Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Předpokladem vyvážených vztahů je nalezení seberespektu

Předpokladem vyvážených vztahů je nalezení seberespektu

17.1.2012 - Redakce Babinet

Začátek nového roku je dobrou příležitostí udělat si pořádek nejen ve věcech, ale vztazích s lidmi kolem nás. „Máme-li problém na duši, kam samozřejmě patří i nespokojenost nebo nejistota ve vztazích, měli bychom ho řešit. To je stejné jako s nemocí těla. Navíc víme, jak moc jsou tělo a duše propojené, takže s nemocí duše často přichází ruku v ruce i nemoc těla,“ upozorňuje zkušená osobní terapeutka Pavla Štěpničková.

pavlaVztahy s partnerem, rodiči, přáteli... mnohé nás vyčerpávají, namísto přísunu pozitivní energie z nás vysávají zbytky naší emoční síly, točíme se v bludném kruhu a nemáme sílu vykročit ke změně. „Je to o hledání vlastních hranic, vymezení vůči druhým, nalezení seberespektu. Musíme najít úctu k sobě, abychom mohli najít rovnováhu ve vztahu. Zbavte se pocitu viny, pocitu, že nejste dost dobří a vraťte se k sobě samým, k tomu, co je vám blízké. Stane se to, čemu věříme, proto je pro zdravý přístup ke vztahům, komunikaci s lidmi, tak důležité překonat strach a začít věřit v sebe,“ doporučuje Pavla Štěpničková.

K tomuto cíli je možné dojít několika cestami. Pavla Štěpničková při svých terapiích používá metodu vyladění obou mozkových hemisfér. Jedině tak, jak říká, může člověk dosáhnout harmonie. Žijeme ve společnosti zaměřené na informace, analýzu, kontrolu, výkon, více zatěžujeme levou, „racionální“ hemisféru mozku. Jen stěží dokážeme uvolnit emoce, pocity ukryté v pravé hemisféře. Pavla Štěpničková dodává: „Důležité je rozdmýchat představy. Představy nás totiž motivují a inspirují. To, co si představím, může opravdu fungovat. Představa je otevření se neznámému a opuštění strachu. V mé praxi docházíme k vytvoření představy například meditací, která otevírá pravou hemisféru. V ní je uložena kreativita, je to vlastně takové malé dítě v nás, které má ze všeho radost.“

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip