Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Firmy a zdravotně postižení? Šance pro obě strany

Firmy a zdravotně postižení? Šance pro obě strany

10.6.2014 - redakce Babinet.cz

Na zaměstnávání zdravotně postižených nebo znevýhodněných osob se někteří z nás stále ještě dívají jako na charitu. To již ale dnes neplatí. Projekt, který se zabývá zvýšením adaptibility zaměstnanců se zdravotním postižením nebo znevýhodněním již zdárně vstupuje do rozhodující etapy! Tento projekt inicioval Fond dalšího vzdělávání jako reakci na výsledky projektu „Zvýšení efektivnosti systému podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením v ČR“, které realizovalo MPSV v letech 2008 - 2011.

Jedním z výstupů projektu bylo zjištění silné poptávky po vzdělávání této cílové skupiny. Cílem projektu je umožnit zaměstnavateli získat příspěvek na vzdělávání těchto zaměstnanců dle svých potřeb tak, aby dosáhli potřebné kvalifikace a mohli v měnícím se prostředí a nárocích vykonávat dále svoji práci, popřípadě být přeřazeni na takovou pracovní pozici, která proškolení či nějaký vzdělávací kurz vyžaduje.

Na portálu www.vzdelavani-ozp.cz bude zpřístupněn informační systém, jehož prostřednictvím budou moci zaměstnavatelé zaslat žádost o úhradu finančních nákladů na komplexní vzdělávací program pro OZP/OZZ zaměstnané v jejich firmách. Získat mohou příspěvek na úhradu vzdělávacích aktivit v hodnotě až 52 500 Kč na každého z nich, přičemž jejich počet z jedné firmy není omezen.

Navíc je možné žádat i o úhradu veškerých dalších nákladů spojených se vzděláváním – od mzdových po dobu nepřítomnosti OZP/OZZ v práci po cestovné, stravné a ubytování. Zaměstnavatelé pro zdravotně postižené či znevýhodněné zaměstnance ve svých firmách po konzultaci s nimi sami navrhnou komplexní vzdělávací program, a to včetně vzdělávacích subjektů (lektorů, agentur), které jej budou uskutečňovat.Vzdělávácí program je opravdu komplexní jsou pořádána i různá školení pro personalisty, workshopy, kde je představena nejen legislativa, ale na nichž jsou také prezentovány praktické přístupy a poskytováno poradenství v této oblasti.

"Za unikátní lze považovat provádění auditů ve firmách, kdy zaměstnavatel získá informace o vhodných pracovních pozicích, na kterých by mohl osoby se zdravotním postižením zaměstnat. Toto je zcela inovativní přístup a věřím, že se nám podaří u některých zaměstnavatelů změnit jejich postoj a k zaměstnávání této cílové skupiny je motivovat." Říká Mgr. Jana Majerová, vedoucí Oddělení koncepcí a strategií trhu práce.

„Je však třeba, aby respektoval některé skutečnosti,“ upřesňuje Mgr. Aneta Sluková, manažerka projektu. „Program nesmí mít povahu rekvalifikace, nýbrž obnovení, prohlubování, zvýšení či rozšíření stávající kvalifikace. Program se pak musí skládat nejméně ze dvou kurzů.“ Podpora vzdělávání zaměstnanců se zdravotním postižením či znevýhodněním u zaměstnavatelů nebyla v minulosti v této podobě realizována. Mgr. Lenka Kaucká, pověřená řízením Fondu dalšího vzdělávání, spatřuje inovativnost projektu hlavně v tom, že „umožní zaměstnavatelům z podnikatelského sektoru zajistit svým zaměstnancům z řad OZP/OZZ takové prohloubení kvalifikace, které zohlední jak individuální potřeby zaměstnanců, tak jejich firmy. Mohou totiž ‚vystřihnout‘ vzdělávání přesně na míru konkrétní pracovní pozici podle skutečných potřeb.“

Zaměstnavatelům od 25 zaměstnanců stanovuje zákon o zaměstnanosti povinnost zaměstnávat ve stanoveném podílu 4 % osoby se zdravotním postižením. Mohou však místo toho zvolit „náhradní plnění“ (odběr výrobků či služeb z chráněného trhu práce) nebo odvod do státního rozpočtu (částka za 1 osobu/rok přesahuje 60 tisíc Kč).

Dlouhodobým společenským cílem je motivovat firmy, aby dávali přednost zaměstnávání OZP/OZZ. V této souvislosti poukazuje vedoucí Oddělení koncepcí a strategií trhu práce na Ministerstvu práce a sociálních věcí Mgr. Jana Majerová na pozitivní trend posledních let: „Zaměstnat OZP sice není nejjednodušší cesta, ale je dlouhodobě nejpřínosnější. Navíc pojem společenská odpovědnost už není ani na českém trhu práce něčím úplně novým. Nejen firmy se zahraniční účastí, které často mají tento přístup ve svém kodexu, ale také stále více českých firem jde právě touto cestou.“

Projekt Vzdělávání zaměstnanců se zdravotním postižením si klade za cíl tento trend výrazně podpořit. Dává příležitost firmám, které OZP/OZZ již zaměstnávají, i těm, které s tím dosud váhají...  Ty totiž ještě mají dost času takového zaměstnance přijmout a požádat o úhradu nákladů na zvýšení jeho kvalifikace a dovedností právě tím směrem, který jejich společnost potřebuje.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz