Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Léčivá síla světla

Léčivá síla světla

28.2.2014 - redakce Babinet.cz

Blahodárné léčebné účinky světla jsou již používány řadu let. Nízkoúrovňová laserová terapie (LLLT) byla ještě nedávno úspěšně používána po celém světě pouze ve zdravotnických zařízeních.

Nyní je možné tuto metodu použít v domácí léčbě, navíc v kombinaci s dalšími metodami, a to za použití jedinečné Handy Cure Technology.

Řekne-li se světlo, každému se vybaví slunce, to je pro nás hlavním zdrojem světla. Má vliv jak na naši psychiku, tak na fyzické zdraví. Příkladem může být například to, jak na nás působí změna časových pásem při cestování anebo zvýšené procento sebevražd v severských zemích, kde k nim díky sníženému počtu slunečných dní dochází častěji, a to nejen v porovnání s jižní Evropou, ale celosvětově. Metoda, která využívá světla především pro psychické zdraví, se jmenuje fototerapie a je určená hlavně k léčbě poruch spánku a depresí.

Světlem proti bolesti

Moderní světelná zařízení, která jsou na trhu rovněž pro domácí využití, dokážou využít účinků světla například v situacích, kdy dochází k zánětu buněčné tkáně. Zánět buněčné tkáně je způsoben sníženou mikrocirkulací. Umí tak urychlit zotavení a ulevit při použití samostatně nebo společně s dalšími zdravotnickými léčebnými prostředky. Což snižuje potřebu analgetik a protizánětlivých léků.

Laserová terapie

Přes více než 20 let lékaři vědí, že laserová terapie léčí celou řadu problémů, mezi které patří například: akutní a chronická bolest, artritida, karpální tunel, výrony, natažený sval, zánět šlach či tenisový loket.

Světlo má několik složek a každá působí trochu jinak. Je pozitivní, že v dnešní době jsou na trhu zařízení, která dokážou kombinovat hned několik světel dohromady. Co tedy jednotlivá světla umí a k čemu je vhodné je použít?

Nízkoúrovňové pulzní světlo – LLLT

LLLT spočívá v použití "nízké energie“ nebo "nízké úrovně" laseru na tkáň s cílem stimulovat buněčné procesy a zvýšit biochemické reakce. Nízkoúrovňové lasery jsou bezpečné a neinvazivní.  Tyto lasery ani negenerují teplo, není tedy možné se s nimi popálit. Pomocí fotochemických procesů světlo vloží bio-fotony do poškozených buněk, které tak začnou vyrábět energii, a tím zlepší jejich funkci. Tkáně se tak hojí a bolest zmizí.

Pulzní infračervené laserové záření

Pulzní infračervené laserové záření proniká tkání až 13 cm hluboko a má silné stimulační účinky na krevní oběh, stejně jako na membranózní a intracelulární metabolismus. Na biologické a chemické úrovni laser napomáhá při produkci energie v buňkách a tím napomáhá buňkám v jejich regeneraci.

Hlavním účelem laseru (koherentního světla) je tedy podpořit proces tvorby energie v buňkách, aby mohl organismus a systémy v něm bojovat s onemocněním

K čemu se využívá?

  • zlepšuje krevní oběh

  • podporuje regeneraci tkání

  • zvyšuje syntézu kolagenu

  • má protizánětlivé účinky

  • snižuje hladinu cholesterolu

Kontinuální nekoherentní infračervené záření

Kontinuální nekoherentní infračervené záření proniká do mělčí hloubky tkání a přes širší spektrum než pulzní infračervené laserové záření. Infračervené záření má silné posilující účinky na centrální a vegetativní nervový systém.

K čemu se využívá?

  • předchází a léčí celulitidu

  • ohřívá povrchové tkáňové hladiny

  • ovlivňuje receptory v kůži a zvyšuje práh bolesti

  • aktivuje mikrocirkulaci

  • zlepšuje epitelu a regeneraci pokožky

  • posiluje a prohlubuje průnik laserového záření do tkání

Pulsní červené světlo

Pulsní červené světlo je spojováno s blahodárnými protizánětlivými účinky (zejména v pojivové tkáni). Výsledky dlouhodobých vědeckých studií ukazují, že pulsní červené světlo zlepšuje psychoemocionální napětí, a to i přesto, že proniká do hloubky tkání méně než jiné způsoby. Kromě toho má červené světlo lokální zahřívací a psychoterapeutické účinky.

K čemu se využívá?

  • k prevenci a léčbě celulitidy

  • zlepšuje mikrocirkulaci

  • má antiedematický efekt

  • má terapeutické účinky na místech s pojivovou tkání

Světlo tedy není pouze bílé a žluté, má několik barev a také mnoho účinků na naše zdraví. Moderní technologie naštěstí již umožňují výrobu světelných léčebných zařízení za přijatelné ceny, jedná se o vysoce multifunkční pomůcku, která se vám určitě v domácí lékárničce neztratí. Využití je opravdu všestranné, od bolesti kloubů a pohybového ústrojí až po dermatologické obtíže jako je ekzém. Co zkusit pro jednou léčit a zaměřit se na příčinu problému bez zbytečné chemie a léků na bolest? Za zkoušku to jistě stojí.

Pro více informací navštivte www.svetlemprotibolesti.cz


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Jaruna01
3.3.2014 11:58

handycure znám, doma ho s úspěchem používá celá rodina, výrazně urychlí hojení ran anebo bolest po pádu na lyžích - u mě teď aktuálně:-(

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz