Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Online hry a Vaše děti – je čeho se bát?

Online hry a Vaše děti – je čeho se bát?

10.12.2012 - Kateřina Záleská

S intenzivním nárůstem času, který děti tráví u počítače, se zraky rodičů stále více obracejí k otázce, zda nemůže vysedávání před obrazovkou nějak ohrozit zdravý a ucelený vývoj jejich dětí. Rizik spojených s hraním her a brouzdáním po internetu je celá řada, ve výsledku jsou však ve většině případů pouze vyústěním jiných přehmatů ve výchově, kterých se rodiče někdy dopouštějí z nedostatku času a nedostatečného povědomí o všech nebezpečích.


1. Fyzické nebezpečí

Asi největším strašákem všech rodičů je skutečný fyzický útok na děti. Právě anonymní internetový prostor dává prostor k navazování ne zrovna průhledných kontaktů. Nejúčinnějším řešením je prevence – odjakživa rodiče nabádají své děti, aby nikam nechodily s cizími lidmi. Je tedy nutné je také upozornit, že se to vztahuje i na osoby, se kterými si povídají po internetu! Důležité je také dětem povědět, že i když s někým hrají online hry pro děti, osoba na druhém konci nemusí nutně dítětem a potenciálním kamarádem být.


2. Nevhodný obsah

Samozřejmě, žádný rodič nechce, aby se jeho dítě předčasně potkalo s tematikou, které je internet bohužel naprosto plný. Řešením je opět dostatečná péče. Je nutné obětovat jen trochu času stráveného u počítače a zablokování webových stránek, na kterých se vaše ratolest může dostat do styku s nevhodným obsahem. Pokud se bojíte opravdu hodně, je možné nainstalovat jeden z programů, který dokáže dospělácké weby cenzurovat, například jednoduchý ale účinný Kurupira Web Filter.

Velkou pomocí také může být, když přidáte oblíbené stránky vašich dětí, které jste již ověřili, do lišty záložek prohlížeče. Pro hraní online her jím může být například Raketka.cz, kterou využívají tisíce dětí včetně jejich rodičů. Pokud bude v liště záložek, dítě nebude muset nic vyhledávat a pravděpodobnost setkání s odvrácenou stranou internetu bude minimální. Výbornou možností jak děti nenásilně kontrolovat je totiž zahrát si nějakou tu online hru s nimi. Uvidíte, čím se děti baví, co je zajímá a předejdete tak případným dalším nebezpečím.


3. Život před monitorem

Z akutních rizik zmíněných výše se ale pozornost stále častěji přesunuje k plíživějšímu nebezpečí, kterým je přesun zábavy od hřiště k monitoru. Pravdou je, že děti si prostě zvolí takovou zábavu, která jim nejvíce vyhovuje, ale i zde má vše v rukou rodič, který by měl děti vést i k jiným druhům zábavy včas než děti „zleniví“, a to nejlépe samozřejmě vlastním příkladem.

Dobrý rodič moc dobře ví, že každá investovaná minuta péče se v budoucnu na dítěti blahodárně projeví, zatímco ignorance končívá špatně, ať už si za obětní beránky bereme počítače, nebo dříve „pouliční“ nebezpečí.


Spousta dobrého

Není ale rozhodně dobré online svět zavrhovat úplně. Přináší totiž dětem mnoho obsahu, který jejich vývoj příznivě stimuluje. Práce s myší rozvíjí jemnou motoriku, hraní her zlepšuje reflexy, postřeh a mnohdy i kreativitu. Stačí dětem trochu pomoci a nasměrovat je. Dcerám ukažte hry pro dívky, které rozvinou jejich smysl pro krásu i organizaci. Kluky zase můžete přivést k bojovým hrám, které jsou založeny na strategii a logice. Uvidíte, že se nějaká ta hra možná zalíbí i Vám.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

zora.vselichoa
13.12.2012 01:31

Rozhodně to není dobré. A nejde o to že by byly děti násilné apod. Ale o to, že se potom neumí jinak bavit. Můj synovec je typický příklad, 3 dítě, benjaminek co může vše. Protože na něj nikdo nemá čas, tráví svůj den u televize nebo u počítače. Na počítači si začal hrát asi ve 3,4 letech. Sice mu to opravdu jde, a rodiče to omlouvají tím že z něj třeba jednou bude PC expert. Ale když se ho člověk snaží zabavit jinak tak nemá šanci. Šla jsem s ním do technického muzea, které jsem jako malá milovala. On jenom koukal jestli někde není počítač a vrhal se na cokoli co mu to připomínalo. Přijde mi že jen sám sebe ochuzuje o dětství... o zážitky, které jsem měla já když jsem netrávila den u počítače ale venku s dětmi.

Sakura
15.12.2012 04:14

Mám tři děti, starší mají 6 a půl a 2 a půl roku. Ani jednoho k počítači doma nepouštíme. Není důvod. Jen starší má jednou týdně ve školce výuku na počítači, a to myslím stačí. Stejně tak nám do bytu nesmí mobil nebo videohry. Jsou to myslím zbytečnosti.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>