Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Aloe vera je v domácnosti přínosem. Jak ji správně zazimovat

Aloe vera je v domácnosti přínosem. Jak ji správně zazimovat

17.11.2023 - redakce Babinet.cz

Měli jste celý rok vaši rostlinu aloe vera venku a teď se o ni bojíte, protože přicházejí první mrazíky? Strach je rozhodně na místě. Pokud aloe zmrzne, tak už ji nic nezachrání. Promění se na kus ledu, je totiž plná voda. Nyní je nejvyšší čas vaši rostlinku pořádně zazimovat. A my si povíme, jak na to.

foto / Unsplash

Aloe je sukulent z čeledi liliovitých. Pochází nejspíš z Afriky, Kanárských ostrovů a Kapverd. Aloe je stálezelená a v létě kvete žlutými nebo oranžovými květy. Dorůstá poměrně velkých rozměrů a má velmi silné kořeny.

Vydrží drsné podmínky

Aloe vera nepotřebuje příliš velkou zálivku. Spokojí se také s celkem špatnou kvalitou půdy. Pokud ji zasadíte do záhonu, velmi dobře tam poroste. Kromě toho se také velmi dobře množí. Nové rostlinky se začnou oddělovat záhy z mateční rostliny. Jakmile má nová aloe kořínek, je možné ji oddělit.

Zimování

Pokud máte aloi na záhoně, tak právě teď nastal nejvyšší čas na zazimování. V tomto případě se však rozlučme s představou, že ji jen tak trochu zahrabeme zeminou a přikryjeme chvojím, zmrzla by.

Popadněte rýč

V tomto případě popadněte rýč a rostlinu ze země celou vyndejte, pozor, bude to chtít kopnout dost do hloubky, má totiž velmi silný dlouhý kořen, díky kterému tato květina vydrží extrémní podmínky.

Poté aloi pěkně vložte do květináče. Volte pěkný a opravdu velký květináč. Ideálně kameninový. Na dno nasypte keramzit nebo štěrk, poté zeminu a do té jí zasaďte. Kolem rostliny pak znovu nasypte další zeminu.

Květináč je vhodné umístit na světlé místo, kde se teplota bude pohybovat od deseti do maximálně 12 stupňů Celsia. Na jaře ji zase po mrazech můžete vyšoupnout na zahradu nebo na balkon.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, jak-pestovat.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>