Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rajčatům vadí střídání teplot i vítr. Jak je ochránit?

Rajčatům vadí střídání teplot i vítr. Jak je ochránit?

31.5.2021 - redakce Babinet.cz

Letošní jaro nebylo pro výsadbu zrovna ideální. Neustále se měnilo počasí a teploty se držely velmi nízko. Především v noci. Výhled do budoucna je už sice lepší a však ne ideální. Noční teploty budou stále poměrně nízko a také neustále pofukuje nepříjemný vítr. Ani ten rajčata zrovna nemilují. Co s nimi, vždyť na parapet už se ani nevejdou?!

fotografie: Freepik

Ideální bude, když si pěkně připravíte záhony. Prokypříte je a prohnojíte. Fajn je koňský či kravský hnůj, čerstvý i granulovaný. Nebo nasekané kopřivy, které dáte dostatečně hluboko. Tak alespoň půl metru.

Ohrádky

Pokud nemáte možnost rajčata umístit do folijovníku či do skleníku, což by letos pomohlo, vyrobte si ohrádky. Stačí kolem záhonku čtyři tyčky, kolem nichž natáhneme igelit nebo netkanou textilii. Tím docílíme závětří.

Ohrádka však musí být vyšší než naše sazenice. Rajčata poté sázíme dostatečně hluboko. Zasaďte i kus stonku do země, po první lístky. Díky tomu budou mít rostliny lepší kořenový bal. Kořínky totiž pustí právě i ze stonku.

K tyčce i do kruhu

Každá rostlinka musí mít vlastní tyčinku. Případně je můžeme sázet do kruhu a tyčinku dát doprostřed. K ní potom natáhneme špagátky, na něž je budeme vypínat. I to je cesta.

Pokud by v ohrádce nebylo dostatečné závětří, pak lze igelit vypnout pomocí vyšších tyčí i do stříšky. Ohrádka by však měla bohatě postačovat.

 

napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz