Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Aktivní život bez omezení

Aktivní život bez omezení

25.11.2010 - Redakce Babinet

Močová inkontinence je stav, který může kvalitu života ovlivnit velmi výrazně, protože postihuje prakticky všechny oblasti života. Nepříznivě ovlivňuje každodenní aktivity, sociální vztahy a emocionální pohodu žen v každém věku. Dlouhotrvající problémy s únikem moči způsobují ztrátu sebeúcty, spojují se se vznikem depresí. Omezení ve fyzické aktivitě, práci, sportu a v pohlavním životě vedou k narušení společenských a mezilidských vztahů, případně i k sociální izolaci, vzhledem k tomu, že nejedna z žen si raději odepře běžné aktivity: cestování, návštěvu divadla či kina anebo oblíbené sportovní aktivity z obavy, že nedokáže včas a dostatečně rychle doběhnout na toaletu.

S přibývajícím věkem zaznamenává každá žena změny, které se týkají vzhledu jejího těla, jeho fungování a psychiky. Jedním z nich je inkontinence - nechtěný únik moči. Trápí ale i mladou generaci - ženy provozujících fyzicky náročnější sporty či ženy při prvním těhotenství nebo po porodu.

Vše o inkontinenci a úniku moči naleznete také na stránkách MoliKlubu (www.moliklub.cz). Dozvíte se zde, co dělat a na koho se obrátit, a to také v případě, pokud se tato tématika netýká jenom Vás, ale i někoho ve Vašem okolí. Můžete si zde objednat vzorky pomůcek na inkontinenci zdarma, můžete se nechat inspirovat zdravým životním stylem nebo si zasoutěžit o praktické ceny.

Mimovolný únik moči v dospělosti je pro mnohé z nás nepříjemným překvapením. Neschopnost spolehlivě ovládat základní tělesné funkce nám může připadat ponižující a stává se tak velmi intimním problémem, který nepostihuje jen ženy, ale i muže.

Mnohé ženy řeší v první fázi obtíže menstruačními vložkami. Mají většinou vysledováno, kterým situacím předcházet. Vyhýbají se kašli, smíchu, prudkým pohybům, zvedání těžších předmětů. Tímto způsobem lze zabránit ojedinělým trapasům, v žádném případě se však nedá takto řešit problém dlouhodobě. Tyto nepříjemné pocity se dají minimalizovat výběrem vhodných pomůcek určených speciálně k používání při inkontinenci. Spolehlivou pomůckou jsou diskrétní a přitom snadno dostupné vložky MoliMed, které jsou určené speciálně pro lehký stupeň inkontinence. Ty mají oproti menstruačním vložkám minimálně 5x vyšší absorpční schopnost, ale také účinně neutralizují zápach, jsou pohodlné, prodyšné a na povrchu zůstávají stále suché. Pokud obtíže trvají a obtěžují, měly by být konzultovány s lékařem.

Z lékařského hlediska

U mladých žen je nejčastější poruchou postihující močový měchýř tzv. stresová inkontinence. V důsledku prudkého zvýšení tlaku dochází k úniku moči přes oslabený svěrač močové trubice. Za normální okolností působí svěrač jako ventil, který měchýř zespoda uzavírá. Objem moči se pohybuje od několika kapek až k odtoku značného množství moči. Ke zvýšení tlaku na měchýř dochází i při zcela banálních každodenních situacích. K úniku moči obvykle dojde při zakašlání, kýchnutí, smíchu (odtud i rčení – Počurala se smíchy) nebo náhlém zvednutí těžkého předmětu. Mnoho mladých žen trpí příležitostnou stresovou inkontinencí. Při prvním těhotenství má stresovou inkontinenci dokonce více než polovina žen a v průběhu dalšího těhotenství ji pozorují až čtyři z pěti žen. „Není se čeho obávat, v průběhu prvního těhotenství dochází k tomuto jevu zcela běžně, po porodu většinou automaticky vymizí. Aby žena nemusela být omezena ve svém aktivním životě, doporučila bych vložky MoliMed, které neutralizují i zápach,“ říká MUDr. Bočanová ze soukromé gynekologické ordinace.

Jak se dostat po porodu do formy?

Nespěchejte! I když podle vás nemáte ideální váhu, dopřejte svému tělu trochu času. S návštěvou fitka počkejte, až bude dno pánevní po porodu stabilizované, jinak hrozí inkontinence. Začněte pomalu s cviky posilujícími právě svaly pánevního dna a s relaxačním cvičením. Obecně se dá říct, že vytrvalostní trénink můžeme začít po 4 - 6 týdnech po porodu. Nejprve 10 minut denně, postupně zvyšujeme až na 30 minut. A bříško? Dejte mu tak 3 měsíce čas a pak na něj nastupte s posilovacími cviky. Platí: jakmile máte bolesti nebo se při tréninku necítíte dobře, přerušte ho a další postup konzultujte s lékařem nebo vaší porodní asistentkou.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz