Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Lidé si v Hanáckém skanzenu Příkazy vyzkouší ruční sklizeň obilí

Lidé si v Hanáckém skanzenu Příkazy vyzkouší ruční sklizeň obilí

19.7.2011 - Redakce Babinet

Žně bez moderní mechanizace budou moci v sobotu sledovat zájemci v souboru staveb lidové architektury v obci Příkazy na Olomoucku při tradičním Rolnickém dnu. Ruku k dílu budou moci přiložit i sami návštěvníci, s kosou se mohou vrhnout na zralé žito. Cílem akce je přiblížit zvyky a dovednosti našich předků, řekl dnes ČTK správce Hanáckého skanzenu Vilém Švec.

Žně"Akce se setkává každoročně s velkým zájmem lidí. Je atraktivní zejména pro obyvatele z města, kteří to už s kosou tolik neumějí. Přicházejí ale i místní, pro něž ruční sklizeň není tak velký problém," uvedl Švec.

V areálu skanzenu podle něj na sklizeň čeká žitné pole o rozloze 1500 metrů čtverečních. "Naučit se pracovat s kosou není pro nikoho na škodu. Žnout obilí je navíc něco jiného než kosit trávu. Podle mého je to snazší," doplnil Švec. Příchozí budou ve skanzenu kromě žní sledovat i práci mistrů kolářů. Zavítat mohou i na výstavu Haná v díle Josefa Mánesa.

Rolnický den s ruční sklizní se koná již popáté, program začne v 11:00. V září bude následovat další rolnický den s výmlatem obilí. Soubor staveb lidové architektury je jedinečným souborem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané, kterou představují zejména čtyři špaletové stodoly z první poloviny 19. století a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1875. Na ně navazují zahrady se starými ovocnými stromy. Stavby v areálu jsou nemovitými kulturními památkami, jsou vybaveny venkovským mobiliářem z let 1799 - 1950.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip