Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Interview s ředitelem Prague College Douglasem Hajkem

Interview s ředitelem Prague College Douglasem Hajkem

Lucie Evjáková

Co Vás vedlo k myšlence založit školu Prague College?

O myšlence založit nový typ vzdělávání v České republice jsem uvažoval již delší dobu. I když je v Praze v současné době mnoho vzdělávacích institucí, které nabízejí zahraniční systém vzdělávání, chtěl jsem prosadit nový typ vzdělání, který by umožnil studium široké řadě studentů od absolventů středních škol až po pracující profesionály v oboru. V Praze jsem od roku 1990 a kromě Prague College vedu jazykovou agenturu AHA, která nabízí firemní školení a jazykovou výuku. Pohybuji se tedy v oblasti vzdělávání přes 16 let a během té doby jsem si udělal jasnou představu o situaci v této oblasti. Myslím, že nabídka studia, které umožní kompletní kvalifikaci za jeden až dva roky zde na trhu prostě chyběla. Naše škola by měla zaplnit mezeru, která v systému vzdělávání existuje. Studenti, kteří se nedostanou na vysokou školu nemají mnoho možností, a proto jim chceme nabídnout kvalitní vzdělání na odborné a vysokoškolské úrovni.

Jaké jsou podle Vás výhody tohoto typu vzdělávání?

Studium ocení především studenti, kteří hledají rychlý vstup do pracovního prostředí, stejně tak jako zaměstnanci společností, kteří si přejí rozvinout konkrétní znalosti v oboru, kterému se věnují. Výhody studia mohou být různé, pro někoho je to flexibilita, možnost sestavení individuálních studijních plánů a osobní a profesionální přístup během výuky, ostatní si mohou školu zvolit, protože studium probíhá v angličtině. Naším cílem je vybavit studenty dovednostmi, které budou potřebovat při vstupu do pracovního prostředí a nebo rozvinout dovednosti těch, kteří již pracují delší dobu. Každý program se proto zaměřuje na poskytnutí komunikačních dovedností, které obnášejí komunikaci na veřejnosti, komunikaci v malých skupinkách, prezentační schopnosti a efektivní vyjednávání a řešení problémů. Další dovednosti, které uchazeč programu získá jsou pak převážně z oblasti informačních technologií a obchodu.

Absolventi našich programů mohou získat plně uznávané diplomy, které jsou v souladu s Boloňským procesem Evropské unie, který stanovil pravidla pro nabízení dalšího a vyššího vzdělání ve čtyřiceti evropských zemích. Hlavním cílem Boloňského procesu je zajistit systém uznávání mezinárodních kvalifikací ve všech zemích, které jsou součástí procesu a podporovat mobilitu studentů založenou na jednotném systému kreditů získaných za studium. Naše programy akreditují a monitorují dvě britské vzdělávací agentury – Edexcel a LCCIEB.

Edexcel je největší britskou agenturou zodpovědnou za akreditaci a dohled nad programy mnoha vysokých škol včetně Prague College. Edexcel rozvíjí, vyhodnocuje a monitoruje programy HND a Prague College získala v dubnu akreditaci organizace, která jí umožňuje nabízet program HND v oblasti Business, Computing, Interactive Media a Graphic Design od říjnového semestru tohoto roku. LCCIEB na druhou stranu nabízí obchodní kvalifikace ve více než 120 zemích po celém světě. LCCIEB je akreditována britskými řídícími orgány a poskytuje obchodní kvalifikace více než 400 000 studentům ročně a Prague College je akreditována jako zkušební a školící středisko pro poskytování zkoušek LCCIEB. Tyto dvě organizace zajišťují, že naše programy splňují požadavky pro poskytování vyššího vzdělání v zemích EU.

Jaké předpoklady by měl mít dnešní absolvent vyšší nebo vysoké školy?

Na dnešního absolventa školy je kladeno mnoho nároků, ne jenom, že musí nabídnout požadované dovednosti na konkrétní pozici na velmi dobré úrovni, ale musí být také schopný aplikovat teoretické schopnosti v praxi a ve většině případů navíc nabídnout flexibilitu, komunikační dovednosti, jazykové znalosti a znalost práce na počítači. Většina pracovních pozic dále vyžaduje předešlé pracovní zkušenosti a nebo alespoň praxi během studia. Myslím si, že studium by v zásadě mělo studentovi umožnit získat nejenom prakticky zaměřené vzdělání pod vedením vyučujících s dlouholetou praxí v oboru, ale také umožnit studentovi absolvování praktických stáží u nás nebo v zahraničí a nebo i po případě zaměstnání na zkrácený úvazek v průběhu studia.

Jaký je váš postoj na zavedení povinného školného v terciálním vzdělávání?

V zásadě jsem pro zavedení povinného školného ve vysokoškolském a vyšším vzdělávání, ale měl by se zavést určitý systém, které by umožnil studium těm, kteří si ho nemohou dovolit financovat. Jako v jiných západních zemích by i zde měla fungovat možnost půjček, které by student mohl splácet až dostuduje a stipendia pro ty, kteří dosahují nadprůměrných studijních výsledků. I na naší škole si studenti musejí studium hradit, ale umožňujeme jim na některých programech stipendia a navíc lze všechny programy hradit půjčkou Gaudeamus od Komerční banky. Povinné školné by umožnilo studentům přístup k vzdělání a tím by se vylepšila celková kvalifikovanost našich zaměstnanců. V současné době je v Čechách plno mladých lidí, kteří se nedostali na vysokou školu, ale mají potenciál a motivaci dosáhnout vyšších cílů. Těmto lidem by se proto měli otevřít dveře k vyššímu vzdělání.

Co dalšího připravuje Prague College do budoucna?

Prague College připravuje do budoucna různé projekty v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti a zahájí nové programy v oblasti Business, Graphic Design, Interactive Media a Computing. Na konec srpna připravujeme barometr názoru HR manažérů a zaměstnanců personálních agentur na situaci zaměstnanosti v České republice. Výsledky průzkumu veřejně oznámíme počátkem září. Dále plánujeme diskuse a workshopy zaměřené na vytvoření spolupráce s personálními agenturami a zaměstnavateli, s kterýma bychom rádi spolupracovali na projektech jako například stipendia, stáže a možnost zaměstnání pro naše studenty.

V září potom vítáme všechny zájemce o studium na den otevřených dveří, při kterém podáme zájemcům bližší informace o našich programech. Zájemci si mohou popovídat s našimi zaměstnanci a vyučujícími o svých studijních a pracovních plánech. Koncem září také pořádáme menší párty pro naše stávající a potencionální studenty a širokou veřejnost. Párty bude přímo na Prague College, kde si budete moct poslechnout španělské rytmy v doprovodu kubánské kapely a poznat lidi z různých koutů světa

V říjnu budeme otevírat další, již čtvrtý semestr studia a zároveň zahájíme výuku našich nových programů HND, které se teší velké oblibě pro své praktické zaměření, interaktivitu a garantovanou možnost přestupu do třetího ročníku bakalářského studia na vybraných školách ve Velké Británii.

Pro širokou veřejnost dále připravujeme na listopad další sérii veřejných přednášek v angličtině na zajímavá témata. Seznam přednášek budete moct brzy shlédnout na našich webových stránkách: www.praguecollege.cz

Tématice vzdělávání se věnujete jako profesor, ředitel a často se k ní veřejně vyjadřujete. Jsou i jiné oblasti kterým se rád věnujete?

Oblasti vzdělávání věnuji opravdu hodně času i ve svém osobním životě, rád se sám vzdělávám a zjišťuji z různých zdrojů jaké jsou ověřené a úspěšné systémy vzdělávání v zahraničí a snažím se je přizpůsobit místním podmínkám. Rád cestuji a zajímám se o životní styl místních obyvatel. Před tím, než jsem se přestěhoval do České republiky, jsem pobýval delší dobu v Japonsku, kde jsem vyučoval anglický jazyk. Již v Japonsku mne napadla myšlenka odstěhovat se do země, v které by bylo možné prosadit nový systém vzdělávání a nabídnout lidem alternativu a možnost dále se vzdělávat a rozvíjet. Anglický jazyk jsem pojal jako základ pro studium, které by otevřelo studentovi možnosti uplatnit se v mezinárodním prostředí.

V soukromí se ale velice rád věnuji svému zvířectvu, kultuře a cestování. Rád navštěvuji filmové festivaly, výstavy a koncerty. V neposlední řadě velice rád poznávám různé kultury a životní styl tamních obyvatel. Vzhledem k časovému vytížení mi nezbývá bohužel mnoho volného času na cestování. Toto léto však plánuji kratší, ale velice překrásnou cestu po Chorvatsku.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip