Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  V montážním manželství se můžete ocitnout raz dva. Že nevíte, o co se jedná? Čtěte pozorně!

V montážním manželství se můžete ocitnout raz dva. Že nevíte, o co se jedná? Čtěte pozorně!

1.9.2011 - Redakce Babinet

Ačkoli se možná považujete za velké romantiky, je docela možné, že i vy se budete dříve nebo později muset podívat na svůj partnerský vztah očima ekonomicky zaměřeného člověka. V České republice dojíždí za prací každý třetí pracující a stále více párů se uchyluje k modelu montážního manželství, kdy jeden z partnerů žije přes týden v místě zaměstnání a domů se vrací pouze na víkendy. Ohrožuje tak ekonomická krize kromě našich peněženek také naše vztahy?

Případů montážního nebo také víkendového manželství stále přibývá, a proto toto téma zařadila tradiční česká značka Zlaté do svého projektu Zlaté chvíle. Ten se věnuje současným trendům v partnerských vztazích a rodině a zamýšlí se nad změnami v dnešní uspěchané době. Cílem je přimět širokou veřejnost, aby se zamyslela nejen nad těmito tématy, ale i nad svými vlastními zlatými chvílemi.

Nejčastějším důvodem montážních manželství jsou finance. Většinou jde o muže, který dostane lukrativní pracovní nabídku v cizím městě a stále častěji i v cizí zemi. Je tak postaven před volbu mezi časem stráveným s nejbližšími a lepším zajištěním rodiny. Stále častěji to již ale není ani otázka volby. Mnoho lidí práci v místě bydliště prostě nesežene.

„Najít práci na malém městě je v posledních letech skutečně problém. Nabídku jsem dostal skoro až na druhém konci republiky. Vzhledem k tomu, že je pro mě důležité být schopný rodinu finačně zajistit, rozhodl jsem se práci přijmout,“ řekl v diskuzi Petr ze severních Čech.

Nicméně je třeba říct, že tato změna může vztahu překvapivě také prospět. Přes týden mají partneři možnost věnovat se vlastním koníčkům, scházet se s přáteli a mají čas také sami pro sebe. Nikdo vám tedy nebude vyčítat, že jste se vrátili v brzkých ranních hodinách z večírku nebo naopak hráli celou noc videohry. Mimo víkendy se také rozhoduje každý sám za sebe. Chcete v úterý zajít do kina na romantickou komedii, ve středu se vyřádit na hodině zumby
a ve čtvrtek se nechat rozmazlovat na manikúře? Žádný problém. Nebo vás naopak láká kombinace fotbalu a piva s kamarády? Směle do toho!

„Od té doby, co manžel pracuje v Německu, mám přes týden spoustu času na svoje kamarádky, a navíc se na víkend mnohem více těším,“ říká Radka z Domažlic a doplňuje, „vždy se snažím vymyslet nějaký program, abychom si pak čas spolu opravdu užili.“

Situace je poněkud odlišná, pokud jde o rodinu s dětmi. Starost o domácnost a potomky tak spadá ve většině případů na ženu, která s dětmi doma zůstává. Partner jí může tak maximálně poradit po telefonu.

„Manžel se plně stará o finanční zajištění rodiny. Mně nezbylo nic jiného než se naučit měnit žárovky, přitloukat hřebíky i sekat zahradu. Naštěstí mi ale hodně pomáhá paní na hlídání,“ svěřila se Marcela z Liberce.

Na muži je, aby se s takovou emancipací své ženy smířil. Jistě bude pořád ráda, když partner o víkendu odstěhuje starý nábytek nebo odhrabe sníh. S běžnými věcmi ho ale již zatěžovat nebude. Ačkoli tedy muž zaopatřuje celou domácnost po finanční stránce, může se někdy cítit nepotřebný. Zároveň také zčásti ztratí možnost zasahovat do vývoje domácnosti a případně také výchovy dětí. 

„Společně trávený čas vede k vyplavování endorfinů a poskytuje nová komunikační témata,“ polemizuje nad tématem psycholog Petr Šmolka, zároveň však dodává, „samozřejmě je to i možný zdroj konfliktů, protože rodina se může dostat do sporu, jak s volným časem naložit.“

Otázkou tedy skutečně zůstává, jak páry společné chvíle tráví, a ne kolik jich prožívají. Existuje určitě mnoho párů, které se vidí každý den, ale většinu času stráví drobnými hádkami nad nepodstatnými problémy. Pár, který je spolu pouze o víkendu, si pak společného času možná více váží a snaží se z něho vytěžit co nejvíce. Bohužel je tomu tak, že si svých zlatých chvil začneme často vážit, teprve až když o ně přijdeme. Zamyslete se, zda to není i váš případ.

Projekt Zlaté chvíle je projektem značky Zlaté. Zamýšlí se nad všemi aspekty trávení času s rodinou a s okruhem blízkých lidí. Zároveň se zabývá i současným vnímáním rodiny a změnami v rámci rodiny jako takové. Více na www.facebook.com/MojeZlate.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip