Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Cestování v těhotenství. Jaká jsou rizika?

Cestování v těhotenství. Jaká jsou rizika?

19.6.2014 - redakce Babinet.cz

Umíte si představit svůj život bez auta, autobusu, vlaku nebo letadla? Asi ne. Ať už dojíždíte denně do zaměstnání nebo odjíždíte v pátek na chatu či chalupu a nebo na návštěvu rodičů, nemusíte se ničeho obávat. Není totiž prokázáno, že by cestování vyvolávalo potrat nebo předčasný porod. Nemusíte se zříkat ani dovolené. Naopak si ji užijete, protože přinejmenším tu příští strávíte doma nebo s velkými omezeními s ohledem na vašeho drobečka.

Je třeba zvážit pouze některá kritéria:

- váš aktuální zdravotní stav

- pokročilost vašeho těhotenství

- druh dopravního prostředku

- cíl cesty (vzdálenost, klima, časový posun, obecné podmínky, které cílová zastávka poskytuje).

Rizika hrozí, tak jako při každodenním pohybu po ulici. Jakýkoliv pohyb je spojen s nebezpečím pádu a kolizí. I zde tedy platí – všeho s mírou! Ale v podstatě není jízda jakýmkoliv dopravním prostředkem zakázána.

Auto, autobus, vlak

Na špatných cestách hrozí nebezpečí otřesu. Jízda na kratší vzdálenosti by ale neměla škodit. V I. Trimestru těhotenství musíte přihlédnout k vašim aktuálním pocitům, především k nauzee (pocitu na zvracení). Ve druhé polovině těhotenství by se měla těhotná řidička vyvarovat stresových situací za volantem. Při delší jízdě často odpočívejte a doplňujte tekutiny.

Rozhodně používejte pásy! Bez nich jste vystaveny většímu nebezpečí než s nimi. Najděte si vždy vhodné místo, kde vás bezpečnostní pás nejméně tlačí, ale nezapomínejte na něj! Pokud musíte podstoupit cestu hromadným prostředkem volte raději vlak než autobus. Ve vlaku je riziko otřesu menší, máte více prostoru, možnost projít se nebo použít toaletu.

Všude na všech cestách a ve všech dopravních prostředcích u sebe mějte těhotenskou průkazku!

Letadlo, loď

Letadlo

Pokud budete chtít v těhotenství použít jako dopravní prostředek letadlo, bude po vás letecká společnost pravděpodobně vyžadovat vyjádření lékaře, zda jste schopna let absolvovat. V tom případě je nutné získat toto potvrzení, jelikož v letadle skutečně existují jistá rizika spojená se změnou tlaku v kabině. Vzduch je chudší na kyslík, a proto zde hrozí předčasný odtok plodové vody. Toto riziko je velice malé, nicméně je zapotřebí být opatrná a před cestou letadlem zvážit aktuální stav vašeho těhotenství.

Dále je dobré, abyste v letadle po každých 20 minutách vstala, prošla se a zacvičila si několik cviků na dolní končetiny. Jsou to především krouživé pohyby v oblasti kotníků, zvedání se na špičky a na paty a skrčování a natahování plosek nohou. V letadle hodně pijte a v žádném případě nepožívejte alkohol! Nicméně ani cesta letadlem není v těhotenství zakázána.

Loď

Pokud budete těhotná a budete cestovat lodí, také vám hrozí jistá rizika. Při bouřlivém počasí jsou to především otřesy. Nelze doporučit delší cestu, protože není dostupná akutní lékařská péče v případě komplikací! Často si také ženy stěžují na zhoršení pocitu na zvracení. Ale ani cesta lodí, a to především na kratší dobu, není zakázána.

Všude na všech cestách a ve všech dopravních prostředcích u sebe mějte těhotenskou průkazku!

Čerpáno z knihy Magdaleny Mikulandové: Těhotenství a porod – průvodce české ženy od početí do šestinedělí

Studio pro ženy – Magdalena Mikulandová, www.studioprozeny.cz

reedice

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

JohankaDl
27.11.2015 00:04

Docela mě fascinuje, že jste nezmínili, že se dá pořídit cestovní pojištění pro těhotné (například http://www.ervpojistovna.cz/cs/cestovni-pojisteni-v-tehotenstvi), což by měla být prakticky samozřejmost při cestě do zahraničí.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz