Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Péče o pokožku je v zimních měsících zvlášť důležitá. Jak si zachovat přirozenou krásu a kvalitu pleti i v zimě?

Péče o pokožku je v zimních měsících zvlášť důležitá. Jak si zachovat přirozenou krásu a kvalitu pleti i v zimě?

17.11.2022 - redakce Babinet.cz

Jakmile zapnete doma topení, vaše kůže dostane přímý zásah a začíná dehydratace. Nezáleží na tom, jaký typ topení používáte. A stejný efekt má bohužel i mráz. Abyste zabránili zbytečně velkým škodám, je třeba najet na úplně nový režim. Přečtěte si několik tipů, které vám tuto zimu pomohou ke zdravé a hebké pokožce.

foto / Freepik

Více hydratace, prosím

Možná, že máte v koupelně na poličce hydratační krém, který skvěle funguje v létě a na jaře. Zima je ale úplně jiná disciplína. Během tohoto ročního období byste měli používat spíše krém na bázi oleje, než na bázi vody. Olej vytvoří na vaší pokožce ochrannou vrstvu, která v ní uchová více vlhkosti, než běžný krém. Dejte ale pozor. Ne všechny oleje jsou vhodné pro obličej. Ideální je například avokádový, minerální, nebo mandlový olej. Naopak rostlinný olej je opravdu špatný nápad, ucpe vám póry jako beton.

Pozor na čištění

Pokud je vaše pokožka nepříjemně suchá, nepoužívejte čistící přípravky jako je peeling, masky a tonika na bázi alkoholu. Zbaví pleť životně důležité mastnoty. Namísto toho zkuste čistící mléko, nebo jemnou čistící pěnu, tonikum bez alkoholu, či masku pro hloubkovou hydrataci. A používejte je méně často.

Nezapomeňte na ochranu

Ne, opalovací krém není jen na léto. Zimní slunce - které se navíc odráží od bílého sněhu - umí poškodit vaši kůži srovnatelně, jako intenzivní letní paprsky. Proto nezapomeňte chránit svůj obličej i ruce a použijte opalovací krém vždy zhruba 30 minut před odchodem z domu. Zejména při pobytu na horách. A pravidelně znovu nanášejte, pokud zůstáváte venku delší dobu.

Zapomeňte na horké koupele

Naložit se v zimě do horké lázně, to je samozřejmě pohádka. Ne tak pro vaši kůži. Takto intenzivní teplo totiž boří lipidové bariéry v pokožce, což může mít za důsledek ztrátu vlhkosti. Raději se proto sprchujte teplou, nebo vlažnou vodou a zůstaňte v ní kratší dobu. Skvělá je vlažná koupel s ovesnými vločkami, nebo jedlou sodou. Pomůže uklidnit kůži, která je tak suchá, že začíná svědit. Pokud by ani pravidelná aplikace hydratačního krému či zmíněná koupel od svědění nepomáhala, zajděte za svým dermatologem. Možná potřebujete speciální mléko na suchou pleť, které je k dostání jen na předpis.

Hydratujte pro své zdraví, ne pro svou pokožku

Říká se, že dobrý pitný režim pomáhá vaší pleti vypadat zdravě a mladě. Je to tak trochu mýtus. Voda je skvělá pro vaše celkové zdraví, což ale neznamená, že přímo působí na vaši pokožku. Ano, pokud budete celkově dehydratovaní, i na vaší kůži to bude znát a tekutina jí prospěje. U průměrného člověka se ale míra vypité vody na pleti nijak zásadně neodrazí. Přesto je ale dostatek vody velmi důležitý. Takže nehledě na to, zda má efekt na váš vzhled, tak ji pijte, pijte, pijte.

Vyhledejte specialistu

Pokud půjdete do své běžné drogerie, jen těžko tam najdete člověka, který vám odborně poradí. To je důvod, proč byste měli alespoň jednou zajít k dermatologovi, nebo alespoň do kosmetického salonu. Protože jen odborník vám může provést analytiku pleti, zhodnotit váš stávající způsob péče o ni a poradit vám, jaké do budoucna používat kosmetické přípravky. To ale neznamená, že budete už navždycky nuceni nakupovat jen ty nejdražší produkty. I levné značky mohou být kvalitní. Ve skutečnosti si ve velkém množství případů připlatíte hlavně za luxusně vyhlížející balení a marketing. Nejdůležitější přitom je, jak na přípravek reaguje právě vaše pokožka. Ne to, kolik jste za něj zaplatili.

zdroje:

https://www.benu.cz/jak-pecovat-o-plet-v-zime

https://www.nanospace.cz/blog/jak-pecovat-o-plet-v-zime

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz