Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak si udržet stálou vitalitu

Jak si udržet stálou vitalitu

12.7.2015 - Ing.Angel Buna

To je otázka dnešního dne. Existuje hodně knížek o tělesných a vnitřních cvicích, způsobu dýchání a meditaci, ale tělo nám chátrá a jsme pořád nervózní a nemocní. Snažíme se žít zdravě a přejit na nový životni styl, nejde nám to. Kde je to tajemství, když víme, že všechny problémy a nemoci jsou odrazem našeho vnitřního stavu, neustálé nespokojenosti s našim rozhodnutím a emoční nestálostí? Pořád se nemůžeme zbavit strachu, deprese, úzkosti i duševní bolesti.

Některé věci se v živote stále opakují, ale my je neumíme využit. Máme pořád nové a nové problémy a nevíme, jak je odstranit. Jak se dostat do klidu a pohody? Jak to řešíme, schováváme se před reálnými problémy, které nám život přináší. Často utíkáme k televizi, k časopisům a knihám, ne abychom se pobavili, vzdělávali a uvolnili, ale proto, abychom zapomněli na své problémy a zdravotní a duševní bolesti.

Jak najit klid, pohodu a aktivně přistupovat k řešení problému a naučit se podívat pravdě do očí? Hlavně je nutno se zaměřit na své zdraví a tělesnou kondici. Nejdůležitější je zdraví, to se nedá ošálit ani koupit. Jednou z cest je naučit se dýchat tak, aby nám vědomé dýchaní pomáhalo stabilizovat naši vitalitu a aktivitu. Správné okysličení naší krve rozhoduje o našem trvalém zdraví a duševní pohodě. Nabízí se nám hodně způsobu dýcháni a kyslíkové terapie, které nám přinášejí částečnou pomoc a řešeni dílčích problémů. Největší přínos pro nás je naučit se řídit své dýcháni sami tak, abychom nikoho nepotřebovali a nebyli na ničem a nikom závislí.

Jeden ze způsobů správného dýchání je naučit se hlubokému nádechu a dlouhému plynulému výdechu formou vibrační meditace manter. Plně se nadechnout a při dlouhém výdechu zpívat mantry OM, MANY, PEGI a HUM. Vibrace jednotlivých manter nám uvolňuje a posiluje jednotlivé části těla. OM - hlavu, MANY - ramena a hrudník PEGI - břicho a celé trávicí ustrojí, HUM - celé tělo. Při pravidelném provádění vibrační meditace manter jednou denně, jde o vědomě dýchání, které působí na naše podvědomí, se mám přirozenou cestou dech prodlužuje. Tato vibrace má i účinné léčebné účinky na uvedené části těla.

Další ze způsobů, jak se naučit správně dýchat, je naučit se lámský dech tj.plný nádech do plic a pozvolný dlouhý výdech, kde dojde velkému okysličení naši krve. To napomáhá a vytváří základ pro harmonizaci všech vnitřních orgánů. Vnitřní cviky, které v jednotlivých pozicích umožňují regulaci dlouhého výdechu, ve kterém je vesmírná energie, která prostřednictvím zvýšeného napěti posiluje svalstvo, vnitřní orgány a žlázy. Tato energie stabilizuje zdraví a duševní pohodu. Dává nám stálou aktivitu a vitalitu a to v každém věku. Vědomé řízené dýchání významné zlepši celkový oběh krve, zkvalitňuje přísun výživy buňkám a vylučovaní odpadových látek.

Tělesné cviky nás posilují, dávají nám okamžitou krásu a svěžest, ale často nám poškozují jemnou činnost vnitřních orgánů. Vnitřní cviky positivně ovlivňuje a stabilizuji naše zdraví, činnost mozku, psychiku, emoce, vitalitu a zajišťuji dlouhověkost. Nejlepší je, když se tyto cviky doplňují.

Vnitřní cviky:

1.cvik

I.fáze

Stojíme vzpřímeně, dáme pravou nohu tak, aby se opírala o druhou nohu pátou nad kolenem. Plně se nadechneme a upažíme obě ruce na pravou stranu těla, pří dlouhém výdechu (min.15sek.) prsty rukou pevně sevřeme. V této pozici, provedeme tento cvik tří krát. Pak zůstaneme stát ve stejné pozici a ruce dáme na druhou stranu doleva a znovu opakujeme tří krát.

 

II.fáze

Postavíme na levou nohu, patu druhé nohy dáme nad koleno, stejně jako u minulého cviku a zase tří krát opakujeme, ruce střídáme při výdechu na pravé a na levé straně. Pozornost věnujeme plnému nádechu a dlouhému pozvolnému výdechu.

 

Posilujeme přímo svaly rukou a vyvoláme napěti, aktivizujeme srdeční činnost a energie působí i tenké střevo a svalstvo nohy na které stojíme. Zvyšuje naší stabilitu, činnost mozku, psychiku, napomáhá mám to k uvolněni a překonáni úzkosti, hněvu a strachu.

2.cvik

Stoupneme si na špíčky nohou, nohy pokrčíme v kolenou, obě ruce natáhneme dopředu, nahrbíme se jako kočka připravená skočit na kořist. V této pozici se plně nadechneme a při dlouhém výdechu sevřeme ruce v pěsti. Opakujeme tří kát. Napne se nám svalstvo rukou, břišní svalstvo a znovu se posiluje stabilitu obou nohou. Posilujeme funkci jater a žlučníku. Uvolňujeme nervovou soustavu a dochází k detoxikaci buněk v celém organizmu. Tento cvik napomáhá překonat negativní duševní rozpoložení, odstraňuje strach a posiluje mám aktivitu a vitalitu.

3. cvik

Stojíme vzpřímeně, mírně vypneme břicho vpřed, postavíme se na paty. Plně se nadechneme a při výdechu jdeme po patách dopředu. Jdeme tak dlouho dokud vydechujeme. Energie působí na tvorbu enzymu sleziny, slinivky břišní a funkci žaludečního svalu, upevňuje kluby a pánev. Stimuluje myšlení a naší reakce na vnitřní vlivy.

4.cvik

I.fáze

Stoupneme si na špíčky nohou, ruce dáme mimo od těla, jako pták křídla při letu. Plně se nadechneme a při dlouhém výdechu běžíme po špičkách po dobu výdechu. Opakujeme tříkrát.

 

II.fáze.

Dáme ruce dozadu jako pták při letu dolu. Znovu se plně nadechneme a při při dlouhém výdech běžíme po špíčkách dopředu a ruce tlačíme dozadu. Posilujeme si podpažní svalstvo, plíce a kůží i celkovou stabilitu těla. Odstraňujeme depresi a chaotické rozpoloženi mysli.

5.cvik

Postavíme se vzpřímeně, uvolníme celé tělo a s hluboká se nadechneme a při dlouhém výdech poskakujeme na obou nohou na místě. Opakujeme třikrát. Uvolní se svalstvo celého těla, posiluje se činnost srdce, ledvin, močového měchýře a močových cest. Cviky zvyšujeme aktivitu a vitalitu všech vnitrních orgánů. Uvoluje naši psychiku a dává nám pocit svobody.

6.cvik

Postavíme se vzpřímeně, zhluboka se nadechneme do plných plic. Volně zakloníme hlavu dozadu a při dlouhém výdechu tlačíme ramena k uším. Opakujeme třikrát. Posiluje ramenní svaly všechny nervy, energie směřuje směrem k mozku a dolním končetinám. Povzbuzujeme krevní oběh, celý metabolismus, stimulujeme štítnou žlázu. Zaháníme únavu, harmonizuje vnitřní orgány a dává nám to pocit osobní vnitřní pohody a klidu.

7.cvik

Postavíme se vzpřímeně, nohy pokrčíme v kolenou, nahrbíme se a ruce dejte na stehna. Soustředíme svou pozornost na pohlavní orgány a hlavně na řitní svalstvo (rektu). Plně se nadechneme a při dlouhém výdechu stahujte řitní svalstvo dovnitř těla tak dlouho, pokud trvá výdech. Opakujte třikrát.

Nastává rovnováha v nadledvinkách a v pohlavních žlázách. Posilujeme řitní svalstvo, které nám pozvolná ochabuje a ztrácí citlivost nervů ovládajících řitní otvor. Zabráníme vytváření hemeroidů a problému s prostatou a dělohou. Posilujeme psychiku, vytváří nám pocit vnitřní pohody.

8.cvik

I.fáze

Postavíme se zpříma, zhluboka se nadechneme a pravou nohu pokrčíme a opřeme o horní přední stranu stehna druhé nohy. Při dlouhém výdechu, táhneme opačnou rukou šlapku nohy nahoru a druhou rukou tlačíme opřenou nohu u kolena dolu, po celou dobu výdechu. V této pozici, provedeme tento cvik třikrát. Pak se postavíme na pravou nohu a levou nohu pokrčíme a opřeme o horní přední stranu stehna pravé nohy a cvik opakujeme znovu třikrát.

Posiluje naši stabilitu těla a vytváří pocit lehkosti a jistoty. Stimulují se střeva, žaludek, zvyšuje se ohebnost v kolenou, kotnících a kyčelních kloubech. Aktivizuje se krevní oběh v dolních končetinách a zabraňuje tvořeni křečových žil.

II.fáze

Stoupneme si pevně na obě nohy, nohy pokrčíme v kolenou, nahrbíme se a ruce dejte na stehna. S hluboká se nadechneme a při výdech zatahujeme břicho dovnitř po celou dobu výdechu. Opakujeme třikrát.

Aktivizuje krevní oběh břišních orgánů a břišní svalstvo, působí pozitivně na plíce.

III.fáze

Postavíme se zpříma, dáme obě ruce pod žebra a mírně je přitlačíme na horní část žaludku. S zhluboka se nadechneme ruce zatlačíme do žaludku a pomalu se při dlouhém výdechu otáčíme na pravou stranu. Po výdechu se vrátíme do zpřímené polohy a opakujeme celý cvik na druhou stranu. Na obě strany třikrát. Posiluje všechny žlázy trávicího ústrojí.

Výše uvedené vnitřní cviky nám dávají možnost vědomého řízeni energie do míst, kde se tato energie dostává bez našeho vědomí pomocí podvědomí, které řídi nepřetržitě činnost vnitřních orgánů. Tím si můžeme sami posilovat a udržovat stabilitu a vitalitu našich vnitřních orgánů. Udržujeme si naší kondicí a pružnosti našeho těla v každém věku. To nám dává jistotu, vyšší sebevědomí a sebedůvěru. Posiluje naši psychiku a emoce, které nám dávají pocit klidu a pohody, kterou potřebujeme pro všechny oblasti našeho života a činnosti. Pocit svěžesti, elánu a vždy dobrou náladu v našem každodenním životě.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip