Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pokojovky vhodné do tmavé místnosti. Poohlížejte se především po tropických rostlinách, radí květinářka

Pokojovky vhodné do tmavé místnosti. Poohlížejte se především po tropických rostlinách, radí květinářka

2.10.2023 - redakce Babinet.cz

Pocházejí ze subtropických a tropických oblastí, ale vy chcete, aby se jim dařilo u vás doma. Ne všechny druhy pokojovek naštěstí potřebují světlo jako na rovníku. Kterým pokojovým rostlinám se tedy bude dařit i v tmavších interiérech a s ubývajícím slunečním svitem?

foto  Freepik

Vzhledem k principu fotosyntézy potřebuje k růstu každá rostlina alespoň nějaké světlo. Ne všechny ale potřebují přímé sluneční paprsky. „Některé květiny jsou z hlediska slunečního svitu méně náročné, protože se původně vyskytovaly například v pralesním podrostu nebo jiném přirozeně tmavším prostředí,“ vysvětluje květinářka Lenka Hrubá.

O které druhy se jedná?

Epipremnum

Epipremnum neboli šplhavice je jedna z nejméně náročných rostlin. Pěstovat ji můžete i hydroponicky, tedy jen ve váze s vodou. Je převislá, dobře se množí a existuje v mnoha barevných variantách od nejklasičtějšího potosu s bílým panašováním, přes zelený po trendy zářivě žlutý Epipremnum Aureum.

Epipremnum / foto Freepik

Monstera

Možná si ji pamatujete ze školních chodeb, už několik let je tato pokojovka zase v kurzu. Monstera Deliciosa má krásně tvarované listy a snese nejen tmavší kout, ale i minimum péče. Počítejte však s tím, že časem bude potřebovat větší květináč a oporu, ke které ji budete muset vyvázat. Pokud se vám líbí její listy, ale celý kout jí věnovat nemůžete, sáhněte po menší Monsteře Monkey Mask, které stačí prostoru výrazně méně a dá se pěstovat i jako kokedama.

Scindapsus pictus

Elegance, hedvábné listy a světlé panašování. Scindapsus pictus je nenáročná, a přesto krásná převislá pokojovka, která nevyžaduje mnoho péče. Zalijte ji po mírném proschnutí substrátu. Pokud byste na ni zapomněli, o zálivku si řekne stočením listů.

Sanseviera

Získala nelichotivou přezdívku, teď se ale vrací znovu do módy. Sanseviera neboli tchýnin jazyk vydrží snad úplně všechno kromě přelévání. Ideální volbou je i do bytů, kde není moc místa. Když o ni budete dobře pečovat, potáhne úzce do výšky.

Maranta

Přezdívku dostala i další pokojovka. Maranta neboli modlivka si ji vysloužila sklápěním svých listů, díky kterým budí dojem, jako by se modlila. V přírodě se plazí v podrostech deštných lesů Jižní a Střední Ameriky. Dopřejte jí vlhko, teplo a omezené světlo a bude vás milovat.

Anthurium

Toužili jste po kvetoucí pokojovce, ale nikdy to nevyšlo? Zkuste toulitku. Její květy sice vypadají trochu voskově, vydrží vám ale neskutečně dlouho, a pokud ji nebudete rosit a omezíte zálivku, pokvete vám celoročně.

U všech těchto rostlin je potřeba kontrolovat četnost zálivky. V horších světelných podmínkách totiž květiny nepotřebují tolik vody, dávejte si tedy pozor, abyste je nepřelévali. „Než rostlinu zalijete, nejdříve zkontrolujte, jestli je povrch substrátu už mírně vyschlý a jestli nestojí ve vodě. Přelévání se projevuje uhníváním kořenů, rostlina vypadá, že schne nebo vytváří slabé vytáhlé přírůstky, které se táhnou za světlem,“ doplňuje zakladatelka květinářství.

TIP květinářky Lenky Hrubé: „Jestli vám na živých rostlinách v místnostech bez oken opravdu záleží, můžete je zkusit po několika dnech vyměňovat, aby nebyly na místě bez světla moc dlouho. Tento postup mám osobně vyzkoušený a můžu ho jen doporučit.“

 

zdroj: Lucie Hrubá, zahradananiti.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>