Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak vybrat kontaktní čočky na hory

Jak vybrat kontaktní čočky na hory

29.1.2012 - Redakce Babinet

Chystáte se na hory a balíte si do tašky i kontaktní čočky? Určitě vás proto bude zajímat, jestli vaše čočky splňují kritéria pro bezproblémový pobyt v horských podmínkách.

Nechte oči dýchat

Ve vyšších horských polohách nad 2000 metrů je prostředí nízkého tlaku vzduchu, které je příznačné nižším obsahem kyslíku. Naše oči jsou zvyklé přijímat kyslík právě z okolního prostředí - pokud na ně nasadíme čočky, přísun kyslíku se ještě více sníží. Proto se do míst s nižší koncentrací kyslíku doporučují spíše kontaktní čočky z novějšího materiálu silikon-hydrogelu jako nejmodernější čočky Biofinity, které mají nadprůměrně vysokou propustnost pro kyslík. Pokud je oko delší dobu přidušováno, je méně odolné vůči vnějším vlivům.

Dejte jim vláhu

Stejně jako kyslíku je ve vyšších nadmořských výškách i méně vlhkosti. Oči a čočky ale potřebují ke vzájemnému bezproblémovému kontaktu spoustu vlhkosti. Řešením mohou být čočky s vysokou smáčivostí, jako čočky Acuvue Oasys obohacené o zvlhčující složky. Smáčivost je schopnost čoček přizpůsobit se slznému filmu a nechat se jím obtékat.
Chlad a nízká vlhkost ale mohou zapříčinit vysychání čoček, proto jestliže trpíte občasnou suchostí očí i v nížinách, doporučujeme na hory přibalit také zvlhčující kapky určené přímo pro kapání na kontaktní čočky, které svým složením kontaktním čočkám jen pomohou být ještě pohodlnější.

Chraňte své oči

Horské sluníčko, i když je hřejivé a velice příjemné, může být pro oči nepřítelem. Vysoká intenzita paprsků může při nadměrném vystavování očí slunci nevratně poškodit určité části očí. Určitě tedy na lyžování nezapomeňte kontaktní čočky doplnit o sluneční brýle a pro jistotu si sežeňte kontaktní čočky s UV filtrem, které zneškodní i případné odražené paprsky od sněhové pokrývky.

Zdroj foto:www.cockyshop.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Ackina
20.6.2013 11:22

Nejlepší jsou denní kontaktní čočky. Třeba s TopVue Daily jsem spokojená

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz