Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jídlo jako zážitek – spojte lahodnou chuť, energii do života a pozitivní vliv na zdraví!

Jídlo jako zážitek – spojte lahodnou chuť, energii do života a pozitivní vliv na zdraví!

13.6.2010 - redakce Babinet.cz

Že by ovoce a zelenina měly být součástí jídelníčku? Jasně! A že to vždycky musí být obyčejný salát nebo jablko ke svačině? Nesmysl! Zdraví je zábava a s ovocem a zeleninou se dají dělat takové divy, že Vás nikdy neomrzí. Jak to vše zábavnou cestou přidat do svého jídelníčku a také do jídelníčků dětí se můžete naučit na různých kurzech o zdravém životním stylu. My jsme se vydali prozkoumat zážitkový kurz Ráje chutí.

A jakže se dá kouzlit s ovocem a zeleninou tak, aby zůstaly ve své přírodní formě, ve které nejvíce prospívají našemu tělu a zároveň jednoduše, chutně a lákavě na pohled? Existuje spousta možností, tady máte malou ochutnávku toho, co se můžete naučit.

Nejrychlejší a nejjednodušší  cestou ke zdravé a netradiční svačině či snídani jsou koktejly. Určitě znáte čerstvě mixované freshe z ovocných barů – existuje však něco, co prospívá našemu tělu více než čistě ovocné koktejly. A sice tzv. green smoothies aneb zelené koktejly. Nebojte se, zelená barva v tomhle případě neznamená, že nápoj bude divně chutnat, naopak – znamená to, že v sobě má všechny látky, které naše těla potřebují.

Zelená v přírodě symbolizuje život. Proč? Zelená barva je chlorofyl – tzv. zelené barvivo, který obsahuje každá rostlina a bez kterého žádná nemůže přežít. Mají ho sladkovodní i mořské řasy, mech, tráva i keře, stejně jako ty nejvyšší palmy nebo nejstarší stromy. A proč o něm píšeme? Toto zelené barvivo má až na jeden jediný atom stejný vzorec jako naše krevní barvivo – hemoglobin. Proto se zeleným nápojům ne nadarmo říká přírodní krevní transfúze.

A jak takový  koktejl, po kterém naše tělo jen lační, vyrobíte? Není to žádná věda. Místo chemické laboratoře Vám bude stačit mixér a nůž na krájení. Oloupete 4 banány, omyjete jeden římský salát, dáte do mixéru a zalejete 1,5dl vody. Žádný zelený prášek, ale ovoce a zelenina tak, jak vyrostly v přírodě. Rozmixujte a nejchutnější zdravý koktejl je na světě. Kdo se bojí nesmí do lesa, seberte chuť experimentovat a zahoďte názory, že mixovat salát je prostě divné! Naopak – zelené koktejly Vás překvapí, nebojte se jich!

Rychlé a zdravé  nápoje z mixéru nejsou jedinou zábavnou cestou, jak na svůj talíř dostat více ovoce a zeleniny. Další možností jsou nejrůznější pomůcky, o kterých byste sice řekli, že je nepotřebujete, ale jakmile si Vy nebo Vaše děti zamilují s nimi vytvářet kulinářská kouzla a hrát si pro zdraví, nedáte je z ruky.

Jednou z těchto pomůcek je tzv. spiralizér – jednoduchá vychytávka, která tvoří nejrůznější tvary z ovoce a zeleniny. Schválně, jakou nejdelší špageta se Vám podaří vykrojit? Věřte tomu nebo ne, ale takové dva a půl metru se povede každému. Z brambor, cukety, mrkve, jablek atd. Špagety můžete vařit, marinovat, používat zasyrova se zálivkou nebo omáčkou, přidávat je do salátů nebo jako oblohu k masu a dalším jídlům... je to zkrátka cesta, jak do svého jídelníčku přidat zábavně to, co byste jinak jedli nudnou cestou a z donucení.

Nebojte se experimentovat, rozšíření obzorů je vždycky přínosem, zvlášť  pokud se jedná o naše zdraví. Pokud Vás totiž zdraví  baví, pak Vám jde od ruky!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz