Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  U moře i rybníku - bez brýlí se obejdu

U moře i rybníku - bez brýlí se obejdu

12.8.2012 - Juraj Kizák

Více než třetina populace má špatné vidění. Snad v každé rodině se najde jeden člen, který v té nebo oné podobě bez brýlí či čoček, neudělá ani krok.

Jak je to s čočkami a plaváním? Je to aktuální otázka zejména právě nyní v létě, v době dovolených, kdy se většina z nás stěhuje za sluncem ať již k moři, nebo alespoň k místnímu bazénu či jihočeskému rybníku.

A pokud nosíte brýle, tak možná máte někdy při plavání problém. Bez brýlí nevidíte, a když si je sundáte, tak dokud dojdete k bazénu, možná dvakrát zakopněte nebo cestou nepoznáte sousedy. Co s tím? Nabízí se alternativa. Čočky. Které jsou ty nejvhodnější? Na letní dovolenou spojenou s cestováním a koupáním jsou ideální jednodenní kontaktní čočky. Hodí se pro všechny plavce - ale i neplavce, samozřejmě. Na rozdíl od čoček měsíčních (které jsou dnes asi standardem při nošení čoček), mají totiž výhodu i v tom, že je večer jednoduše vyhodíte, a na druhý den si vezměte nový čistý pár, což zabraňuje, aby se vám do čoček usazovaly škodlivé bakterie, které obsahuje prakticky každá voda. Nejvíce jich je však v přírodních nádržích a bazénech. Použitím jednorázových čoček se snižuje riziko možné nákazy vašeho oka s nežádoucích usazenin. Nezapomeňte rovněž při plavání s čočkami používat plavecké nebo potápěčské brýle, aby se vám čočka nevyplavila ven z oka. Platí to o to více u plavání s měsíčními čočkami, protože tím zároveň snižujete množství možných usazenin při jejich použití.

Navíc jsou jednorázové čočky ideální na dovolenou i proto, že se nemusíte zdržovat s čištěním čoček, které může být např. při stanování či kempování dosti nepohodlné. Místo toho máte dost času na dovolenkové radovánky.

Jednodenní čočky jsou také upřednostňovanou volbou pro citlivé nebo alergické oči, což jsou nejčastěji sezónní alergie,“ říká optometristka Jana Balíková.

Výběr značek jednodenních čoček je široký. U jejich zkoušení u optometristu se zaměřte na pohodlí a s tím spojené dostatečné zvlhčování čočky. To oceníte například při cestě letadlem, při pobytu v klimatizovaných prostorách nebo i na prašných cestách. V současné době mají jedny z nejlepších parametrů, např. značkové kontaktní čočky DAILIES® AquaComfort® Plus, které jsou zvlhčovány s každým mrknutím oka. Zvlhčující složka je tak pravidelně uvolňována na povrch čočky, ty jsou pak pohodlné po celý dlouhý den. Mimochodem, víte, že průměrně mrknete až 14 000 krát za den?

A jak si čočky obstarat? Oční specialista (optometrista) v aplikačním středisku vám vyšetří zrak a vybere vhodný typ čoček. Výběr čoček je podmíněn výsledku vyšetření a vašim požadavkům. Vyšetření netrvá běžně déle než půl hodiny. Pak už si jen musíte natrénovat manipulaci s kontaktními čočkami. To se nám rovněž povedlo zvládnout u testování prvních čoček za další půlhodinu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz