Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Pozvánka na akci. 7. ročník pochodu Krajinou barona Ringhoffera

Pozvánka na akci. 7. ročník pochodu Krajinou barona Ringhoffera

3.4.2012 - Redakce Babinet

Již 7. ročník pochodu Krajinou barona Ringhoffera se letos koná 28. dubna. Výlet skýtá možnost poznat krásy Velkopopovicka, prohlédnout si pivovar, pochutnat si na místním pivu - Velkopopovickém Kozlu a zúčastnit se křtu kůzlátek, potomků místního maskota. Letos navíc budou mít po dvaceti letech příležitost zhlédnout běžně nepřístupný areál rodinné hrobky Ringhofferů s unikátní plastikou od Josefa Václava Myslbeka.

Pochod Krajinou barona Ringhoffera letos startuje 28. dubna v 9:30 na nádraží v Mirošovicích. Z Mirošovic se účastníci již tradičně vydají do Velkých Popovic, kde se mohou návštěvníci vydat na prohlídku pivovaru a ochutnat tankové pivo Kozla 11°. Budou tak mít možnost ocenit poctivou práci a tradiční řemeslo, které za oblíbeným pivem stojí. Pro všechny, kdo vyrazí na trasu v oblečení z dob Rakousko- Uherska, je připravena soutěž o nejlepší kostým. Kozel bude rovněž odměňovat všechny výletníky, kteří dorazí do cíle v Kamenici do páté hodiny odpoledne. Tradičně proběhne křest kůzlátek, letošních potomků kozla Oldy, maskota pivovaru.

Pochod vede přes Přírodní park Velkopopovicko, kolem Mokřanského potoka k zámku Štiřín a dále pak až do Kamenice, kde procházka končí. Naučná stezka mapuje odkaz, který v oblasti Velkopopovicka a Kamenicka zanechal baron František Ringhoffer, majitel strojního impéria na pražském Smíchově a zakladatel Velkopopovického pivovaru. Založil zde i řadu dalších podniků jako byl měděný hamr, pila, cihelna nebo mlékárna a významně se tím zasloužil o rozvoj řemesel v kraji. Celá trasa s deseti zastávkami je dlouhá 20,3 km.

V rámci letošního ročníku se podařilo zpřístupnit areál rodinné hrobky Ringhofferů, zřejmě největší pamětihodnosti na trase. Hrobka, která je citlivě zasazena v krajině na Zaječím vrchu byla postavena v letech 1887-1892 architektem J. Stibralem. Místo posledního odpočinku Františka Ringhoffera, zakladatele Velkopopovického pivovaru, je tvořeno půlkruhovou zdí z kamenných kvádrů, v jejímž středu stojí bronzová socha Ukřižovaný, dílo J. V. Myslbeka. Účastníci tak budou mít jedinečnou možnost, prohlédnou si hrobku a její okolí zblízka, po zbytek roku je totiž toto pietní místo nepřístupné. Akci organizuje mikroregion Ladův kraj a Velkopopovický pivovar.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Jak se dostat na start a zpět domů:

Trasa navazuje na Pražskou integrovanou dopravu. Do Mirošovic se lze dostat vlakem po trati 221 (Praha, hl. nádraží – Benešov u Prahy). První vlak vyjíždí 7.20, dále 7.50, 8.20 a pak každou hodinu. Zpět z Kamenice můžete od kulturního domu využít MHD přímo do Prahy k metru Budějovická nebo využít zajištěného odvozu mikrobusem na nádraží ve Strančicích ke spojům na Prahu nebo Benešov.

10 zastavení na naučné stezce Krajinou barona Ringhoffera
1. Začátek stezky (Mirošovice - zastávka ČD, km 0,0)
2. Tvář Ringhofferovy krajiny (Dolní Lomnice, km 2,8)
3. Lesní studny (Habří, km 6,6)
4. Historie a současnost velkopopovického pivovaru (Velké Popovice, km 8,2)
5. Přírodní park Velkopopovicko (Mokřanský potok, km 10,8)
6. Zámek Štiřín (Struhařovský rybník, km 13,8)
7. Kamenické hamry (Kamenice, km 15,8)
8. Život a dílo barona Františka Ringhoffera (Ringhofferova hrobka, km 16,8)
9. Rotunda a kostel sv. Martina (Kostelec u Křížků, km 18,4)
10. Konec stezky (Kamenice - stanice BUS, km 20,3)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz