Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních onemocnění

Vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních onemocnění

5.12.2021 - redakce Babinet.cz

Zvýšenou hladinou cholesterolu trpí v Česku 75 % všech dospělých mužů a 70 % žen. „Hodnoty cholesterolu by si lidé měli pravidelně hlídat, protože komplikace spojené s jeho vysokou hladinou v krvi dokáží zkrátit život o 5 až 10 let,“ vysvětluje prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. „Zvýšená hladina cholesterolu v krvi vede k jeho ukládání do cévních stěn a ateroskleróze, ta je podkladem onemocnění, jako je infarkt, mozková mrtvice nebo ischemická choroba dolních končetin. Obecně proto platí, že čím nižší máte hladinu cholesterolu, tím nižší je u vás riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění – ta u nás patří mezi nejčastější příčiny úmrtí,“ říká prof.  Michal Vrablík.

fotografie: Freepik

S lékařem o cholesterolu nemluví polovina Čechů

Vliv vysokého cholesterolu na lidské zdraví si Češi sice uvědomují, ale svou hladinu cholesterolu příliš neznají. Dle výzkumu 9 z 10 Čechů ví, že má vysoký cholesterol vliv na jejich zdraví. Uvědomují si například, že ucpává cévy či obecně zhoršuje fungování oběhové soustavy, což souvisí s hrozbou kardiovaskulárních onemocnění. Přesto 3 z 5 lidí svou hladinu cholesterolu neznají.

Na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři docházejí pravidelně tři čtvrtiny Čechů. Přestože více než polovina Čechů uvádí, že bychom si měli hladinu cholesterolu hlídat již od 30 let nebo i dříve, stejné množství o něm nikdy s lékařem nemluvilo.

„Důsledky vysokého cholesterolu mohou být život ohrožující, lze jim ale předejít včasnou diagnostikou a vhodnou léčbou. Proto je tak důležité mluvit o cholesterolu s lékařem a znát svoji hladinu. Optimální hodnotu cholesterolu stanovuje praktický lékař nebo specialista. Určuje ji pro každého pacienta na základě vícero ukazatelů, jako je věk, pohlaví, hodnoty krevního tlaku, kouření, celková hladina cholesterolu a také tzv. přidružených onemocnění,“ vysvětluje profesor.

Když zdravý životní styl nestačí

Prvním opatřením proti vysokému cholesterolu je zdravý životní styl a pravidelné sledování jeho hladiny. Nejčastějším mýtem ale je, že pouze zdravým stravováním a správnou životosprávou dokážeme hladinu cholesterolu kontrolovat. Pouhá změna stravy a režimu mnohdy nestačí, cholesterol dokážou snížit jen o 10–15 %. Naše tělo si totiž 60–80 % cholesterolu vyrábí samo a pouze 20 % si bere ze stravy. Výzkum potvrdil, že toto ví jen minimum (4 %) lidí. Každý šestý oslovený se mylně domnívá, že je vysoký cholesterol způsoben výhradně nezdravou stravou nebo že si jej nemusí hlídat, pokud dodržuje zdravý životní styl.

 „K vysokým hodnotám cholesterolu přispívají i genetické predispozice. Další rizikové faktory, jako například kouření, konzumace alkoholu, stres, věk, cukrovka a vysoký krevní tlak, zvyšují celkové cévní riziko, takže u jejich nositelů stanovujeme optimální hladinu cholesterolu na nižší hodnoty než u těch, kteří je nemají. Když je hodnota cholesterolu příliš vysoká, s úpravou životosprávy už si nevystačíme. Spolehlivě a v požadovaném rozsahu pak sníží cholesterol jen farmakologická léčba. V některých případech je jedinou možností, jak si zkvalitnit a prodloužit život,“ dodává prof. Michal Vrablík.

Cholesterol škodí tiše

Vysoký cholesterol nemá žádné viditelné projevy. Ostatní mu chybně přisuzují například únavu, nárůst váhy či ztrátu kondice. Jeho důsledky se ale dostaví najednou, nečekaně a mohou být fatální. Přestože povědomí o vysokém cholesterolu u české veřejnosti narůstá, je zde stále velký prostor ke zlepšení, zejména ve znalosti a sledování jeho hladiny.

Co se ještě více dozvěděla Šárka Málková od profesora Michala Vráblíka a pacientky Lucie si můžete poslechnout v našem podcastu.

 

zdroj: výzkum STEM/MARK z května 2021, jaknacholesterol.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz