Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Moravská vína získala v Izraeli 25 medailí, předal je velvyslanec

Moravská vína získala v Izraeli 25 medailí, předal je velvyslanec

17.3.2011 - Redakce Babinet

Moravská i česká vína slaví úspěch ve světě. V soutěži Terravino Mediterranean International Wine Challenge 2010, která se konala loni v listopadu v Izraeli, získala 25 medailí. Absolutním šampiónem se stal Štěpán Maňák ze Žádovic u Kyjova, který za své slámové víno Sauvignon 2009 získal dokonce čtyři medaile. Ocenění dnes zástupcům vinařství předal ve své pražské rezidenci velvyslanec Izraele v ČR Jakov Levy.

víno

"Stát se absolutním šampionem je nesmírně složité. Víno musí být skutečně velmi dobré," řekl při slavnostním předávání cen jeden ze zakladatelů soutěže Moises Aaron Spak.

Mezi další oceněné patří vinařství Vinselekt Michlovský z Rakvic, které získalo tři zlaté medaile za kabinetní víno Veltlínské zelené 2009. Dvojité zlaté medaile s typickou amforou ozdobí také ledové víno Ryzlink rýnský 2009 ze Znovínu Znojmo a Cabernet Sauvignon 2007 z Vinných sklepů Lechovice. Vinselekt Michlovský je zároveň nejúspěšnějším zahraničním účastníkem letošního ročníku s jednou velkou zlatou medailí a sedmi zlatými medailemi.

Oceněny byly také Vinné sklepy Lechovice, Znovín Znojmo, Gotberg Popice, Sonberk Popice, Vinařství Čech Tvrdonice, Vinařství rodiny Špalkovy Nový Šaldorf, Vinařství U Kapličky Zaječí, Vinné sklepy Valtice i Víno Blatel z Blatnice.

"Je to velký úspěch, který se mnohokrát v životě neopakuje. Velmi si toho ceníme," řekl ČTK sklepmistr Karel Novotný z vinařství Štěpán Maňák. Upozornil, že jde o jednu z největších vinařských prezentací na světě. "Setkává se tam světová špička a je možné si tam porovnávat konkurenci," uvedl. Podle něj víno, které uspělo, bylo ihned vyprodané. Ocenění podle něj prospěje také zájmu o produkci na domácím trhu.

Podle vinaře Miloše Michlovského, který byl na výstavě v Izraeli oceněn již podruhé, ocenění také pomáhá prodejnosti. "Nejde pouze o to, dovézt nějakou cenu. Je to utvrzování se v tom, že jsme na dobré cestě a že to děláme správně. My to o sobě možná víme. Je však důležité, aby to o nás řekli i jiní," řekl ČTK. Uvedl, že jej potěšilo zejména ocenění suchých vín a kabinetního vína Ryzlink rýnský. "Je dobře, že jsou oceňována i vína, která jsou dostupná na trhu a která si mohou dopřát lidé za přijatelnou cenu," řekl.

víno

Účast na mezinárodních prezentacích podle něj motivuje. "Nejde pouze o to, dovézt nějakou cenu. Je to utvrzování se v tom, že jsme na dobré cestě a že to děláme správně. My to o sobě možná víme. Je však důležité, aby to o nás řekli i jiní," uvedl.

Podle jednoho z porotců Luboše Bárty se na soutěži v Izraeli objevují nejlepší značky na světě. "Medaile mají stejnou hodnotu jako z prestižních soutěží ve Francii nebo ve Španělsku. Zároveň je důležité, že se soutěž koná v Izraeli. Spousta vinařství patří vlastníkům, kteří jsou Židé nebo mají židovské kořeny. Do své původní vlasti tak posílají své značky a objevují se tam skutečné skvosty," řekl ČTK. Podle něj se moravským vinařům podařilo přesvědčit porotce díky vysoké kvalitě produkce.

Upozornil zároveň, že moravští vinaři mají úspěch také v jiných zemích. "V poměru na plochu výsadby jsme asi světovým lídrem v získávání medailí. Problém je ale v tom, že o jejich úspěších se málo mluví," poznamenal. O ocenění se většinou dozví pouze odborná veřejnost, upozornil. Dodal zároveň, že domácí vinaři vyrábějí asi polovinu vína, které se v Česku vypije. Upozornil, že čeští spotřebitelé dají na produkci, která je oceněná na různých soutěžích a že si podle toho také víno vybírají.

V soutěži Terravino 2010 bylo hodnoceno přes 700 soutěžních vzorků z 29 zemí světa. Polovinu produkce tvořila domácí izraelská, především červená vína. Nejúspěšnějším izraelským vínem se stal Segal's unfiltered Cabernet Sauvignon 2007 Aviho Feldsteina z Barkan Wine Cellars, které o několik týdnů později zvítězilo i na mikulovském Sauvignon Fóru.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip