Madeira je součástí dnešního receptu, a proto se u tohoto vína na chvíli na úvod zastavíme.
Madeira patří do kategorie likérových vín, jejichž podstatou je kombinace klasického vína s dalším alkoholem. Společným prvkem je tedy proces zvaný fortifikace. Zásadní rozdíl posunující Madeiru dál od portského či sherry tkví v zahřívání. Madeira obsahuje min. 19% alkoholu. Původně však nepatřila mezi likérová vína. Mezi ně ji zařadila až potřeba delší životnosti. Při zámořských plavbách proto byla do vína přidávána pálenka z hroznů. Oproti všeobecnému očekávání, dlouho trvající plavby po moři a subtropické klima víno spíše obohacovaly, než aby jej znehodnocovaly.
Koncem 18. století už byly sudy s madeirským vínem nakládány na paluby lodí zcela účelně - vozily se tam a zpátky, aby se doslova uvařily. Spotřeba vína stoupala a Madeiřané začali vymýšlet další způsoby, jak by požadovaných vlastností jinak dosáhly. Šlo především o simulaci zahřívacího procesu. Víno bylo skladováno v budovách, které absorbovaly subtropické teplo ostrova a tekutinu tak zahřívaly. Tento proces zahřívání nazývaný canteiro byl a stále je čistě přírodní záležitostí, kterou v dnešní době při výrobě Madeiry využívá i jedna z nejstarších vinařských rodin ostrova, rodina Blandy.
Později přišly na řadu speciální komory zvané estufas lemované potrubím, kterým neustále proudila horká voda a místnost tak ohřívala. Tento systém ohřevu známý jako estufagem je některými producenty používán i dnes. Teplota ohřevu se pohybuje od 35° do 60°C (100° to 140° F) v závislosti na požadované kvalitě vína.
Platí: čím nižší teplota, tím kvalitnější víno. Zahřívání probíhá po dobu 6 měsíců. Poté se přidává alkohol.
A teď už zpět k dnešnímu receptu ...
Potřebujeme :
- 2 steaky z jehněčí kýty (celkem asi 500 g)
- 1 červená cibule
- kůra strouhaná z 1 chemicky neošetřeného citronu
- 4 celé neoloupané stroužky česneku
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- 2 lžičky rybízové marmelády
- 1 dcl vody
- 25 ml vína Madeiry (použít můžete i Sherry nebo Portské)
- 4 snítky tymiánu
- olivový olej
Marináda:
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce jablečného octa
- 4 kuličky pepře
- 6 snítek tymiánu
- 1 stroužek česneku nakrájený na plátky
Steaky vykostěte, pokud je třeba a odřízněte tučné kraje - kosti a odřezky použijte třeba na polévku.
Vykostěné steaky omyjte a položte do kovové mísy s marinádou. Maso směsí pěkně obalte a nechejte přikryté přes noc marinovat.
Troubu předehřejte na 220 stupňů Celsia. Na pekáč dejte snítky tymiánu, na měsíčky nakrájenou červenou cibuli, polovinu citronové kůry a celé stroužky česneku. Zalijte 4 lžičkami vody a na to vše položte jehněčí kýtu, tymián a česnek vyjmutý z marinády. Pokapte olivovým olejem, osolte, opepřete a dejte přiklopené péct na 20 minut.
Po 20 minutách podlijte vypečenou šťávou, stáhněte teplotu na 200 stupňů Celsia a pečte dalších 30 až 35 minut. Během pečení ještě několikrát přelijte vypečenou šťávou.
Upečenou kýtu přesuňte na předehřátý talíř nebo na alobal a pekáč postavte na hořák sporáku. Vmíchejte rybízovou marmeládu a nechte ji řádně rozpustit. Přilijte víno Madeira, vařte 30 sekund a přilijte vodu. Nechte mírně probublávat několik minut, dokud směs trochu nezhoustne. Osolte a opepřete.
Propasírujte přes síto, abyste získali hustou, vláčnou omáčku a podávejte s teplou jehněčí kýtou a bramborami vařenými půl na půl ve vodě a v mléce.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.