Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dětské konstituční typy podle tradiční čínské medicíny

Dětské konstituční typy podle tradiční čínské medicíny

26.11.2010 - MUDr. Petr Hoffmann

Dětský organizmus není zdaleka tolik zatížen okolními vlivy – stravou, léky, očkováním, stresy a emocemi jako dospělý organizmus. Proto je relativně snazší určit tělesný konstituční typ dětí. Rovněž jejich léčba je jednodušší a mnohem efektivnější než u dospělých. Nejčastějšími příčinami vzniku nemocí je napadení zevními škodlivými činiteli, obzvláště pak horkým a chladným větrem ve formě akutních respiračních zánětů či pylových alergií.

K dalším příčinám patří výživa, emoce, imunizace či vrozená konstituční slabost. Tyto příčiny se projevují z pohledu čínské medicíny nejčastěji buď jako tzv. přetrvávající skrytý škodlivý faktor v těle ve formě horka RE (suchý kašel, hyperaktivita, nespavost), horkého toxinu RE DU (ekzémy, chronické záněty mandlí, uší, vedlejších nosních dutin), vlhka a horka SHI/RE (trávicí potíže, průjem) či horkého hlenu TAN RE (vlhký kašel, chronické záněty průdušek, zvětšené lymfatické uzliny) a nebo jako tzv. akumulační porucha, což odpovídá stagnaci potravy JI SHI (chronické trávicí potíže, nechutenství, neprospívání, potravinové alergie na cokoliv – mléko, lepek, ovoce apod.).

Dětský věk (do puberty) má podle čínské medicíny určité zvláštnosti, jež se projevují v těchto oblastech:

1. Slezina a žaludek nejsou ještě dostatečně vyvinuty a jsou proto často postiženy nevhodnou stravou, což má za následek jejich nedostatečnost s hromaděním vlhka QI XU + SHI. Stagnace potravy s vlhkem ve středním ohništi vede například k bolestem břicha, nechutenství, neprospívání (Hostina pěti chutí - kód 105).

2. Jin je často v nedostatku YIN XU a jang je pak v relativním nadbytku – kupř. při akutní infekci stoupá horečka rychle a vysoko díky nedostatečnosti jinu (Hbitost lučního štírka – kód 186, který se užívá v mezidobí před či po nemoci).

3. Obranná vrstva WEI QI v kůži není ještě dostatečně vyvinuta, a proto se vítr FENG dostává snadno do plic a žaludku – kupř. časté respirační onemocnění,  angíny, bronchitidy, záněty středouší apod. (Ebenový větrolam – kód 153, který se užívá v mezidobí před či po nemoci).

4. Játra bývají také často postižena, když akutní infekce v podobě zevního horkého větru FENG RE spaluje jin jater, což může vést ke vzniku vnitřního větru NEI FENG a vyústit později i v křeče, třes až epilepsii – kupř. sekundární epilepsie či křeče při teplotě (Vidina pokojného odpočinku – kód 066).

5. Děti sice lehce a snadno onemocní (snadno je ofoukne, snadno se rozhodí stravou), ale uzdraví se bez vážnějších následků, neboť jejich regenerační schopnost je obdivuhodná – onemocnění mívají rychlý začátek, bouřlivý průběh, ale dobrý konec.

Samozřejmě že léčba je mnohem úspěšnější tehdy, když děti nejsou příliš zatíženy hormonálními léky, kortikoidy či antibiotiky. Někdy je obtížné do dětí čínské bylinné tablety dostat, protože jsou většinou hořké. Musí se hledat vhodné triky – rozpustit tablety v čaji, v polévce, v ovocné přesnídávce apod.

Chcete vědět, jak by vám mohla pomoci čínská medicína? Zajímaly by vás nabízené bylinné produkty? Více se dozvíte v knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ), nebo na stránkách www.patentnimedicina.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz