Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Menopauza, sedavé zaměstnání i špatná životospráva mají vliv na vznik osteoporózy

Menopauza, sedavé zaměstnání i špatná životospráva mají vliv na vznik osteoporózy

21.11.2020 - redakce Babinet.cz

Osteoporóza, neboli řídnutí kostí je metabolické onemocnění kostry charakterizované ztrátou kostní hmoty a poruchami její mikroarchitektury. Osteoporóza trápí v průměru 6 krát častěji ženy než muže a to především proto, že ženská kostra je ve srovnání s mužskou kostrou gracilnější, a dále pak proto, že ženy mají handicap v podobě úbytku pohlavních hormonů v menopauze. Vliv má také nedostatek vápníku, vitamínu D a dalších minerálů ve výživě, nedostatek pohybu, sedavý způsobem života, a také kouřením či nadměrným příjmem alkoholu.

Osteoporóza probíhá plíživě a zpočátku – hlavně u mladších žen – bez zjevných příznaků. U starších žen po přechodu může být spojena se sníženou pohyblivostí páteře a s neurčitými chronickými bolestmi v zádech, které mohou být mylně sváděny na degenerativní změny páteře. V pokročilé fázi nemoci hrozí snadný vznik zlomeniny obratle, která se projeví jako akutně vzniká bolest po pádu, zatížení nebo zvednutí břemene. U žen po přechodu a u starých žen může být prvním příznakem onemocnění snížení tělesné výšky a vzniku tzv. kulatých zad. Rozvinuté onemocnění se ve všech věkových kategoriích projevuje snadným vznikem zlomenin, přičemž charakteristickým místem bývají krček stehenní kosti, ruka v oblasti zápěstí a obratle. Do roku 2050 se očekává čtyřnásobný nárůst osteoporotických zlomenin.

K základním rizikovým faktorům, které vedou ke vzniku osteoporózy, patří současný životní styl (strava s nedostatkem vápníku a vitaminu D) a sedavý způsob života, který není kompenzován pravidelným cvičením. Kvůli současnému nevhodnému životnímu stylu mají senioři určitého věku dnes horší stav kostí než jejich předchůdci téhož věku o generaci dříve.

Významným rizikem vzniku osteoporózy jsou rovněž genetické faktory. Uvádí se, že vývoj tohoto onemocnění je ze 60 – 80 procent podmíněn dědičně. Osteoporotické zlomeniny u matky nebo babičky by tedy měly být pro ženu (a také pro muže) varováním vedoucím k maximální péči o prevenci rozvoje nemoci. Osteoporóze totiž je možné předcházet, lze ji také léčit a v mnohých případech tak zabránit vzniku či progresi nemoci.

K dalším rizikovým faktorům podporujícím vznik osteoporózy patří nízká tělesná hmotnost, kouření, nadměrný příjem alkoholu nebo kávy, řada gynekologických poruch (např. předčasný přechod po operaci) a léčba některými léky (např. kortikoidy).

Ke vzniku osteoporózy může vést také řada onemocnění zažívacího ústrojí, ledvin, hormonální poruchy (např. onemocnění štítné žlázy) a poruchy příjmu potravy (např. mentální anorexie).

Diagnóza osteoporózy se provádí na základě komplexního vyšetření, které zahrnuje anamnézu, vyšetření rentgenové, osteodenzitometrické a laboratorní. Podezření na přítomnost onemocnění lze orientačně získat na základě tzv. „minutového testu“:

1. Utrpěl některý z Vašich rodičů zlomeninu krčku stehenní kosti v důsledku malého násilí nebo pádu?

2. Utrpěl/a jste Vy nějakou zlomeninu následkem malého násilí nebo pádu?

3. Užíval/a jste někdy celkově kortikosteroidy (Prednison apod.) po dobu delší než tři měsíce?

4. Snížila se Vaše tělesná výška o více než 3 centimetry?

5. Pijete často přes míru?

6. Kouříte více než 20 cigaret denně?

7. Trpíte častými průjmy (při onemocnění zažívacího traktu jako je celiakie nebo Crohnova choroba)?

8. Pro ženy: Nastala u Vás menopauza (přechod) před 45. rokem věku?

9. Pro ženy: Přestala jste někdy menstruovat na dobu delší než 12 měsíců z jiného důvodu než je těhotenství nebo menopauza?

10. Pro muže: Trpěl jste někdy impotencí, ztrátou libida nebo jinými příznaky snížené hladiny testosteronu?

Kladná odpověď na jednu či více z výše uvedených otázek neznamená, že nutně musíte mít osteoporózu. S rostoucím počtem kladných odpovědí stoupá pravděpodobnost této diagnózy, ale definitivní závěr je možné učinit pouze na základě odborného vyšetření včetně denzitometrie skeletu. Poraďte se o výsledcích testu s Vašim lékařem, který rozhodne zda je nutné provést další vyšetření.

Osteoporózu je možné léčit a lze ji také předcházet. Základem prevence je dostatečný přísun vápníkuvitaminu D. Doporučené denní dávky vápníku ve stravě se liší podle věku: dospívající jedinci potřebují 1200 – 1500 mg, mladí lidé 1000 mg, ženy po přechodu 1500 mg.

Potřeba vitaminu D je u mládeže a mladých lidí zajištěna rozumným sluněním (v rámci běžného pohybu na čerstvém vzduchu). Dětem a starším ženám se doporučuje dodávat navíc vitamin D pomocí potravinových doplňků v dávkách přizůsobených tělesné hmotnosti.

Dále je vhodné vyhnout se nadměrnému přísunu bílkovin, kávy, nadměrnému solení, požívání alkoholu častěji než příležitostně a kouření.

Dalším nezbytným krokem v prevenci osteoporózy je pravidelná tělesná aktivitas přiměřeným stupněm zátěže (tedy nikoliv vrcholový sport spojený s přetěžováním organizmu a obvykle také s jednostrannou zátěží). U žen po menopauze je vhodná pravidelná chůze přibližně 1 hodinu denně, turistika, cvičení bez švihů a doskoků nebo jízda na kole. Pravidelnou fyzickou aktivitou v dospělosti je možné pozitivně ovlivnit neustále probíhající kostní přestavbu a zastavit nežádoucí úbytek kostní hmoty. Cvičení v dětství a mládí je cenné hlavně proto, aby organizmus dosáhl co největší tzv. vrcholové kostní hmoty. Zejména u rostoucího organizmu lze pravidelnou fyzickou aktivitou docílit nárůstu kostní hmoty až o 10 procent.

Rovněž již nemocným pacientům s osteoporózou je doporučováno cvičení. Jeho charakter je však poněkud odlišný než v případě zdravých jedinců. Obecně platí, že pro nemocné s osteoporózou jsou vhodné cviky relaxační, protahovací, z posilovacích cviky pomalu prováděné. Lidé s osteoporózou by se při cvičení měli vyvarovat prudkých a rychlých kroutivých pohybů. Velmi efektivní je v tomto případě jóga nebo tai-chi (starověké čínské umění založené na sérii pomalých a plynulých pohybů). Mezinárodní nadace proti osteoporóze uvádí, že po 6-ti měsíčním praktikování tai-chi se redukuje riziko osteoporózy zejména u starších osob až o 70 procent.

MUDr.Vendula Papiková

(Zpracováno podle tiskových materiálů Českého národního fóra proti osteoporóze.)

Ilustrační foto: zdraviamy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz