Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Ovlivňují klesající teploty tělo aneb Je vhodné běhat i za chladného počasí?

Ovlivňují klesající teploty tělo aneb Je vhodné běhat i za chladného počasí?

5.12.2021 - redakce Babinet.cz

Existuje spousta městských mýtů o chladném počasí a běhu za chladného počasí. „Například se neukázala žádná souvislost mezi teplotou vzduchu a nemocemi (tj. jen proto, že je zima, nechytíte rýmu). Spíše je to zátěž způsobená opakovanými, příliš náročnými tréninky v kombinaci se zimou, která může oslabit imunitní systém. Navíc je jen velmi málo výzkumů, jejichž závěry by naznačovaly, že jste více náchylní ke zranění za nízkých teplot než za tepla. Pokud svaly prochladnou, můžete být za nízkých teplot více náchylní vůči zranění z důvodu nižší hbitosti, ztuhlým svalům a problémy s udržením správné techniky.“

fotografie: Pixabay

Navzdory tomu, co říkají městské mýty a co si myslí lidé, naše tělo je velmi dobře připraveno na běh za chladného počasí. Část mozku funguje jako termostat a řídí všechny vegetativní reakce, které směřují k uchování tepla. Lidé mohou vytvořit třikrát až čtyřikrát víc tepla než normálně, když se třesou. Běžce však tyto trhavé pohyby mohou rozhodit, může docházet k ještě větší spotřebě energie a vzniknout riziko zranění kvůli špatné běžecké technice. Uchování tepla může také vést k bledé, studené kůži, jelikož tělo omezuje proudění krve do oblastí, které nejsou klíčové.

Chlupy na kůži se postaví, aby chránily tělo před zimou ve snaze zachytit vrstvu teplého vzduchu. Příjemných 37 °C je pracovní teplota těla, když tělo podává nejlepší výkony. Tyto aktivity se zpomalí, když je nám zima nebo pokud máme nedostatek živin. Když nám zima, k pokožce se dostane méně tepla, jelikož tělo uchovává teplo uvnitř, což znamená, že se méně potíme. Intenzivní svalová aktivita při chvění zvyšuje proudění krve směrem do svalů a pryč od ostatních částí těla. Studené ruce a nohy jsou jen známkou toho, že se tělo snaží zahřát.

1. Může být těžké najít motivaci a vyrazit ven, když rtuť teploměru klesne. Pár rad pro trénink v zimě Vám pomůže neztratit sílu k běhu i v zimních měsících.

2. Neoblékejte se nadměrně. Oblečte se, jako kdyby teplota byla o 7 °C vyšší, protože se tělo při běhu zahřeje. Aby Vás od běhu neodradily nízké ranní teploty, dejte si večer oblečení na topení.

3. Trénink upravte podle podmínek a nedržte se přísně toho, co jste si naplánovali. Zkuste to, čemu běžci říkají fartlek – zábavný trénink, při kterém terén určuje rychlost. Tímto způsobem se vyhnete zbytečnému riziku a stresu a nebudete potřebovat dlouhou dobu na zotavení následkem prochladnutí.

4. Nevyrážejte daleko od domova. Je zde riziko prochladnutí a únavy a daleké cesty zpět. Raději běhejte okruhy blízko domova nebo se nechte vysadit pár kilometrů od domova a běžte domů. Teploty jsou obvykle nejnižší brzy ráno a pozdě večer. Pokud je to možné, naplánujte si trénink na teplejší část dne.

5. Neběhejte s prázdným žaludkem – nasnídejte se nebo si dejte svačinu na bázi karbohydrátů, bude to působit jako izolace. Nezapomeňte pít hodně vody při delším běhu.

6. Když je venku zima, někdy si neuvědomíte, že se potíte. Je rozumné si s sebou na delší běh vzít dostatek tekutin.

 

zdroj: https://top4running.cz/pg/7-tipu-jak-si-uzit-behani-v-zime

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz