Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kočičí bylinná terapie: Přidat se mohou i jejich majitelé

Kočičí bylinná terapie: Přidat se mohou i jejich majitelé

29.9.2023 - redakce Babinet.cz

Šanta kočičí se již dlouhá staletí používá jako léčivá rostlina a také jako ochucovadlo. Jelikož obsahuje halucinogenní látky, i když jen v poměrně malém množství, její sušené listy kdysi lidé kouřili, aby tak alespoň na nějaký čas zapomněli na strasti běžného života. Žvýkání kořene se zase doporučovalo osobám plachým, aby jim dodalo více odvahy a průbojnosti. Traduje se prohlášení jednoho kata, který by prý nikdy nebyl schopen vykonat svoji práci, kdyby předtím nesnědl kousek kořene šanty. Kromě toho se odvar z šanty používal jako uklidňující čaj. Odvaru byly připisovány také pozitivní účinky na plodnost; ženy si jej měly přidávat do koupele.

 

foto / Freepik

Látky obsažené v šantě odpuzují komáry a šváby, údajně pak rovněž i krysy a myši. Jak již však sám název napovídá, jeden živočišný druh ji má naopak ve veliké oblibě. Šanta silně souvisí s kočkami, avšak na člověka a další savce má jen minimální účinky. Ve volné přírodě se kočky v porostu šanty často válejí, trhají a kousají její listy a nakonec se svinou do klubíčka a odpočívají.

Uvádí se však, že šanta působí pouze přibližně jen na polovinu koček. Kočky, které k ní jsou vnímavé, na ni navíc reagují s různě silnou intenzitou. Nebyl prý údajně zpozorován rozdíl mezi kočkami a kocoury, ale je zajímavé, že koťata mladší osmi týdnů nejenže na šantu nereagují vůbec, ale často k ní přímo projevují i odpor. Vědci se domnívají, že senzitivita vůči této bylině je zkrátka dědičná... Podrobný výzkum však v tomto smyslu nebyl proveden. Jisté ale je, že šanta je pro kočky neškodná, nemá žádné vedlejší účinky a podle známých skutečností pro ně není návyková.

Další oblíbenou kočičí bylinou je kozlík lékařský, který je též využíván jako léčivá rostlina a je i pěstován. Volně se pak vyskytuje v nižších polohách po celé České republice. Nelze mluvit o nějakém vznešeném původu této byliny, neboť ji často najdeme mimo jiné i na skládkách a rumištích. Kozlík není ani vzácný, ani chráněný, v podstatě se jedná o plevel. Nicméně již od antiky byl kozlík velice oblíbený a v tehdejších dobách se bylináři pro kořen této léčivé rostliny neváhali vydat i do těch nejnepřívětivějších míst.

Kozlík lékařský má na kočky velmi podobné účinky jako šanta. Také kozlík je silně přitahuje svou vůní a je běžné vidět kočky, které se kolem této léčivky radostně pohybují nebo na rostlině přímo i leží. Navzdory velice hezkým růžovým kvítkům (kvete v průběhu léta) však tato rostlina poměrně nepříjemně zapáchá, a to podobně, jako kočičí moč. Stojí snad i tato skutečnost za kočičí oblibou této bylinky?

Čichání k této bylině zmírňuje kočkám stres a pomáhá jim vyrovnávat se s vypjatými situacemi, jakými mohou být například adaptace na nové prostředí či na nové podmínky (příchod z útulku, přibylo nové kotě v domácnosti atd.). Vhodné jsou pro kočičky kupříkladu předměty napuštěné touto vůní, jako jsou kočičí hračky nebo polštářky v jejich pelíšku.

Kozlík lékařský však samozřejmě ocení i majitelé koček, a to zejména pro jeho moc potlačovat deprese, neklid, stres a nervozitu, nespavost i nejrůznější chronické bolesti neurologického původu.

napsal Petr Matura

Zdroje: cs.wikipedia.org, časopis Krásný rok, ireceptar.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

abrakagabra
29.9.2023 12:15

zajímavé

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>