Pamatujete si ještě na neloupatelné nazelenalé, ale šťavnaté kubánské pomeranče? Nebo na dětskou radost, když jste v obchodě objevili takzvaný krvavý pomeranč? Připomene vám trpko-sladký grapefruit vaší babičku, která si ho s oblibou sypala krystalovým cukrem? Což jí mimochodem mohlo vyvolávat nepříjemné žaludeční patálie, neboť ovocná šťáva je v kombinaci s několika lžícemi cukru takřka časovanou bombou. Konec nostalgie! A hurá do víru vitamínů, minerálů a mnoha úžasných fytolátek, jenž citrusové plody obsahují. Mimochodem, víte jak chutná třeba největší citrus pomelo či maličký kumkvat?
Citrusová historie aneb jak přišel grapefruit na svět
Pravlastí citrusových plodů je pravděpodobně jižní Čína a jihovýchodní Asie. Odtud se rozšiřovaly přes Střední Východ do Afriky. V období arabské okupace španělských území se citrusy dokutálely do jižní Evropy. Poté již nastoupili proslavení objevitelé (či spíše dobyvatelé) Ameriky, aby tamní obyvatelstvo zasvětili poněkud brutálním způsobem nejen do tajů křesťanství, ale i do tajemství citrusářství. Pozdní středověk se pomalu chýlil ke konci a na evropské citrusové scéně vyšly nové hvězdy. V osmnáctém století se Evropané mohli těšit z čínských mandarinek a novověk jim pak přinesl i nahořklé grapefruity.
Nutriční hodnoty potěší nejen fanoušky zdravé výživy!
Všichni asi tušíme, že citrusy jsou nejen chutné, ale i zdravé. Obecně se dá říci, že jsou bohaté především na provitamín A, vitamíny B a C. Například sklenice 170-180 ml pomerančové šťávy vám dodá v průměru 100 až 120 % doporučené denní dávky vitaminu C! Nesmíme též ale zapomenout na kyselinu listovou, draslík, fosfor, hořčík, měď a také na vápník. Toho je zejména pomeranč zdrojem velmi vydatným! Více než cenný je obsah bioflavonoidů (dříve vitamín P), které naším cévám pomáhají zachovávat si svou pružnost. Množství dalších obsažených fytochemikálií je nadále předmětem vědeckých výzkumů.
I věční dietaři se budou radovat!
V citrusech nenajdete žádné tuky. Jsou skupinou nízkokalorického ovoce vhodného pro své nutriční hodnoty při redukčních dietách (pomeranč poskytne průměrně 70 kcal., grapefruit asi 90 kcal., 15 ml citrónové šťávy má pouhé 4 kcal.!). Pektin, který citrusy v hojném množství obsahují, je typem ve vodě rozpustné vlákniny, ta má nezastupitelné místo na redukčním bitevním poli. Účinně napomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Jeden velký pomeranč či menší grep s přehledem uhradí třetinu doporučené denní dávky vlákniny!
Malinký kumkvat, obrovské pomelo a voňavý bergamot
Nicméně mezi citrusy nepatří jen obligátní citróny, pomeranče, mandarinky, grapefruity a limetky, ale i nepřeberné množství nejrůznějších dalších plodů a "kříženců".
V poslední letech se v mnoha obchodech začal objevovat jeden z největších citrusů - pomelo (největší kousky prý mají kolem 5kg). Pomelo připomíná vzdáleně grep, nicméně postrádá jeho trpkost. Je sladké, šťavnaté a výborně vás zasytí. Jakmile ho ochutnáte, propadnete mu navždy!
Dalším exotickým citrusovým ovocem je malinký kumkvat. Pozor tento natrpklý "pidicitrus" se konzumuje i s tenkou sladkou slupkou. Originální chuť kumkvatu přímo vybízí ke kuchařským experimentům či vyzkoušení nových neotřelých receptů. Co takhle vyzkoušet drůbeží či rybí maso na kumkvatech? Na řeckém ostrově Korfu z kumvaktů vyrábí báječně sladký a neuvěřitelně oranžový likér. Ten se výborně hodí především do sladkostí.
Milovníci čaje Earl Grey a třeba i voňavé aromaterapie, která citrusové silice ráda a hojně využívá, zase jistě znají vůni bergamotu. Tento bledě žlutý plod lehce kyselé chuti a hruškovitého tvaru se používá především k výrobě léčivého éterického oleje.
Všechno se zpracuje aneb stáhneme z nich "kůži" vydloubeme jadérka!
Pomocí lisováním citrusových slupek se vyrábí mnoho typů éterických olejů. Citrónová silice se pyšní antiseptickými a detoxikačními účinky. Silice z červeného pomeranče harmonizuje psychiku a osvěžuje. Grep působí antidepresivně a dezinfikuje vzduch. Vůni mandarinkového oleje milují děti, které uklidňuje a uvolňuje nastřádané napětí. Z jadérek grapefruitu se zase získává extrakt takřka nadpřirozených vlastností. Ten vykazuje nejen antibakteriální i antivirové účinky, ale ničí plísně a účinně čistí vzduch.
Pro dobrý nákup
- Raději se vyhněte nakupování plodů balených v síťce (kromě jednotlivě baleného pomela, které jemný mikroten obalený síťkou chrání před rychlým vysušováním). Jeden plesnivý plod se velmi rád dělí o své toxiny se svými přáteli.
- V zimě nikdy nenakupujte citrusy na tržišti! Mráz nenapravitelně poškozuje rostlinná pletiva, což má vliv nejen na chuť, ale i na kvalitu ovoce.
A co vše lze z citrusových plodů připravit? Tipy na zajímavé recepty naleznete v článku citrusy v hrnci, který následuje.
(reedice)
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.