Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Paretovo pravidlo: Princip 80/20 formuje náš vlastní svět k lepšímu, zvedá výkonnost a rozvíjí

Paretovo pravidlo: Princip 80/20 formuje náš vlastní svět k lepšímu, zvedá výkonnost a rozvíjí

10.7.2024 - redakce Babinet.cz

Paretovo pravidlo, často také nazývané i jako princip 80/20, je koncept, který se propisuje téměř do všech oblastí života. Můžeme si jej naroubovat od ekonomie a byznysu až po osobní efektivitu a řízení času. Cílem je jistá rovnováha a pořádné nastartování efektivity jakéhokoliv charakteru. Jak však pravidlo uchopíte konkrétně vy, je pouze na vás a vašich potřebách. Rozhodně je tak nutné, aby člověk znal sám sebe a dobře věděl, kam bude aplikaci takového pravidla směřovat.

 

Jde-li o Paretovo pravidlo, pak jde o mocný nástroj, který může pomoci zlepšit efektivitu a výkonnost tam, kde to zrovna potřebujete. Ať už se jedná o podnikání, osobní produktivitu, řízení kvality nebo zdraví a vztahy, tento princip nám může pomoci identifikovat a zaměřit se na klíčové faktory, které přinášejí ty nejefektivnější výsledky. Komunikace, seberozvoj, partnerství. Všude tam jej využijete.

paretovo pravidlo

foto / Freepik

Pamatujte ale současně na to, že je důležité aplikovat tento princip s rozvahou a vždy brát v úvahu specifika konkrétní situace. Vše totiž vždy takovému principu podléhat nemusí a v okamžik zjištění je důležité takový fakt přijmout. Podceníte-li sílu takového principu, může se vám naopak daný směr pěkně vymknout z rukou a vy se dostanete do většího tlaku. Čili aplikace pravidla bude mít zcela opačný efekt.

Historie a vznik Paretova pravidla

Pravidlo nese název po svém objeviteli, pochopitelně. Byl jím Vilfredo Pareto. Italský ekonom a sociolog, který se narodil v roce 1848. V roce 1906 provedl analýzu distribuce bohatství v Itálii a zjistil, že 20 % populace vlastní 80 % majetku. Tento vzorec ho zaujal natolik, že začal zkoumat, zda se podobné distribuce či skutečnosti vyskytují i v jiných oblastech. Tato jeho bádavá práce se pak stala základem pro to, co dnes nazýváme Paretovým pravidlem a pojímáme jej tak, že 80 % důsledků pramení z 20 % příčin.

Takové pravidlo velmi rezonuje především v byznysu a princip 80/20 tak získal širší uznání i díky práci Josepha M. Jurana. Amerického manažerského konzultanta, který v polovině 20. století popularizoval tento koncept v oblasti řízení kvality. Byl to Juran, kdo nazval tento jev Paretovým principem a rozkryl, že mnoho manažerských a výrobních problémů může být pohodlně řešeno právě aplikací tohoto pravidla.

Aplikace Paretova pravidla v různých oblastech

Byť nejde o jadernou fyziku, gró principu se může zdát poněkud složitější. Princip pravidla je tak hezky pochopitelný na konkrétních příkladech. Na nich si ukážeme, kam a jak život zlepšující princip například vpravit. Když se zaměříme na těchto pár příkladů, je na každém z nás, s čím si pravidlo u sebe spojíme.

Ekonomie a podnikání

V podnikání je Paretovo pravidlo často používáno k identifikaci klíčových faktorů, které přinášejí největší hodnotu. Například:

·       Prodej: 80 % zisků firmy často pochází z 20 % zákazníků.

·       Produkty: 80 % prodejů může pocházet z 20 % produktů.

·       Marketing: 80 % výsledků může být dosaženo díky 20 % marketingových aktivit.

Řízení času a osobní produktivita

Paretovo pravidlo, jak už víme, je hojně spojováno také se zlepšením osobní produktivity. Pomáhá lidem rozpoznat ty skutečně důležité úkoly, které přinášejí největší výsledky. Například:

·       Práce: 80 % vaší práce může být hotovo a škutečně dokončeno za 20 % času.

·       Prioritizace: 80 % vašich výsledků pochází z 20 % vašeho úsilí.

Řízení kvality a výroba

V oblasti výroby a řízení kvality se zase Paretovo pravidlo používá k nalezení problémů a jejich řešení. Představit si to můžeme jako:

·       Defekty: 80 % defektů může být způsobeno 20 % příčin.

·       Náklady: 80 % nákladů může pocházet z 20 % procesů.

Zdraví a kondice

V souvislosti s Paretovým pravidlem však ani zdaleka nemusíme zůstávat jen a pouze na poli byznysu. Užitečné je také pro každého, kdo nějakým způsobem řeší zdraví, kondici a pro lepší představu můžeme přidat například i fitnes. Model pak zase může zhruba vypadat nějak takto:

·       Cvičení: 80 % výsledků v posilování může pocházet z 20 % cvičení.

·       Strava: 80 % vašeho zdraví může být ovlivněno 20 % vašich stravovacích návyků.

Jak aplikovat Paretovo pravidlo

Ať už budete chtít vnést princip 80/20 do jakéhokoli směru vašeho bytí, postup bude víceméně vždy stejný. Tak už to koneckonců s principy bývá. Na prvním místě tak vždy bude identifikace klíčových faktorů. Musíte sami zjistit, které aktivity, zákazníci, produkty nebo procesy či cokoliv jiného tvoří oněch klíčových 20 %. To je váš startovací úkol.

Když najdete ten kamínek v botě, pokračujete zaměřením se na nejdůležitější. To znamená, že po odhalení klíčových faktorů cíleně zaberete na zlepšení nebo optimalizaci těchto oblastí. Výsledek pak může být různý. Budete například věnovat více času a zdrojů těmto aktivitám nebo se budete snažit hledat způsoby, jak eliminovat méně efektivní činnosti. To nedůležité zkrátka vyřadíte.

Chcete-li být ve svém počínání skutečně úspěšní, nesmíte nakonec zapomínat na velmi důležitou věc. Tou je neodmyslitelná pravidelná revize. Bez ní to jistě nepůjde. Paretovo pravidlo totiž není statické a bez hlídané revize byste mohli sejít z cesty. Podmínky a faktory toho směru, který právě řešíte, se totiž mohou neustále měnit. Proto je důležité si všechny vaše analýzy a strategie pořád aktualizovat.

napsala Bára Klímová

zdroje: 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Paret%C5%AFv_princip

https://www.euroekonom.sk/paretovo-pravidlo-8020-a-metoda-abc/

https://www.simplypsychology.org/pareto-principle.html

https://betterexplained.com/articles/understanding-the-pareto-principle-the-8020-rule/

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz