Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak se zbavit šatních molů. Platí na ně čistota, koření i bylinky

Jak se zbavit šatních molů. Platí na ně čistota, koření i bylinky

26.4.2020 - redakce Babinet.cz

Když se vám do skříní nastěhuje mol šatní je to pěkně nepříjemná situace. Zůstává po něm pořádná spoušť a na larvy taky není hezký pohled. Jak se molů stoprocentně zbavit? A jde to vůbec?

fotografie: Pixabay

Pokud se u vás moli objeví, není to určitě známka toho, že byste neudržovali domácnost v čistotě. Mol se nemusí ani příliš snažit, aby se k vám dostal, a už s vámi bydlí. Jeho cesta do vašich skříní má mnoho podob. Například prostřednictvím průduchů ve spíži, digestoří, přes stupačky, i oknem.

Není proto jednoduché zabránit molům v přístupu do vaší domácnosti. Nicméně existují způsoby, které je ihned po návštěvě zahubí, nebo vypudí. O jakých spolehlivých možnostech je řeč?

  • Úklid, jasná věc

Dospělý jedinec sice není ten, který za sebou známou pohromu zanechává, ale je jasným signálem pro to, že potomci už s vámi bydlí také. Jejich množení je bleskurychlé. Proto bohužel. Když na mola doma narazíte, neponechávejte nic náhodě a pusťte se do úklidu. Co se týče skříní, tak všechny věci vytáhněte, prohlédněte, skříň vyluxujte a vymyjte.

  • Prevence je základ

a) I když se k vám mol může dostat právě oknem, i tak hodně větrejte. Obzvláště v chladných až mrazivých měsících. Moli nesnášejí chlad a dobře větrané prostory.

b) Do bytu pouštějte dostatek světla. Moli si totiž libují v temných a vlhkých zákoutích.

c) Pravidelně uklízejte skříně.

  • Pepřové kuličky

Stará moudra a rady mluví jasně o tom, že byste do sypkých potravin měli přidávat jako prevenci pár kuliček černého pepře. A smysl tato prastará rada dává. Aroma i chuť pepře totiž není nic, co by moli milovali.

  • Bobkový list

Bobkový list odvede úplně stejnou práci, jako zmíněný pepř. K sypkým potravinám tedy přihoďte pár lístků ihned po tom, co si je přinesete z obchodu.

  • Pepřový mix

Do propustného sáčku dejte několik kuliček pepře a několik lístků bobkového listu. Tento sáček pak vložte do spíže, nebo do šatní skříně. Oblečení bude před moly jistojistě chráněno. Nemusíte se obávat nechtěné vůně. Prádlo nijak nenačichne.

Pootevřené stroužky česneku volně uložte na každou polici ve spíži. Česnek moli nesnášejí.

  • Noviny

Ne, není to o tom, že za molem poběžíte s novinami, abyste jej rozmázli na zeď. Ale když rozložíte do spíže, či skříně obyčejné noviny, moly odradíte. Tiskařská čerň není nic, co by jim bylo sympatické.

  • Levandule a rozmarýn

Po bytě si rozvěste čerstvý rozmarýn a trsy levandule. Molům ani jedno aroma nevoní.

  • Smrkové větvičky

K vůni smrku mají moli stejný odpor, jako k rozmarýnu, k octu, k levanduli, k cedrovému dřevu i k tuhému mýdlu. To vše můžete vložit do skříně a chránit tak pečlivě svoje oblečení.

Autor: Bára Klímová

zdroj: Wikipedia

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>