky, které vám zabírají nejúčinněji. Někdo má raději Paralen, jiný zase Panadol. Proti bolestem je u českého obyvatelstva velice oblíbený růžový prášek Ibalgin. Pokud vám vadí jeho nepřirozeně fosforeskující barva, sáhněte po nebarveném Ibuprofenu. Tato analgetika využijete také při menstruačních bolestech a při pocitu, že si na vás dovoluje zvýšená teplota. Pozor na to, že na všechny tyto léky se nesmí pít alkohol. Vaše játra by vám rozhodně nepoděkovala. A rozhodně analgetika nekombinujte s léky obsahujícími paracetamol, jako jsou například výše zmínění Panadol a Paralen, bez předchozí porady s lékařem.

Tip: Pokud se chystáte do vysokých hor, přibalte si Aspirin. Pomůže vám při lehčích projevech akutní horské nemoci, jako jsou například nevolnost, bolest hlavy nebo zvracení. Nikdy ovšem nepodceňujte aklimatizaci a jestliže vám bude opravdu špatně, raději oželte den v horách a sestupte do nižších poloh. Akutní horská nemoc totiž může končit výškovým otokem plic, mozku a nakonec smrtí.

Ani nachlazení vám nesmí dovolenou zkazit

Ačkoliv v létě vám nachlazení z důvodů nízkých venkovních teplot spíše nehrozí, tedy pokud se nechystáte slézat vrcholky velehor, chytit rýmu nebo začít kašlat není v době klimatizací nic těžkého. Stačí prudká změna teplot mezi klimatizovaným interiérem hotelového pokoje a vyhřátým lehátkem na pláži a už se o slovo hlásí pokašlávání, chrapot a smrkání. Chrapot v krku potřete bonbony s obsahem šalvěje, pukléřky islandské nebo medu a pastilky Vincentka vám pomohou s vlhkým kašlem. Oblíbené Tantum Verde nebo podobný léčivý prostředek spolehlivě zlikviduje bolest v krku.

Nezapomeňte na možné alergie

I když doma alergici nejste, na dovolené se můžete setkat s exotickými alergeny, které u vás mohou alergickou reakci vyvolat. Stačí útok malých, cizokrajných mušek a tělo zareaguje na štípance tak, že se nebudete stačit divit. Časté bývají i alergické reakce na nějakou nezvyklou potravinu. Proto si do lékárničky přibalte antihistamikum. Projevy alergie potlačíte dostatečně například volně prodejným Zyrtecem nebo Xyzalem. Svědění podrážděné kůže zklidníte Fenistilem. A pokud alergici jste a víte, že můžete počítat s prudkou alergickou reakcí, promluvte si před odjezdem se svým lékařem, aby vám dal s sebou potřebné léky.

Chraňte svou kůži před sluníčkem

Ať už míříte do hor, nebo k moři, dávejte si pozor na sluníčko. Barva vařeného raka nesluší nikomu a spálení s sebou nese zdravotní rizika - a to i v případě, že vám zčervenalá kůže během pár dnů zhnědne. Před pobytem na sluníčku byste měli používat vhodné opalovací přípravky. Sílu ochranného faktoru, tzv. SPF, vybírejte podle svého fototypu, ale v přímořských destinacích byste neměli jít pod 25 SPF a do hor byste si měli brát krém dokonce s vyšším faktorem, protože nadmořská výška a případný sníh množství UV paprsků znásobují.

Tip: Velkým množstvím UV paprsků netrpí jen vaše kůže, ale také oči. Proto na přímém slunci noste vždy sluneční brýle. Jestliže jste si je koupili někde u stánku nebo v supermarketu, zajděte si před dovolenou do optiky zkontrolovat, zda mají dostatečný filtr.

Nenechte se zaskočit průjmem

Faraonova pomsta v Egyptě i obyčejná běhavka v Itálii umí zážitek z dovolené prohloubit. Ale určitě ne směrem, kterým byste si přáli. V případě, že jedete do zemí, které jsou průjmovými onemocněními nechvalně proslulé, důsledně se vyvarujte pití vody z vodovodu, ledu v koktejlech, kupování nakrájeného ovoce a podobných potenciálních zdrojů nákazy. I při čištění zubů v pětihvězdičkovém hotelu myslete na to, abyste si ústa vypláchli balenou vodou.

Samozřejmě - kupování balené vody není ani příliš finančně výhodné, ani ekologické a jestliže si na tyto aspekty potrpíte, popřemýšlejte o pořízení vodního filtru. Stojí několik stokorun, ale vydrží vám věky. Koupit si můžete i dezinfekční tablety, jen musíte počítat s tím, že voda bude mít chlorovou pachuť. Po vhodném vodním filtru nebo dezinfekčních tabletách na vodu se poptejte v obchodech s outdoorovým vybavením.

S sebou si vezměte probiotika Hylak, která střevní mikroflóře pomohou v boji proti případným patogenům, živočišné uhlí pro dezinfekci trávicího ústrojí a na místě si kupte léky proti průjmu, které vám v místní lékárně doporučí. Obecně doporučovaným lékem proti průjmu je pro asijské a africké destinace Ercefuryl. Ten u nás seženete jen na předpis.

A co přibalit ještě?

Kromě výše zmíněného vám doporučujeme přibalit do lékárničky také elastické obinadlo, nůžky s tupými špicemi, kapky do očí, set spínacích špendlíků, balíček hroznového cukru jako prevenci vyčerpání na túrách, balzám na rty, volně prodejné léčivé přípravky proti zánětu močového měchýře a pro ženy případně dezinfekční vaginální boraxové globule.

Výše zmíněné postupy a doporučení na léčiva a léčivé prostředky berte pouze orientačně. Vždy vezměte v potaz svůj aktuální zdravotní stav a svoje zkušenosti. Pokud si na dovolené nejste jistí svým zdravotním stavem a necítíte se dobře, vždy kontaktujte svého delegáta nebo svou pojišťovnu, aby vám doporučila vhodné medicínské zařízení k návštěvě. Lépe jít k lékaři zbytečně než něco podcenit.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz