Vánoční čas je magickým obdobím plným tradic a vzpomínek, které nás spojují s minulostí. Díky vyprávěním našich prababiček a dochovaným kuchařským knihám můžeme nahlédnout do toho, co se kdysi vařilo a peklo v českých domácnostech. Jedním z takových kuchařských pokladů je kniha "Stolečku prostři se", kterou jsem si pořídila díky vášni pro staré recepty. Tato kniha čítá téměř 600 stran plných jednoduchých i složitějších návodů, rad a postřehů, jež nám umožňují nahlédnout do kuchyně našich předků.
S příchodem adventu, nejkrásnějšího období v roce, jsem se rozhodla zaměřit na tradiční vánoční cukroví. Přináším vám pár historických receptů od našich babiček, díky nimž si můžete přenést kouzlo staročeských Vánoc do našich domovů. Pojďme společně zažít tu pravou vánoční atmosféru s vůní cukroví, která nás zavede zpět do časů dávno minulých.
(fotografie: Freepik)
Vanilkové rohlíčky
- 14 dkg hladké mouky
- 9 dkg másla
- 4 dkg cukru
- špetka soli
- 5 dkg mandlí nebo ořechů
- vanilkový cukr na obalení
Na vál prosijeme mouku se špetkou soli, uděláme věnec a do středu dáme mleté mandle (ořechy), cukr a jemně pokrájené máslo. Pomocí kulatého nože zpracujeme vše v hladké těsto. Dáme je na půl hodiny do chladna odpočinouti. Vyválíme váleček 3 cm silný a rozdělíme jej na stejné díly. Dílky rozválíme dlaní na váleček silný jako tužka, uprostřed trochu silnější. Konečky necháme silnější, tenké by se připalovaly. Pěkně formované rohlíčky klademe na tukem vymazaný plech. Pečeme je do bleděrůžova při středním plameni. Po sejmutí z plechu je ihned obalujeme ve vanilkovém cukru. Podáváme je třetí den po upečení, musí se rozležet.
Boží milosti
- 250 g hladké mouky
- 2 žloutky
- 50 g cukru
- 50 g tuku
- 2 lžíce vína
- špetka soli
- 2 lžíce smetany
Na smažení: 100 g sádla, 100 g přepuštěného másla
Na obalení: vanilkový cukr
Na vál prosijeme mouku, přidáme špetku soli a uprostřed uděláme důlek. Do toho dáme žloutky, víno, cukr a smetanu. Vidličkou vše spojíme v řidší těsto než je na nudle. Nahoru dáme jemně nakrájený tuk, přehrneme těsto a zpracujeme. Těsto vyválíme, vypichujeme různé tvary, uprostřed je nařízneme, stiskneme a smažíme je na rozpuštěném sádle a másle. Tuku musí býti na 3 cm vysoko. Vysmažené těsto obalujeme hned ve vanilkovém cukru.
Anýzové zákusky
- 15 dkg hladké mouky
- 8 dkg tuku
- 8 dkg cukru
- 1 lžíce tlučeného anýzu
- mléko dle potřeby
- vejce na potření
- krystalový cukr na posypání
- anýz na posypání
Na vál prosijeme hladkou mouku, přidáme rozkrájený tuk, cukr a tlučený anýz. Při zpracování těsta přidáváme mléko podle potřeby. Z vypracovaného těsta vyválíme tenkou placku, vypichujeme různé tvary, klademe je na vymazaný plech, potřeme rozšlehaným vejcem a sypeme krystalovým cukrem a anýzem. Troubu dobře vyhřejeme, pak zmírníme.
Patience
- 3 bílky
- 3/16 litru černé kávy
- 21 dkg cukru
- 15 dkg hladké mouky
Z bílků ušleháme pevný sníh. Přidáme silnou černou kávu (scezenou), která je svařena s cukrem na nitku (nitka se nesmí trhat). K tomu přidáme prosetou mouku. Těsto necháme vychladnout, dáme do pytlíčku opatřeného hladkou formičkou a na vymazaný plech vystřikujeme různé tvary. Těsto necháme na plechu asi hodinu v blízkosti teplých kamen a pak teprve pečeme.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.