Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Reportáž z hubnutí v přímém přenosu - 1. týden

Reportáž z hubnutí v přímém přenosu - 1. týden

Dlouho jsem přemýšlela, čím dnes začít. V mém novém způsobu životního režimu jsou tři základní faktory, všechny tři velice důležité - změna stravování, fyzické cvičení a mentální podpora hubnutí. Stravování se budu jistě také věnovat podrobněji, ale pro začátek je myslím docela jasné (navíc je možné, že jste si mnozí stanovili svůj stravovací režim, který vyhovuje vaší osobě). Mentální podpora je nesmírně důležitá, ale základy jsem již popsala ve svém článku Štíhlá a spokojená se svým tělem (nebo si ho můžete přečíst přímo z knížky, která mne samotnou inspirovala, tj. Jak myslet štíhle od Debbie Johnsonové).

Takže tělesné cvičení. Určitě si mnoho z vás, kdo nejste zvyklí na fyzické cvičení a sport, a mentální cvičení vám také nic neříká, řeknete, že změna stravování vám sama o sobě k úpravě váhy postačí. Ale ano, to máte naprostou pravdu. Pokud potřebujete pouze snížit váhu a nezáleží vám na tom, jak budete vypadat, skutečně je to více než dostačující. Jenže pozor! Fyzická a mentální cvičení zdaleka nejsou jen podporou hubnoucího procesu na více frontách a tedy znásobení kýženého výsledku.

Co se stane, když zhubnete a nebudete přitom pravidelně tělesně cvičit? V první fázi budete mít značný úbytek hmotnosti, může to být třeba 3-5 kg první týden! Ale věřte mi, nemáte pražádný důvod k radosti. To, co jste "zhubli", nejsou vaše tukové polštáře, nýbrž svaly. Ty jsou těžší než tuk, tedy úbytek tělesné hmotnosti je větší. Pokud budete takto pokračovat, nakonec se dopracujete k nějaké váze, ale bude na vás viset kůže a vaše svaly (respektive tam, kde vlastně svaly mít nebudete) vás budou bolet a trápit. Nevěříte? Zeptejte se nějaké ženy, která velmi brzo po porodu začala cvičit. Dnes má krásné pevné bříško bez strijí (to jsou ty nepěkné jizvičky po popraskané kůži). Pokud to některá žena zanedbala a s cvičením začala až pár měsíců či let po porodu, dosáhla po tvrdém tréninku jistých výsledků, ale převislé kůže se jen těžko ještě někdy zbaví a strije (pokud nejsou příliš rozsáhlé) může vyhladit jen laser. I když možná někdo namítne že to je něco jiného, tak není. U porodu jde také o rychlý úbytek objemu, se kterou se roztažená kůže musí vyrovnat.

A co se stane, pokud nebudete proces hubnutí podporovat mentálně? Jednak je značná pravděpodobnost selhání, protože jste odkázání jen na svou sílu vůle. Navíc sami sebe ošidíte o naprosto úžasnou věc - můžete svému tělu říct, které partie si přejete zeštíhlet, které pouze zpevnit či změnit tvar a se kterými jste spokojeni. Jinak budete mít čím dál štíhlejší pas ale stehna a nohy budete mít pořád silná - nebo naopak.

Podle své váhy, zdraví a celkové kondice si vyberte ten druh tělesného cvičení, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud potřebujete shodit jen pár kilo a své tělo spíše vytvarovat, doporučuji buď aerobik nebo posilovnu. I se slabší kondicí můžete přijít na hodinu aerobiku pro začátečníky, naučit se základní prvky a kroky a pokračovat dál. V posilovně cvičte na rýsování, tj. s menší zátěží více opakování - v každé posilovně je trenér, který vám jistě poradí a někde také přímo rozepíše tréninkový plán přímo na vaši figuru. Zde chci upozornit - přestože máte své problémové partie, které procvičujte intenzivněji, nezanedbávejte ani ostatní svaly na těle. Nemusíte se bát velkého nárůstu svalové hmoty. Ženy nejsou k velkému objemu svalů disponovány tak silně jako muži. V poslední době je také velmi moderní a oblíbené thai-bo, což je jakási kombinace aerobiku s prvky z některých bojových umění jako kopy apod. To už chce ale skutečně dobrou kondičku. Pokud nemáte čas nebo možnost někam docházet pravidelně, doma si třeba můžete zacvičit kalanetiku - málokdo nezná výborné a účinné cviky, které se provádějí v minimálním rozsahu svalového záběru při velkém počtu opakování. Všechna tato cvičení provádějte tak 3x až 4x týdně, zbývající dny nechte svaly odpočívat a regenerovat, to je při takovém záběru velmi důležité, můžete si doma pouze lehce procvičit své nejproblémovější partie. Zpočátku se rozhodně nepřepínejte a zvlášť opatrní buďte první den. Není naším účelem se zcela odrovnat, abyste se pár dnů nemohli vůbec hýbat. Nejdříve začněte opatrněji, vnímejte jak reaguje vaše tělo a postupně přidávejte na intenzitě, vždy pouze do mírné (skutečně mírné) bolesti. Abyste cítili, jak vaše svaly pracují.

Jedincům se slabší fyzickou kondici a větší nadváhou doporučuji méně náročná cvičení, zato pravidelně každý den. Pusťte si nějakou oblíbenou rytmickou hudbu a procvičte celé tělo, na každou partii tak dva tři cviky. Zapište si počet opakování, které jste provedli a postupně je zvyšujte. Také vy můžete zajít do posilovny nebo na lehčí hodinu aerobiku, ale chápu, že pokud máte 30 a více kil nadváhu, máte představu že vaše cvičící a potící se tělo je velmi nevábné na pohled. Sama jsem to zažila, měla jsem pocit, že jsem ze všech nejmotornější a šíleně směšná. Bohužel jsem tehdy svým pocitům podlehla a vzdala cvičení. Dnes, když ve svých 63 kilogramech v posilovně potkám 90kilovou ženu, která pracuje na své postavě, rozhodně si ji neprohlížím s despektem, nýbrž s nesmírným obdivem, že na sobě tvrdě pracuje, odhodlaná se změnit. Věřte, že právě tak vás budou vnímat jiní. Ale pokud by to měla pro vás být nepřekonatelná překážka, raději cvičte klidně doma, než abyste se pro to vzdali úplně.

Pokud vám váš zdravotní stav cvičení nedovoluje, dopřejte si alespoň hodinku rychlé chůze denně. Rychlá chůze procvičí prakticky všechny svaly, prokrví a zahřeje vaše tělo a tím rychleji spalujete tuky.

Jestliže máte skutečně závažné zdravotní problémy, které vám ani toto neumožňují, doporučuji po poradě se svým lékařem pravidelně chodit alespoň na tzv. líná cvičení, tj. masážní cvičící stoly Slender - domnívám se, že už jsou snad skutečně v každém středně velkém městě. Krom toho, že vás příjemně namasírují, cvičí skoro za vás, takže svaly pracují bez vaší větší námahy.

Tak a teď mé objektivní a subjektivní výsledky z 1. týdne, tedy začátku mého nového životního režimu. Na rovinu musím říct, že ty subjektivní naprosto převažují nad těmi objektivními. Už od samého začátku jsem se psychicky cítila naprosto v pohodě, vyrovnaná a neměla nejmenší chuť "zhřešit". Cítila jsem se skutečně lépe a nepochybně vypadala lépe a během tohoto týdne jsem potkala celkem tři osoby, které jsem pár týdnů neviděla (i když od té doby se má objektivní váha nezměnila žádným směrem) a všechny tři mi okamžitě řekly: "Tys tak zhubla!" A viděli jste tu reklamu na určitou stolní vodu, kdy matka dceři vyháže všechny pleťové krémy a make-upy a poradí jí pít jen vodu? Tak já sice pila jinou značku ale po 3-5 litrech čisté neperlivé vody (a po vyškrtnutí spousty "jedů" z jídelníčku) je má pleť o tolik lepší, že když jsem o víkendu byla pryč a zapomněla doma make-up tak jsem neměla důvodu toho litovat, protože má lehce opálená pleť toto vylepšení prostě nepotřebovala.

Z objektivního hlediska první asi tři dny jsem cítila, že je mé břicho nafouklé, měla jsem mírnou zácpu a i když jsem tolik pila, rozhodně ne tolik vody jsem "vrátila". Pak bříško splasklo ale pro změnu mi maličko otekly nohy, hlavně lýtka (to byl můj častý problém). A když jsem v neděli ráno stoupla na váhu a změřila se, mé objektivní výsledky jako by neodpovídaly tomu úsilí, které jsem tomu vložila. Na váze ubyl jeden kilogram a přes boky (a tedy přes břicho) jsem měla o centimetr méně (takže tabulku pro tentokrát vynechám, ostatní cifry v ní se vůbec nezměnily). Přede mnou je ještě dlouhých 12 týdnů - tj. 1 kilogram týdně, takže jsem vykročila správným směrem.

Pokud dám tyto subjektivní a objektivní výsledky dohromady, tak jednoznačně převažují pozitiva. Mé tělo si teprve zvyká na to, co je pro něj neobvyklé a naopak si musí odvykat tomu, na čem bylo takřka závislé. Jistě všichni dobře znáte, že pokaždé tělo reaguje na změny výživy a vůbec celkového režimu jinak. Někdy zezačátku "spadnou" první kila skutečně snadno, pak se třeba na pár dní či týdnů váha zastaví, ale pokud se člověk nevzdá, pak "spadnou" další a další kila. Někdy naopak tělo jakoby dlouho vzdoruje, zvyklé na to, že když bude trucovat, nakonec to budu já, kdo ustoupí. To může trvat týden či měsíc, ale nakonec se prostě MUSÍ samo podřídit, vážně nemá jinou možnost.

Gratuluji těm, kdo se ke mě přidali a mají už teď první skvělé výsledky. Ale gratuluji i těm, kteří po prvním týdnů jsou zklamaní, že nemají očekávaný výsledek, k tomu, že vytrvali. Nic se nedejte, všechno přijde. Co můžete ztratit - nanejvýš pár kil!

Je skvělé, jakou odezvu u vás, čtenářů - a především čtenářek, můj první úvodní článek měl. Ale nikdo nenašel skutečnou odvahu se ke mě přidat - až na Martinu. Martina váží 75 kg při výšce 162 a pro začátek by chtěla shodit 10 kg a pak dalších na cílovou váhu 55 kg. Martino, moc Ti děkuji, jsi nejlepší! Máš pravdu, že to dokážeme a při svých duševních cvičeních (budu je popisovat v některém z příštích článků) budu určitě myslet i na Tebe!

A chtěla bych se znovu obrátit na další z vás - pojďte do toho se mnou. Nejen pro to, že je skutečně nejvyšší čas udělat něco se svou figurou do plavek. Ale pro své pocity a pro své zdraví a sebevědomí. To vše má obrovský vliv na naši psychiku a vyrovnanost. Jak můžeme být šťastní když nejsme sami se sebou spokojeni?

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz