Máme tady březen, který značí začátek jara. A na jaře se probouzí příroda a život celkově. Je to období zelenání se, probouzení se ze zimního spánku, čas na bylinky a rašící hlavičky kytek. A mezi první takovou, která už netrpělivě čeká na svůj čas, se řadí pampeliška. Jedna z nejvýznamnějších léčivých bylin vůbec. A její čas, ač se to na první pohled nezdá, nastal právě teď.
Jak už bylo řečeno, pampeliška je významná léčivka. A využít jí můžeme úplně celou bezezbytku v průběhu téměř celého roku. Každý čas je totiž její síla v něčem jiném. Sbíráme buď kořen, a to před rozkvětem rostliny (zhruba březen – duben), poté nať s kořenem (březen – duben) a následují květy (květen – září).
Bylina je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť.
Kořen lze použít jak čerstvý, tak sušený. Po usušení, upražení a rozemletí z něj lze připravit hořkou „pampeliškovou mouku“. Příznivě se projevuje při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Záběr jejich léčebných schopností je ale mnohem větší. Je to také významná včelařská rostlina. Používá se často k přípravě bylinkových salátů nebo k výrobě vína, známý je i pampeliškový med či sirup, který si ukážeme.
Přečtete si také: Pampeliškový čaj. Prevence rakoviny, i chřipky
Jak už bylo řečeno, se sběrem můžeme začít už nyní. Teď je ten správný čas pro sběr kořenů, které mají největší sílu právě teď v březnu. Pokud se rozhodneme, že nechceme čekat na usušení (viz výše), tak vykopané kořeny řádně očistíme a omyjeme, dáme do vody a v té cca 8 minut vaříme. Vznikne nám pampeliškový výluh, který pijeme 2-3x denně po dobu 14 dní. Jedná se o vynikající detox zejména jater, ale rovněž celého těla.
Jako další se pak v průběhu dubna, května sbírají stvoly a listy. Víte o tom, že je velmi zdravé schroupat denně cca 5 stonků? Stačí to takto praktikovat po dobu zhruba dvou týdnů a jarní únava je pryč a vaše tělo vám poděkuje.
Zlatavé sluníčka, neboli květy jsou asi nejvíce sbírané. Dělá se z nich například lahodný sirup, který hravě zvládnete i doma s dětmi, a oproti kupovanému má obrovskou výhodu. Jakou? Je domácí! A právě tento sirup si dnes ukážeme, neb než se nadějeme, pampelišky začnou na zahrádkách a loukách vystrkovat své krásné žluté hlavičky :-)
Potřebujeme :
- 400 hlaviček květů pampelišek
- 2 citróny
- 2 kg krystalového cukru
Hlavičky pampelišek dobře opereme, odstraníme stonky a květy vložíme do hrnce se dvěma litry vlažné vody.
Současně přidáme citróny nakrájené na kolečka. Vše na chvilku povaříme - ohříváme do bodu a varu a vždy stáhneme z plamene po dobu 15 minut. Pak hrnec odstavíme a necháme vše po 24 hodin vyluhovat.
Po této době roztok přecedíme, přidáme cukr a vše vaříme 1-1,5 hodiny za stálého míchání. Až sirup zhoustne, může být přelit do sklenic.
Skladujeme v chladnu a temnu.
(fotografie: Pixabay)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.