Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Veterinářka: Kloubní výživa je levnější než operace

Veterinářka: Kloubní výživa je levnější než operace

26.10.2015 - komerční sdělení

MVDr. Lucie Bystroňová prozrazuje, jak se léčí kloubní onemocnění psů. Některé operace mohou stát desítky tisíc a spousty nervů. Prevence přitom vyjde mnohem levněji.

Kloubní problémy patří k nejčastějším bolístkám psů.

Léčba přitom nemusí být jednoduchá ani levná.

Operací kloubů ještě nic nekončí

„Ortopedické operace se mohou vyšplhat až do desítek tisíc korun,“ varuje MVDr. Lucie Bystroňová, která se v rámci projektu Aktivní zvíře zabývá mimo jiné zdravým pohybem psů.

Cena se podle ní odvíjí od velikosti pacienta a techniky, kterou ortoped zvolí. Náklady zákroku zvyšují speciální ortopedické nástroje, šrouby a další pomůcky.

Operací navíc nic nekončí. Se psem se musíte věnovat rehabilitaci a cvičení, ideálně pod dozorem zvířecího fyzioterapeuta. Pooperační péče tak majitele stojí další čas a peníze.

U starších psů jsou bohužel operace často neproveditelné kvůli vysokému riziku anestezie nebo neoperovatelnosti konkrétního problému. Od akutní bolesti lze ulevit podáváním protizánětlivých léků, ty ale mohou mít při dlouhodobém podávání spoustu vedlejších účinků. Jedinou dlouhodobou alternativou je kloubní výživa, která má zmírňující i preventivní efekt.

Samozřejmě existuje skupina onemocnění, kdy samotná kloubní výživa k vyléčení nestačí a operaci nebo podávání léků na tlumení bolesti a zánětu se nevyhneme. Ale i tam má podávání kloubní výživy své místo. Může urychlit hojení kloubu po operaci nebo zpomalit zhoršování stavu kloubní chrupavky.

Kloubní výživa – prevence v každém věku psa

„Prevence je vždy levnější a pro zvíře méně zatěžující než následně nákladné operace,“ říká MVDr. Lucie Bystroňová.

O psí klouby by se měli majitelé starat a základem je správná výživa a přiměřený pohyb. Preventivně můžete psovi podávat kloubní výživu v jakémkoli věku.

„Je vhodné podávat kloubní výživu štěňatům velkých plemen zejména v období jejich nejrychlejšího růstu. Obecně v období 4-8 měsíců věku, u obřích plemen až do 1 roku věku. Dále je dobré podávat kloubní výživu starším psům. A to jak těm, kteří už problémy s klouby mají, tak i jako prevenci u těch, kteří těmito problémy ještě netrpí a tak oddálit nástup problémů s klouby,“ doporučuje Lucie Bystroňová.

Podle veterinářky existuje řada vědeckých studií, které potvrzují pozitivní efekt kloubní výživy. Má proto své místo v podpůrné terapii artrózy a dalších kloubních potíží. Na českém trhu jsou známé žvýkací tablety Geloren Dog, jejichž výrobce publikoval studii účinnosti.

Jak kloubní výživu vybrat?

Každá kloubní výživa by měla obsahovat látky s podpůrným efektem na klouby.

K těmto látkám příznivě působícím na klouby patří převážně kyselina hyaluronová a dále chondroitin sulfát, hydrolyzovaný kolagen, želatina a glukosamin.

„Nezřídka se stává, že koupíte drahou kloubní výživu a pak zjistíte, že pes v denní dávce dostane jen zlomek toho, co jeho klouby potřebují. Vyplatí se proto prostudovat si i množství těchto látek v denní dávce,“ doporučuje MVDr. Lucie Bystroňová.

Řešíte problém s klouby u svého psa? Zeptejte se zdarma zkušené veterinářky. MVDr. Lucie Bystroňová vám poradí na webu Aktivnízvíře.cz.


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz