Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Rada rodičům: Sledujte, co hrají vaše děti!

Rada rodičům: Sledujte, co hrají vaše děti!

1.1.2012 - Redakce Babinet

S Vánoci přišel i čas, kdy rodiče velmi často kupují svým dětem počítačové hry a videohry. Jen málokteří z nich ale přitom berou v úvahu označení věkového doporučení PEGI, kterým herní distributoři označují všechny hry prodávané v České republice. Asociace herního průmyslu ČR a SR se jim v tom snaží pomoci snadno dostupnými informacemi a nově i bezplatnou telefonickou linkou.

Podle průzkumu veřejného mínění, který pro Asociaci herního průmyslu České a Slovenské republiky zpracovala v letošním roce agentura Factum Invenio, si 72 procent českých rodičů myslí, že dětí mají mít přísně limitovaný přístup k herním titulům určeným starším hráčům. Zároveň se ale pouze 14 % rodičů řídí při výběru her pro své děti systémem věkového doporučení PEGI, kterým jsou hry oficiálně prodávané v ČR už několik let označovány.

Asociace herního průmyslu ČR a SR aktivně podporuje osvětu v oblasti věkových doporučení PEGI a rodičům nabízí na svých oficiálních stránkách kompletní servis sloužící k základní orientaci v této problematice. Na stránce http://www.herniasociace.cz najdou rodiče informace o významu jednotlivých nálepek, které označují nejen věkovou vhodnost dané hry, ale i typ obsahu, který hra přináší. AHP navíc před letošními Vánoci zahájila provoz telefonické zelené (bezplatné) linky na čísle             800 800 281      , na které se mohou zájemci zdarma dozvědět bližší informace o ratingu videoher a možných rizicích spojených s jeho ignorováním.

„Vánoce jsou z hlediska trhu s videohrami nejatraktivnějším obdobím v roce. Stále je ale třeba mít na paměti i rizika, které si mnoho dnešních rodičů nepřipouští nebo neuvědomuje,” říká prezident AHP Michal Valkoun. „Nabídka her je stále širší a vhodný titul lze vybrat pro hráče jakéhokoliv věku. Systém věkového hodnocení her PEGI napomáhá rodičům v orientaci a zároveň je vyjádřením toho, že herní distributoři si uvědomují zodpovědnost vůči svým zákazníkům.”

Další informace v češtině je rovněž možné najít přímo na stránkách organizace PEGI, konkrétně na adrese http://www.pegi.info. Na ní je možné okamžitě zkontrolovat, jaké hodnocení obdržely jednotlivé herní tituly uváděné na trh. PEGI nabízí i speciální aplikace pro mobilní telefony s operačními systémy iOS, Android a nejnověji také Windows Phone 7. Pomocí těchto aplikací si lze vyhledat věkové hodnocení hry kdykoliv i v průběhu nakupování.

Pan-European Game Information (PEGI) je věkový rating, který byl založen se snahou pomoci evropským rodičům činit informovaná rozhodnutí při nákupu videoher. Byl spuštěn na jaře 2003 a nahradil řadu národních ratingových systémů jednotným evropským řešením, které nyní využívá takřka 30 zemí (Rakousko, Dánsko, Maďarsko, Lotyšsko, Norsko, Slovinsko, Belgie, Estonsko, Island, Litva, Polsko, Španělsko, Bulharsko, Finsko, Irsko, Lucembursko, Portugalsko, Švédsko, Kypr, Francie, Izrael, Malta, Rumunsko, Švýcarsko, Česká republika, Řecko, Itálie, Nizozemí a Spojené království). Systém je podporován hlavními výrobci herních zařízení, ale i vydavateli a tvůrci videoher v Evropě. Věkový rating PEGI byl založen Evropskou federací interaktivního software (ISFE), jejímž členem je i Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky.

O AHP:
Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky, o. s., je občanským sdružením, které sdružuje největší společnosti z řad importérů a distributorů interaktivního softwaru působící v České republice a na Slovensku. Cílem AHP je zvýšení povědomí o herním průmyslu v regionu, zefektivnění diskuse o problémech v tomto oboru zábavního průmyslu a poskytování potřebných základních informací veřejnosti a médiím.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip