Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Spěte klidně – vy i vaše miminko

Spěte klidně – vy i vaše miminko

27.3.2014 - redakce Babinet.cz

Pro každého rodiče je jeho miminko tím největším pokladem, střeží ho a stará se o něj a nejraději by u něj byl nepřetržitě. Ale každý rodič také ví, jak je úkol bdít nad svým robátkem náročný a že být ve střehu 24 hodin denně opravdu nejde. A proto existují různá mechanická zařízení, která na vaše malé dávají ve chvílích vaší nepřítomnosti pozor. Jsou to různé „chůvičky“ a „hlídači“. Jedním takovým hlídačem je i monitor dechu, který dává pozor, jestli vaše miminko správně dýchá, a pokud nastanou komplikace, ihned vás na ně upozorní.

Mnoho rodičů si řekne, že taková věc je zcela zbytečná, že všechny tyto pomůcky jsou přeceňované a jsou pouhou reklamní bublinou, která má z rodičů tahat další a další peníze. Je dobré si však uvědomit, co je přednější. Samozřejmě, že rodič může u svého miminka neustále bdít a ve většině případů to zvládne i bez „hlídače“. Bohužel ale existují případy, kdy se může opravdu něco stát.  Ať už jde o syndrom náhlého úmrtí kojence nebo mnohem častější situace, kdy se dítě může v noci dávit nebo dusit.

Monitor dechu je celkem jednoduchá věcička, která zaznamenává, jak vaše dítě dýchá. Sleduje rytmický pohyb, a pokud se zpomalí nebo zastaví, ihned vás pomocí zvukových a světelných signálů upozorní.

Existují dva druhy těchto zařízení. Jsou to buď desky, které se dávají pod matraci dítěte, které ale nejsou tak přesné a spolehlivé. Novinku jsou malé „krabičky“, které se připínají k plence miminka a jsou dnes jedny z nejspolehlivějších a nejbezpečnějších, protože neobsahují žádná poutka ani drátky, na kterých by se dítě mohlo poranit, a nebrání mu v pohybu, jsou přenosné a jednoduché na ovládání.

Monitor dechu za plenku, můžete používat nejen klasicky v postýlce, ale využijete ho i třeba v kočárku nebo v autosedačce. Miminko dokonce může ležet vedle vás v posteli, protože monitor zaznamenává pouze pohyb dítěte a na rozdíl od klasických deskových monitorů si nevšímá vnějšího prostředí. V případě zástavy dechu začne jemně vibrovat, čímž povzbudí miminko k dalšímu nádechu. Pokud dýchání do 5 sekund nezačne, zapne zvukovou a světelnou signalizaci.

TIP: Některé zdravotní pojišťovny na monitor dechu dokonce nyní nově přispívají, a to částkou až 1 000 Kč. Více na www.speteklidne.cz nebo na www.respisense.cz.

Ptali jsme se za Vás pediatričky MUDr. Kláry Šillerové

Jaké jsou nejčastější příčiny nočního buzení dítěte?

V novorozeneckém a kojeneckém věku je nejčastější příčinou hlad dítěte, dále bolesti - nejčastěji bříška tzv. kolika 3. měsíce, v pozdějším věku bolesti při růstu zoubků, také jiné nepohodlí - např.  naplněná plenka, přehřátí či podchlazení, strach ze samoty - v děloze slyšelo tlukot srdce matky, bylo v omezeném prostotu, nadnášené plodovou  vodou  a  zvyklé na pohupování při chůzi matky, dále opomíjenou ale docela častou možností  pláče kojence, který není způsoben hladem je např. omotání vlasu maminky okolo prstíku dítěte.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Jaruna01
28.3.2014 11:45

souhlasím, bez monitoru ani ránu, není to tak velká investice, navíc když přispěje pojišťovna... taky mám respisense na plenku a jsem spokojená

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz