Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Musí řešení nadbytečných kilogramů „bolet“?

Musí řešení nadbytečných kilogramů „bolet“?

2.1.2012 - Jana Divoká

Pracuji několik let jako lektorka kurzů snižování nadváhy. Za oněch několik let jsem slyšela spousty příběhů lidí, pro které se staly kilogramy navíc problémem, který jim po dlouhá léta, ne-li celý život ubírá energii, kterou by mohli investovat do smysluplnějších činností.

Ano, obezita je problém, který má na svědomí řadu onemocnění a není dobré, pokud člověk dlouhodobě nosí mnoho kil navíc.  Ale ze zdravotních důvodů hubne málokdo.

womanZeptáte-li se klientů kurzů na důvody, proč chtějí zhubnout, pak nejčastěji řeknou (někdy přímo a někdy nepřímo), že nemají rádi své tělo, protože neodpovídá  společenskému ideálu. Ve jménu přesvědčení, že jen štíhlost a tělesná krása znamenají životní štěstí jsou lidé ochotni podstoupit cokoli.  Pak se uchylují k dietám, které slibují zázračné a rychlé zhubnutí a jsou schopni například vypít na lačno sklenici oleje,  dlouhodobě hladovět či týrat tělo  každý den několikahodinovým intenzivním pohybem.

Slyšela jsem spousty příběhů a stále více se ptám, proč lidé podstupují nepříjemné věci, proč se nemají rádi? Vidím před sebou  řady velmi krásných, inteligentních žen, které někdy i velmi málo kil navíc paralyzuje, aby si užívaly život. Jejich měřítkem kvality života se stala osobní váha, případně názor někoho druhého.

Jak ráda bych jim někdy předala poselství, že mají být na co hrdé, že jsou krásné, zajímavé a pro tento svět velkým přínosem. Často nechtějí slyšet! Jakoby jim někdo do hlavy vložil „našeptávače“, který vždy dokáže v situaci, kdy je to nejméně vhodné, ukázat, že si nemají tolik věřit. A když už se jim podaří nad našeptávačem zvítězit a zhubnout, pak s ním svádí krutý boj při udržování shozených kil.

Když jsem začínala pracovat s klienty s nadváhou, bylo největším přáním, aby zhubnuli co nejvíce kilogramů. Čím déle však svou práci dělám, tím více si uvědomuji, jak pro mě množství zhubnutých kilogramů ztrácí význam. Cítím se více naplněná, když přijde klientka s tím, že si po mnoha letech koupila plavky a šla na plovárnu, změnila účes, začala studovat, našla si nového partnera, změnila zaměstnání či udělala jinou pozitivní změnu ve svém životě. Nejkrásnější odměnou je pro lektora okamžik, kdy cítí, že jeho konání pomohlo druhému hledat nové životní možnosti, které mohou přispět ke zvýšení kvality života.

Mnoho z nás má zakódováno, že pro úspěšné dosažení  nějakého cíle – ať již jde o hubnutí, kariéru, vztah či jinou oblast života, musí být vykoupeno velkou dřinou a tudíž i nepříjemnými a někdy až bolestivými pocity. Jinak to není ten pravý úspěch!? Ale co když existuje i jiná – radostnější, příjemnější  a tím i  trvalejší cesta?

Sobota plná pohybu a pohody

Společnost STOB si Vás dovoluje pozvat na  Sobotu plnou pohybu a pohody, kde můžete získat motivaci pro redukci váhy v roce 2012. Koná se 7.1.2012  v Základní škole Rakovského, Praha 4 - Modřany. Program  zahrnuje  dopolední a odpolední bloku pohybu (aerobik, taneční aerobik, Zumba, řecké tance, břišní pekáč,  pilates, zdravotní cvičení), zajímavou polední přednášku o korejských potravinách a prodejní výstavu výrobků vztahujících se ke zdravému životnímu stylu. Cena soboty plné pohybu je 240,- Kč vč. občerstvení a pitného režimu (resp. dopoledne s občerstvením 140,- Kč, odpoledne 100,- Kč.) Účast nemusíte hlásit předem. Podrobnější informace získáte na www.stob.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip