Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nenechte své ledviny v létě na suchu

Nenechte své ledviny v létě na suchu

6.8.2012 - Redakce Babinet

Dodržování správného pitného režimu patří k základním pravidlům, jak překonat horké letní dny. Zdravému člověku postačí mít k dispozici dostatek vhodných nápojů a pít tehdy, když má žízeň. Ledviny ve spolupráci s dalšími orgány zajistí distribuci tekutin v organizmu. Lidé, kteří trpí poruchami ledvin, jak je tomu například u části diabetiků, by však měli množství přijímaných tekutin upravit dle svého zdravotního stavu a doporučení lékaře. Nedostatečný nebo naopak nadměrný příjem tekutin u nich může vyvolat závažné zdravotní potíže.

Nemocné ledviny potřebují přiměřeně „zavlažovat“

V České republice trpí významným snížením funkce ledvin asi 500 tisíc lidí¹ a značná část o tom nemá tušení. Stav svých ledvin by měl znát každý z nás. „Nemocný se sníženou funkcí ledvin by měl být poučen svým lékařem, kolik tekutin má vypít. Důležité také je, aby uměl poznat, kdy je převodněný nebo nedostatečně zavodněný a podle toho příjem tekutin upravil,“ říká nefrolog MUDr. Martin Havrda, primář I. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Sledováním množství tekutin v organizmu lze předejít závažným zdravotním potížím. „Zavodnění lze rozpoznat podle stavu kůže, změn krevního tlaku nebo otoků. Cennou metodou je každodenní vážení,“ vysvětluje MUDr. Havrda.

Neutopte svoje srdce

Nadměrné pití může pacientovi s poruchou funkce ledvin přinést celou řadu komplikací. Největší riziko vzniká u osob, které současně trpí onemocněním srdce. Nemocné ledviny na rozdíl od zdravých nedokáží vždy nadbytečnou tekutinu vyloučit. „Převodnění se projeví otoky, zvýšením krevního tlaku i tělesné hmotnosti a ztíženým dýcháním,“ upozorňuje MUDr. Havrda. Stav může vyústit až selháním srdce.

Omezení příjmu tekutin může být nebezpečné

Tekutiny z těla odcházejí nejen močí, ale i pocením a dýcháním. „Jejich nedostatek v organizmu se projeví malátností, závratěmi a únavou. Člověk může velmi snadno upadnout a zranit se,“ vysvětluje MUDr. Havrda. V některých případech zareaguje tělo na dehydrataci i poklesem krevního tlaku. Nedostatečný pitný režim je vidět také na pokožce, která je málo pružná, suchá a vrásčitá. Snížení množství tekutin v těle se projeví i poklesem tělesné hmotnosti, což může být jedním z varovných signálů blížících se problémů.

Voda a čaj

Mezi nejvhodnější tekutiny pro osoby s nedostatečně fungujícími ledvinami patří nápoje s nízkým obsahem cukru, draslíku a soli. „Lidé s poruchou funkce ledvin by měli raději pít vodu nebo slabý černý či zelený čaj. Nejsou pro ně vhodné minerálky s vyšším obsahem sodíku. Ovocné čaje, džusy a rajčatové šťávy jsou zase rizikové kvůli obsahu draslíku,“ říká MUDr. Havrda. Sůl se však může dostat do těla i z některých jídel. Jejím zdrojem mohou být zejména polotovary, konzervy, „sáčkové polévky“ a podobně.

Nemocným s poruchou funkce ledvin obecně neprospívá větší konzumace alkoholu. Malé množství, například půl litru piva nebo 2 dlvína denně, bude až na výjimky bezpečné. Větší množství však přináší riziko. „Velké problémy může způsobit například pivo. Obsahuje totiž alkohol i vodu. Obě tyto látky mohou, pokud jich pacient pije nadměrné množství, narušit funkci srdce a ledvin. To může vést k převodnění i selhání krevního oběhu,“ dodává MUDr. Havrda.

 

Tipy, jak v létě osvěžit ledviny

 

  1. Během dne mějte stále po ruce vodu nebo jiný vhodný nápoj. Pijte při pocitu žízně, řiďte se však též radou svého lékaře, zejména máte-li nemocné ledviny nebo srdce.
  2. Při větší tělesné námaze nebo v horkých dnech zvyšte příjem tekutin.
  3. Žízeň snadno zaženete vodou, slabším zeleným či černým čajem nebo minerálkou s minimálním obsahem soli a draslíku.
  4. Během horkého dne se vyhýbejte alkoholu včetně piva.
 

O poruše ledvin u diabetiků

Diabetes (cukrovka) s sebou přináší celou řadu zdravotních komplikací. Jednou z nich, i když méně známou, je zhoršení či selhávání funkce ledvin. „První známkou nesprávného fungování ledvin u diabetiků je zvýšená hladina bílkoviny v moči, tzv. mikroalbuminurie,“ říká prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., FASN, primář Dialyzačního střediska Fresenius Medical Care z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Toto vyšetření provádí preventivně jednou ročně diabetolog nebo praktický lékař. „Pokud se zvýšené ztráty bílkovin zachytí včas, je možné ještě prognózu u pacienta zvrátit, například důraznou změnou životního stylu a intenzivní léčbou krevního tlaku a cukrovky. Pokud ani tento postup nepomůže, přichází na řadu dialýza nebo transplantace ledvin,“ dodává profesor Rychlík. 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz