Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jaké jsou nejčastější problémy s nástupem dětí do školky?

Jaké jsou nejčastější problémy s nástupem dětí do školky?

23.3.2013 - redakce Babinet.cz

Jak se s nimi vyrovnat radí dětská psycholožka PhDr. Simona Hoskovcová

Nejčastější problémy pramení z odloučení, kterému je vystavena matka, ale hlavně dítě. Při loučení ve školce se projeví pláčem a steskem po rodičích. Dále dělá problémy odmítání jídla či pití ve školce nebo rušení odpoledního klidu. Děti také často trápí problémy s komunikací. Nejsou už s maminkou či chůvou, naopak se pohybují mezi svými vrstevníky a o pozornost paní učitelky se dělí s deseti až dvaceti kamarády. Pokud dítě není schopné vyslovit a správně formulovat své přání, narazí na nepochopení. V jeho důsledku se stáhne do sebe a začne se stranit kolektivu i paní učitelky. Další častou reakcí je agrese. Dítě například uhodí kamaráda nebo do něj kopne jen proto, že neví, jak ho vyzvat ke společné hře.

Na nástup do školky však lze připravit celou rodinu. Vyzkoušejte si sama pohlídat skupinu malých dětí, vyšlete svou dceru nebo syna na víkend třeba k babičce a učte děti přesně vyjadřovat svá přání. Důležitá je i soběstačnost v oblékání, jídle a v denní hygieně.

Kalendář praktických rad, jak se připravit na školku

Březen – Nalaďte se na odloučení a osamostatnění dítěte

Než začnete s osamostatňováním dítěte, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, jak změnu vnímáte vy jako rodiče. Extrémní pocity, jako třeba nechuť dítě předat do cizí péče nebo naopak nedočkavost, kdy už se dítěte na pár hodin „zbavíme“, se přenášejí na dítě a zhoršují jeho schopnost přijmout docházku do mateřské školy.

Tip pro rodiče:Zahrajte si na paní učitelku ze školky.

Pozvěte si odpoledne domů vrstevníky vaší dcery či syna. Všímejte si, jaké chování se vám na ostatních dětech nelíbí a co je vám naopak milé. Považujete odpoledne za zdařilé, ale jste totálně vyčerpaní? Uvědomte si, že učitelka v mateřské škole má ve třídě deset až 25 takových „trpaslíků“ celý den.

Tip pro dítě:Začněte pracovat na jeho samostatnosti a schopnosti sdělovat své potřeby.

Než dítě začne chodit do mateřské školy, mělo by se umět samo napít, najíst, dojít si na WC a obléknout se. Také by mělo zvládnout požádat, pozdravit a rozloučit se. Máte na to ještě půl roku.

Duben – Začněte s dítětem trénovat kouzelné věty

Tip pro rodiče:Zjistěte si, jestli vaše školka nabízí adaptační program.

Adaptační programy obvykle umožňují postupné navykání dítěte. Z počátku přichází na dvě hodiny, pak na tři, až postupně zůstává ve školce celé dopoledne. Některá zařízení dokonce umožňují účast rodičů.

Tip pro dítě:Veďte dítě k přesnému vyjadřování.

Zvláště matky a babičky poznají už z výrazu dítěte, co by si přálo a vyhoví mu dříve, než cokoliv řekne. Učitelka ale tuto schopnost mít nemusí, proto dítě nejlépe vybavíte tím, když ho přimějete vyjadřovat se slovy.

Komunikace je alfou a omegou mezilidského kontaktu. Mnohé potíže ve školce vyplývají z toho, že dítě není schopné komunikovat. Laskavě ale důsledně po dítěti vyžadujte opakování správné formulace, až pak požadavek splňte: „Prosím, dej mi pít.“, „Děkuji za oběd.“, „Podej mi, prosím, …“. Můžete také trénovat věty, které usnadní seznamování: „Jmenuji se ….“, „Jak se jmenuješ?“, „Pojď si hrát.“ Tyto věty musí dítě opakovaně slyšet, proto je spolu cvičte.

Květen – Výlet ke školce a vyzvednutí kamaráda

Tip pro rodiče:Mluvte o školce realisticky – dítě nestrašte, ale poukažte na změnu.

Na svých procházkách můžete chodit kolem školky. Nejlépe v době, kdy si děti hrají venku na zahradě, aby je váš potomek viděl. Mluvte o tom, co všechno děti ve školce dělají, jaké to tam je. Můžete realisticky zmínit, že se zvýší nároky: „Budeš se tam oblékat a svlékat sám. Na podzim už to ale budeš určitě umět.“ Dítě byste však neměli školkou strašit. Určitě neprospějí věty jako: „Tam se s tebou nikdo mazat nebude, tam tě srovnají.“ „Ve školce ti nebude nikdo vyvářet jako já, tam budeš jíst, co přijde na stůl.“

Jděte společně s kamarádkou do školky vyzvednout její dcerku nebo syna. Vrstevníci se můžou podělit o dojmy a vaše dítě se přirozenou cestou seznámí s prostředím. Nebude pro něj tak cizí, až tam půjde poprvé.

Tip pro dítě:Pokročte v samostatnosti.

Trénujte samostatnost hlavně v oblékání a jídle. Pro rodiče je často pohodlnější a rychlejší, když dítě obléknou nebo nakrmí, ale takový přístup dítě neposouvá k samostatnosti.

Červen – Hry venku a skupinové výlety

Tip pro rodiče: Pozorujte chování dítěte ve skupině.

Povzbuďte děti ke společné hře a snažte se do ní příliš nevstupovat. Pozorujte, jak se vaše dítě chová. Je vstřícné nebo ostýchavé? Připojí se ke hrám druhých nebo je vymýšlí? Každé dítě – stejně jako dospělý – má svůj temperament a podle toho se chová k ostatním. To byste měli u dítěte respektovat, tolerovat ovšem nesmíte agresivní chování vůči druhým dětem.

Dítě by mělo slyšet výrazné „ne“ bezprostředně po tom, když někoho udeří nebo kopne. Můžete ho i na chvíli odvést a vysvětlit mu, proč to nemá dělat. Například: „Bolí ho to.“ Nabídněte i alternativní postup: „Chceš si půjčit jeho auto, tak ho popros, aby ti ho půjčil. Když ho nebude chtít půjčit hned, tak za chvilku... Jsi naštvaný, tak si dupni, ale nesmíš nikoho bít.“

Červenec – Prázdninová zkouška odloučení

Tip pro rodiče: Zaměřte se na hygienu dítěte, hlavně schopnost dojít si na záchod.

Dítě kolem tří let by mělo samostatně zvládnout malou potřebu. Při velké potřebě možná potřebuje pomoc s utřením, ale i to je třeba trénovat. Následné umytí rukou by se mělo dít automaticky. Dítě už by mělo být celkem samostatné – trénujete ho v hygieně, oblékání i svlékání. Měsíc před nástupem do školy se již musí umět samo najíst a vyjádřit.

Tip pro dítě: Zkoušejte delší výlet a pobyt bez maminky.

Svěřte dítě na pár hodin nebo dní do péče prarodičů, kamarádů nebo jen jednoho rodiče. Zvláště společný výlet tatínků s dětmi je zdrojem mnoha veselých zážitků. Maminky by měly v té době potlačit pokušení volat a vyžadovat informace každé tři hodiny.

Srpen – Léto vrcholí a den nástupu do mateřské školy se blíží

Tip pro rodiče: Osobní zkušenost s hlídáním dětí vám pomůže pochopit jednání učitelek.

Zopakujte si cvičení z jara a vezměte si na půl dne na starosti pár vrstevníků svého dítěte. V ideálním případě to můžou být děti, které se také chystají do školky. Vzájemně se seznámí a vy si částečně připomenete roli, kterou má ve třídě paní učitelka. Visí vám dítě od sousedů celou dobu na noze?  Jiné se třikrát počůralo a páté pořád brečí? Jaké to je? Tato zkušenost vám pomůže správně nastavit očekávání na rozsah a možnosti učitelské péče.

Tip pro dítě: Chystejte se do školky.

Ke konci srpna začněte o školce mluvit a společně se na ni chystat. Zapojte do příprav i dítě: „Jdeme koupit bačkůrky, můžeš si vybrat barvu.“ Dítě si také může vyzdobit pytel na oblečení, vybrat ručník atd.

Září – První den je tady

Tipy na závěr:

  • Rozloučení v šatně by mělo být milé, ale rozhodné. Pomůže krátký loučící rituál. Rychlý útěk, ani hodinové scény mezi dveřmi dítěti neprospějí. Vhodný je i nějaký talisman – oblíbený plyšák či dečka. Můžete pak říct: „Když ti bude smutno, tak se přitul k Ušákovi a pak to bude lepší.“

  • Plňte své sliby. Pokud řeknete, že přijdete po obědě, pak to musíte splnit. Důvěra dítěte ve vaši spolehlivost usnadní jeho odloučení.

  • Neslibujte odměny za pobyt ve školce z několika důvodů: dítě může vnímat, že školka je něco nepříjemného, za co musí být odměněn. Může také prožívat dvojitý stres z toho, že bude plakat a tím pádem nedostane slíbenou odměnu.

  • To ovšem nebrání oslavit první den v mateřské škole např. návštěvou cukrárny.

Nezapomeňte, že problémy s adaptací se můžou i při normálním vývoji vyskytovat až dva měsíce. Pokud se objevují i třetí měsíc docházky, nebojte se ptát učitelek nebo si domluvit

Co může poradit a doporučit dětský lékař před nástupem do mateřské školy?

MUDr. Renáta Růžková, p

raktický lékař pro děti a dorost, Praha 6

Ochranu dětí před infekčními nemocemi považuji za velmi důležitou. Nemocem je lepší předcházet, než je prodělat a ohrozit tím sebe i zdraví ostatních. V dětských kolektivech se nejčastěji objevují méně vážné zdravotní problémy jako je nachlazení, nevolnost, často i průjem, ale může se vyskytnout i chřipka nebo pneumokokové infekce, které dětský organismus mohou hodně potrápit. Kromě těchto nemocí se ve skupině dětí dobře daří i vysoce infekčním nemocem, jako jsou plané neštovice či žloutenka typu A. Nakazí-li se dítě některou z těchto nemocí, měli by rodiče neprodleně kontaktovat lékaře i školku. Jedná se o vysoce nakažlivá onemocnění, která se zvlášť v kolektivu dětí šíří rychle.

Proti žloutence typu A je možné dítě očkovat už od jednoho roku, vhodné je zvážit očkování právě před jeho prvním zařazením do kolektivu. Pro dlouhodobou ochranu jsou potřeba dvě dávky vakcíny. Od dubna do konce června nebo do vyprodání zásob mohou rodiče zakoupit obě dávky vakcíny Havrix 720 Junior monodose proti žloutence typu A pro děti od 1 roku do 15 let se slevou 20 % na úrovni výrobce. Většina lékařů a lékáren tuto slevu promítá i do konečných cen pro rodiče. Cena jedné dávky se běžně pohybuje okolo 950 Kč, s výše uvedenou slevou 20 % zaplatí rodiče pouze 760 Kč za jednu dávku, přičemž většina zdravotních pojišťoven na očkování proti žloutence typu A přispívá ze svých programů prevence.


 

 





 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz