Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Ztracená důvěra ve vztahu. Jak ji obnovit, a kdy je lepší vycouvat

Ztracená důvěra ve vztahu. Jak ji obnovit, a kdy je lepší vycouvat

6.5.2024 - redakce Babinet.cz

Věřit svému partnerovi je úplný základ vztahu. A samozřejmě to chce hodně odvahy, protože takřka vždy se můžete spálit. Jenže jestli už nejste zrovna naivní dvacítka, dobře víte, že ne vždy se důvěra hned zkraje vztahu vyplácí.

Možná se také řídíte známým pořekadlem: Důvěřuj, ale prověřuj. Jenomže za to by vám vynadal snad každý odborník na mezilidské vztahy. Buď totiž budete partnerovi bezvýhradně věřit, anebo vztah nemá smysl. Alespoň očima odborníků. Něco na tom je. Nechcete přece žít v neustálé nejistotě a potřebě toho druhého „šustrovat“.

důvěra ve vztahu

foto / Pixabay

Ujasněte si, na čem je založená vaše nedůvěra. Protože jestli máte racionální důvod, proč chlapovi nevěříte, pravděpodobně na tom něco bude… Nedůvěřivá je snad každá žena, co se někdy v životě spálila. Je pochopitelné být nedůvěřivá v momentě, kdy máte pochybnosti. Takže jestli máte své důvody, není ještě za co se stydět.

Odpovězte si na otázku, jestli vám za to tenhle člověk stojí. Jestli druhému nedůvěřujete, tak je na místě zvážit všechna pro a proti vašeho vztahu. To, jestli dotyčného fakt milujete. Jestli vám vyhovují jeho vlastnosti, povaha, charakter. Jak se chová k vám, lidem ve vašem okolí. Jestli plně akceptuje také vaše názory a postoje, nebo jestli si naopak někdy nedělá z některých vašich názorů srandu.

Zkrátka počítá se všechno, co se vám na něm líbí, ale taky všechno, co vám vadí. Pomůže vám to ujasnit si, jestli vůbec má smysl o tohoto člověka „bojovat“ a jestli pro vás má cenu pracovat na tom, abyste mu začala důvěřovat znovu.

Proberte to s ním. On je ten, kdo vaší důvěru ve vztahu asi moc neposiluje. Proto teď máte pochybnosti, nebo mu dokonce vůbec nevěříte. Rozhodně by to měl vědět. A jestli stojí o vztah s vámi, měl by si vás pozorně vyslechnout a navrhnout vám řešení.

Důležité je hlavně to, aby pochopil, že je to problém, který je potřeba vyřešit. Protože důvěra je základním pilířem vztahu, bez kterého logicky následuje rozchod. Jen když to váš chlap opravdu pochopí, dostane možnost se podle toho začít chovat. Ideálně tak, abyste mu mohla tentokrát doopravdy důvěřovat.

Vyzkoušejte partnerskou poradnu. Dnes už navštěvují poradny tisíce lidí a berou to jako součást vztahové hygieny. Jestli jste vyzkoušela postupně už všechny kroky, ale stále svému partnerovi nemůžete začít věřit – i odůvodněně, například jestli už jste mu v minulosti odpustila nevěru –, je na místě odborník, který na věc bude mít nezaujatý názor.

Hlavně nezapomeňte, že všechno chce čas. Jestli vás partner nějak zradil, nemůže očekávat, že bude všechno ideální lusknutím prstu. Důvěra je bohužel velmi křehká a nedá se jenom tak získat. Odborník je však ten, kdo má na věc zcela nezaujatý názor a poradí vám oběma, co dál. Jestli nemůžete začít věřit druhému ani po několika letech, i když se opravdu snaží, možná máte problém s důvěrou zbytečně. Ale rozhodně na sebe nespěchejte.

Rozejděte se. Jestli už nevíte, jak dál, ale pořád mu nedůvěřujete, tak se nedá nic dělat. Stává se to zejména v závažných případech, jako třeba když se muž dopustil domácího násilí, ale vyléčil se. Když byl opakovaně nevěrný, ale slíbil, že se polepší. Anebo když vám opakovaně lhal. Někdy se můžete snažit pracovat na vašem vztahu opravdu hodně, zvláště když vidíte, že se ten druhý snaží a že se změnil. Jenže někdy už se vztah zachránit nedá. Rozhodně se nedopouštějte prověřování ve stylu čtení jeho zpráv nebo výslechu pokaždé, když se vrátí později domů. Lepší než žít v nejistotě a nedůvěře je určitě rozchod. Nezapomeňte, že mužů je na světě pořád dost. A ne všichni budou riskovat vaši důvěru.

 

Napsala ŠT

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz