Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: TANTRA jiný pohled na život a sex

Filmová recenze: TANTRA jiný pohled na život a sex

11.3.2011 - Hana Kasalová

Rozporuplné pocity. Spousta nahých těl, ale hlavně obnažených duší. Bolest, slzy, utrpení, vnitřní dítě brečí, fňuká, zlobí se, nadává a neví, co samo se sebou. Dospělý člověk má v očích slzy, tvář se mu křiví. Studem? Před kým? Před sebou? Nebo je v šoku z toho, kam se to až dostal? Řeší svoji intimitu zcela veřejně a před nekompromisním okem kamery. Druhým extrémem jsou zcela opačné reakce. Nadšení, první orgasmus v životě - "všem to musím říci!", konečně vím, kdo jsem a co tady pohledávám... A tak dále, a tak dále...Směs lidí a jejich emocí, kde je společným jmenovatel - Tantra.

O čem to mluvím? Právě jsem se shlédla dokumentární film režiséra Benjamina Tučka "Tantra /za hranice rozkoše? jiný pohled na život a sex/. Klobouk dolů, zároveň se mi červenají tváře tím, co se právě pokouším strávit. V hlavě mi víří spousta otázek, na některé z nich marně hledám odpovědi, protože nejsem nadaná exhibicionismem, který by mě dovolil "jít s kůží na trh".

77 dlouhých minut velmi otevřených zpovědí jak odborníků, tak klientů. Začíná u nás nová sexuální revoluce? Boří se staré a propuká nové? Kam to všechno vede? Ke společné bezpodmínečné lásce čili k tzv. veřejným tajemstvím o našich vztazích, kde neexistuje žárlivost, majetnictví a omezování osobní svobody? Klidně si půjčete mého manžela. Pokud on s Vámi bude šťastný, také já budu šťastná. Jde o dlouhou, předlouhou cestu osobního vývoje, která se jen velmi těžko dá prezentovat během jednoho dokumentárního filmu.

Co je to vlastně Tantra? Slovy Johna Hawkena, který je lektorem tohoto dávného učení, Tantra nás učí, že mluvit o sexualitě je správné a není se za co stydět. Podle Tantry milování není jen setkání dvou těl, ale také dvou energií, srdcí, duší. Pokud sex využijeme, můžeme odkrýt všechny možnosti, které se v člověku skrývají.

Žijeme v době velkých změn a to hlavně energetických. Když se zamyslíme nad tím, jak žili svá manželství naši rodiče a jak je žijeme my, je v tom propastný rozdíl. Dnešní doba je dobou souznění duší, preferujeme sdílet svůj život s člověkem, který je na stejné energetické vlně jako my sami. To, co je pro nás normální, příjemné, povzbuzující, energizující, přivádějící nás do extáze, mohou některé starší ročníky nazvat smilstvem, hříchem, rouháním se...co já vím, čím ještě. Zmiňuji to proto, že jedna z představitelek Tantra dokumentu to zmínila v souvislosti se svojí matkou. Pro ni je velkou "rodinnou ostudou", že její dcera "se živí sexem". Ne! Ona se neživí sexem, ona lektoruje, jak žít a prožívat svoje tělo, svoji sexualitu, tím pádem prožít celý svůj život naprosto naplno až do konečků prstů. Jde až na svoje dno, nenechá na sobě "nit čistou". Naschvál dávám tento lidový výraz do uvozovek, protože Gabi Římská je "jenom" syrově upřímná a je jí úplně jedno, co si o tom kdo myslí. Mluví o svém rodinném zázemí, vzdělání, minulé pracovní zkušenosti a pochopitelně i o té současné bez jakéhokoliv studu. Dle mého názoru může být pro spoustu lidí velmi inspirativní. Nebo také lidi vyděsí. To už záleží na úhlu pohledu a na míře otevřenosti toho kterého diváka.

Dokument nás provádí životními zkušenostmi Johna Hawkena, Alana Lowena, Moniky Michaelové a již zmíněné Gábi Římské. Jde o velmi zajímavé lidi, silné osobnosti, kteří se ani v nejmenším netají tím jak žijí a čím přispívají do našeho světa.

John odjel v roce 1973 do Wroclavi, které v té době byla prezentovaná spíše jako Sibiř než jako příjemné polské město. Přidal se ke Grotowského Teatr Laboratorium. Jak tvrdí, tam začala jeho spirituální cesta. Po návratu působil jako fyzioterapeut a psychoterapeut a začal studovat Tantru pod vedením Margo Anand. Věnuje se studiu šamanských tradic Keltů a Indiánů. Vyučuje Tantru a šamanismus. Od roku 1999 působí v České republice jako vedoucí lektor Sky Dancing Tantra. Jeho jak pracovní, tak životní partnerkou je Gábi Římská.

Alan studoval na Londýnské a posléze Oxfordské univerzitě. Osm let strávil jako žák indického mystika Osha Rajneeshe. V roce 1986 založil školu The Art of Being jako cestu ke šťastnému, zdravému a osvícenému životu.

Co dodat na závěr? Já osobně cítím, že pokud člověk nemá absolutně žádné zkušenosti s Tantrou a dívá se na ni spíše jako na "sex", tak ho nový dokument Benjamina Tučka spíše vyvede z míry, možná až šokuje. Potom už záleží čistě na něm, jestli chce nabídnuté dveře více pootevřít a případně do nich vstoupit. Tantra ve své čisté láskyplné podobě za to rozhodně stojí a věřte mi, že nebudete litovat. Potom se také na dokument tohoto typu budete dívat úplně jinýma očima. Přeji vám nezbytnou dávku otevřenosti, tolerance, empatie a tím pádem velmi užitečný divácký zážitek.

Žánr: dokumentární film

Námět, scénář, režie: Benjamin Tuček

Producenti: Milan Kuchynka –Negativ, Ondřej Zach - HBO

Přístupnost: od 18ti let

Premiéra: 10. 3. 2011

Zdroj foto: http://www.aerofilms.cz/filmy/163-Tantra/fotogalerie/video/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip