Babinet.cz  /  Recepty  /  Bezmasá jídla  /  Vysoký obsah bílkovin a skvělá náhražka masa: Obalované tofu

Vysoký obsah bílkovin a skvělá náhražka masa: Obalované tofu

21.1.2021 - AndreaP.

Tofu pochází z Číny, kde se začalo vyrábět ve druhém století před naším letopočtem. V sedmém století se jeho znalost rozšířila i do Japonska. V obou těchto zemích, stejně tak jako ve Vietnamu, Koreji a Thajsku patří dodnes k tradičním jídlům. Naproti tomu v západních zemích bylo tofu takřka neznámé až do poloviny 20. století, kdy ale s rostoucím zájmem o vegetariánství a zdravou stravu se i zde začalo masivně rozšiřovat. Dnes lze tofu již běžně koupit v obchodech.

Tofu je ceněno především pro svou schopnost přejmout chuť ostatních použitých přísad. Díky vysokému obsahu bílkovin lze použít tofu jako náhražku masa. Základní rozdělení tofu je na "tvrdé tofu" - vzhledem připomíná sýr a dále na "měkké tofu" - připomínající pudink. Tvrdší varianta se většinou používá v jídlech, která mají mít tvar, například v tzv. „číně“, či jídlech připomínajících maso. Měkké tofu se používá v dezertech, polévkách, či omáčkách.

A my si dnes ukážeme recept na obalované tofu.

Potřebujeme

  • 250 g tofu
  • 1-2 lžíce celozrnné pšeničné mouky
  • 2 malá vejce
  • 2 lžíce medu
  • 150 g loupaných sezamových semen
  • 5 lžic sezamového oleje
  • 100 g listového špenátu nebo polníčku

Osušené tofu nakrájíme na kostky 2x2 cm velké. Kostky obalíme v mouce, protáhneme rozšlehanými vejci, tekutým medem a nakonec je obalíme sezamovými semínky.
Opékáme po všech stranách na středně rozehřátém oleji dozlatova. Necháme okapat na kuchyňském papíru.
Omytý a osušený špenát nebo polníček upravíme na talíře a přidáme obalované tofu. Podáváme nejlépe se zázvorovou omáčkou.

 

(fotografie: Pixabay.com)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz