Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Naprogramujte zdraví svému dítěti

Naprogramujte zdraví svému dítěti

30.3.2015 - redakce Babinet.cz

Budoucí zdraví svého dítěte můžete ovlivnit správným jídelníčkem. Nejnovější výzkumy ukazují, že na geny se nemá smysl vymlouvat. Stačí se řídit několika snadnými pravidly. Alergie, vysoký tlak a cholesterol nebo cukrovka se vašeho dítěte nemusí vůbec dotknout.

Prvních 1 000 dní života dítěte, tedy od početí do dvou až tří let, je naprosto klíčových. V té době si dítě buduje stravovací návyky i imunitu. Zároveň je to období nejbouřlivějšího rozvoje jeho mozku. Světoví i Čeští lékaři se shodují, že až 80 % zdraví svého dítěte mohou ovlivnit rodiče. A nejdůležitější roli hraje strava.

Naprogramujte mu dobré zdraví

Pravidla, podle kterých by se nejmenší děti měly stravovat, shrnuje věda o nutričním programování.

O nutričním programování si povídala moderátorka a ambasadorka projektu 1 000 dní Štěpánka Duchková s docentem Jiřím Bronským z Fakultní nemocnice Motol. Podívejte se na video.

Abyste mohli „naprogramovat“ pevné zdraví zrovna svému dítěti, je dobré řídit se několika radami:

1. Dlouho kojte a včas přikrmujte

Za hranicemi není výjimkou, že kojenecké období končí s třetím měsícem. Kojení je pro dítě však tím nejcennějším, co mu matka může dát. Nenechte se tedy ovlivnit svým okolím a v kojení pokračujte, dokud to vyhovuje vám i dítěti. Kolem čtvrtého měsíce byste měla začít s prvními příkrmy. V půl roce už dítěti živiny z mateřského mléka nestačí a příkrmy by měly být nedílnou součástí jeho stravy.

2. Jděte na to pestře

Loňská studie ukázala, že české děti dostávají jen několik málo druhů masa, ovoce nebo zeleniny. Určitě se nebojte experimentovat. Mezi prvními příkrmy může být bez potíží ryba i hovězí maso. Obavy například z alergie na lepek nejsou na místě. Alergologové se shodují, že čím dřív dítě potravinu ochutná, tím nižší má riziko vzniku alergie. Takže už žádné oddalování.

3. Doplňujte zdravou energii

Hlavním zdrojem energie jsou pro člověka sacharidy. Zvláště u kojenců a batolat však dávejte pozor, jaké sacharidy do jejich jídelníčku zařazujete. Nejvhodnějším zdrojem energie jsou pro děti kaše s věkovým určením. Nejsou přeslazené (na rozdíl třeba od obyčejných piškotů) ani přesolené (na rozdíl od oblíbených bílých rohlíků) a zároveň obsahují přesně ty vitamíny a minerální látky, které dítě potřebuje. Kaši můžete zařadit jako snídani a večeři.

4. Alergie hlídejte, nikdy však nepanikařte

Na zdraví dítěte se může podepsat neodhalená alergie. Tou nejčastější je u kojenců alergie na bílkovinu kravského mléka. Její projevy však laik nemůže spolehlivě odhalit, proto se nebojte řešit s pediatrem i drobné odchylky od normálu. Konkrétně alergii na kravskou bílkovinu lze snadno řešit zavedením speciálního kojeneckého mléka.

5. Mléko ano, kravské až později

Mléko by mělo být důležitou součástí jídelníčku nejen pro kojence. Ukazuje se, že zhruba čtvrtina českých batolat však nedostává již mléko téměř žádné. A je to chyba! Batolecí mléko by dítě mělo dostávat až do tří let věku, třeba jako odpolední svačinu. Batolecí mléka mají dostatek vitamínu D a zároveň neobsahují příliš bílkovin. S kravským mlékem počkejte zhruba do třetích narozenin.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz