Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nechcete plýtvat a nemáte popelnici na bioodpad? Zkuste žížalí kompostér

Nechcete plýtvat a nemáte popelnici na bioodpad? Zkuste žížalí kompostér

22.2.2021 - redakce Babinet.cz

I v panelákovém bytě lze mít kompost. Pokud chcete hnojivo pro pokojové či balkonové rostliny, trn z paty vám vytáhne žížalí kompostér. Je nenáročný a zároveň se vejde na velmi malý prostor. Užitek z něho je však ohromný a ohromující.

Žížalí neboli vermikoposter si můžete koupit. Je to však poměrně drahé. Lze si ho ale také vyrobit a to zvládnete sami snadno, rychle a navíc za celkem málo peněz.

fotografie: Freepik

Nebudete plýtvat

Kromě toho přestanete plýtvat. Žížaly se postarají o všechny možné zbytky. A obejdete se i bez popelnice na bioodpad, kterou stejně jen tak snadno nejde objednat a vyvážet.

Jak na to

Potřebujeme:

-        dva stejně velké kyblíky (od barvy, od potravin, úložné boxy….) s víky

-        síť proti hmyzu

-        drobné kamínky, štěrk nebo písek

-        vrtačka nebo šroubovák s kladivem pro tvorbu děr

Kbelíky – nádoby budou umístěny na sobě. V horní nádobě budou bydlet žížaly, do jejího víka je nutné udělat dírky vrtačkou, nebo šroubovákem. Nemohou zůstat bez kyslíku.

Ze spodní strany víka pak přilepte síť proti hmyzu. To je kvůli tomu, aby vám dovnitř nelezl žádný nežádoucí hmyz, který by se tam pak třeba začal množit.

Do dna pak udělejte také dírky, jejich pomocí bude vtékat takzvaný „žížalí čaj“ – odpadní tekutina. Tu pak použijete právě jako hnojivo. Na dno opět aplikujte síť proti hmyzu a poté nasypejte kamínky, štěrk nebo písek, prostě to, co jste si zvolili.

Do víka spodního kyblíku pak také udělejte dírky a vložte obě dvě nádoby do sebe. Případně můžete zvolit takové nádoby, abyste spodní nemuseli mít s víkem vůbec. Ovšem pozor, ve spodní nádobě musí být dostatek prostoru pro vytékající hnojivo.

Žížaly si pak můžete objednat přes e-shopy nebo nakopat někde v přírodě. Oboje je možné. Ty z e-shopu budou ale značně žravější a budou se rychleji množit, protože se jedná o speciální druh určený k vermikompostování. Žížaly nepřekrmujte, zbytky, které jim dáváte nesmí zahnívat.

 

napsala Zuzana Zelenková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz