Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nebojte se poskytnout dítěti první pomoc, poradí vám knížka i web

Nebojte se poskytnout dítěti první pomoc, poradí vám knížka i web

13.8.2012 - Redakce Babinet

Z klidného výletu za slunečného dne se může stát nepříjemné drama, při němž jde minimálně o zdraví. Nedávno se o tom přesvědčila dvojnásobná babička Lenka. „Moje vnuky baví chození po horách, takže často podnikáme výlety po nedalekých Krkonoších. Při jedné z výprav jsme na okraji prosluněné pláně narazili na skupinu lidí, která se vzrušeně dohadovala nad ležícím chlapečkem. Hoch měl na noze čtyři drobné ranky a mně okamžitě došlo, že musel nešťastnou náhodou vyrušit zmiji,“ vypráví Lenka. „Ránu jsem zavázala a čekala na příjezd záchranářů. Paseka byla dobře přístupná, pomoc dorazila během chvilky. Dost mě ale zarazily některé návrhy ostatních, například na vysátí jedu z ran. Vždyť tahle metoda se už opravdu dlouho nepoužívá, lékaři před ní dokonce důrazně varují,“ diví se Lenka.

Prof. MUDr. Petr Havránek, CSc., odborný garant nové knihy Dětské úrazy – První pomoc krok za krokem, potvrzuje: „Nejčastějším omylem, kterého se zachránci dopouštějí v případě zmijího uštknutí, je snaha jakýmkoliv způsobem dostat jed z těla. Ránu nikdy nemačkejte, nerozřezávejte, nevypalujte ani nevysávejte ústy. Zasaženou končetinu je především potřeba ovázat, znehybnit, zchladit a ihned zavolat záchrannou službu.“

Jak byste se zachovali v podobné situaci vy? Věděli byste, co přesně máte dělat a co naopak může zraněnému uškodit? Pokud si nejste jistí, poradí vám nová kniha Dětské úrazy – První pomoc krok za krokem Všeobecné zdravotní pojišťovny.  Nabízí postupy první pomoci při třicítce zdravotních problémů, připomíná důležitá telefonní čísla i základní zásady úrazové prevence. Publikaci doplňuje praktický skládací leták s nejdůležitějšími informacemi, vše podstatné je navíc bezplatně ke stažení na webových stránkách www.urazy-deti.cz.

Prevenci dětských úrazů se Všeobecná zdravotní pojišťovna věnuje dlouhodobě, proto podpořila i vydání knihy Dětské úrazy – krok za krokem. Kniha má být pomocníkem a rádcem pro všechny, kdo pečují o děti. Mezi další projekty VZP zaměřené na pomoc rodičům a vychovatelům patří především internetový portál www.baby-klub.cz, na kterém rodiče najdou informace o výhodách pojištěnců VZP i řadu odborných rad a informací užitečných při péči o děti všech věkových kategorií.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz