Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Derniéra Sklenky sherry Na Jezerce a další střípky z kultury

Derniéra Sklenky sherry Na Jezerce a další střípky z kultury

1.3.2010 - Redakce Babinet

Jedinečná slovenská herečka Zuzana Kronerová vystoupí v dubnu spolu s Janem Hrušínským a dalšími herci v Divadle Na Jezerce naposledy v tragikomedii Sklenka sherry (The Gingerbread Lady).  Tato hra jednoho z nejúspěšnějších amerických dramatiků Neila Simona v režii Juraje Herze je příběhem o hledání štěstí a lásky, jenž prožívá hlavní hrdinka, která se vrátila z protialkoholické léčebny.Sklenku sherry bude hrát divadlo 13. a 14. března na zájezdě a 22. března na domovské scéně. Poslední dvě představení se pak Na Jezerce uskuteční 19. a 26. dubna.

„Sklenka sherry pro mě znamená především setkání se slovenskou kolegyní Zuzanou Kronerovou a večer, při kterém se výborně baví nejen diváci, ale i my na jevišti. Doufám, že budeme mít příležitost Zuzanu na Jezerce vidět i v nějaké další roli,“  říká o spolupráci se známou slovenskou herečkou ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

Divadlo Na Jezerce  zároveň chystá na 11. března premiéru hry Petra Jarchovského Musíme si pomáhat v režii Jana Hřebejka. V hlavních rolích této komedie z období druhé světové války hrají Jiří Macháček a Lenka Vlasáková.

Více info na www.divadlonajezerce.cz

Natáčí se: Miroslav Krobot se přestaví v hlavní roli nového filmu DŮM

V prvním březnovém týdnu začne natáčení nového filmu DŮM. Scénář filmu, jehož autorkou je mladá režisérka a scénáristka Zuzana Liová, obdržel v roce 2007 na MFF CANNES prestižní cenu Krysztofa Kieslowského pro nejlepší středoevropský nerealizovaný scénář. Vedle Miroslava Krobota v hlavní mužské roli, se ve filmu objeví Táňa Medvecká, Ester Geislerová a debutující Judita Bartos.

„Velice si vážím toho, že pan Krobot a paní Medvecká přijali nabídku zahrát si v mém filmu. Jsou to profesionálové a vynikající herci, kteří přesně zapadli do mé představy rodičů hlavní hrdinky. Stejně tak se těším na spolupráci s Judit bardos – mladou talentovanou herečkou, které ztvární hlavní ženskou roli,“ komentuje herecké obsazení Zuzana Liová.

Scénář celovečerního filmu „Dům“ vznikl v rámci celoevropské struktury grantů MEDIA a získal mnoho ocenění a profesionálních doporučení. Mimo ocenění z Cannes jmenujme například prestižní Hartley Merrill International Screenwriting Prize (2005) pro nejlepší národní scénář.

“Celý scénář mě na první pohled zaujal, nejvíce pak moje role Imricha. Tato postava je pro herce nádherný úkol. Navíc, dech beroucí exteriéry, jsou pro příběh "Domu" přímo stvořeny, prostě krása,” říká Miroslav Krobot ke scénáři filmu, jehož premiéra je plánována na podzim 2011.

Film vypráví příběh otce, který pro každou ze svých dvou dcer staví DŮM. Do stavby domů projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Poté, co vyžene z domu starší dceru, která ho “zklamala”, soustředí veškerou sílu na budování domu pro mladší Evu. Konflikt mezi generacemi se vyostřuje v okamžiku, kdy i Eva začne proti otci a jeho snu nečekaným způsobem protestovat. Jakou cenu zaplatí všichni zúčastnění, až všechna skrytá tajemství vyplují na povrch…?

V hlavních rolích uvidíme: Miroslav Krobot, Táňa Medvecká, Ester Geislerová
a debutující Judita Bartos  Tvůrci:Scénář, režie:Zuzana Liová, Kamera:Juraj Chlpík, Hudba:Walter Kraft ,Zvuk:Lukáš Moudrý, Střih:František Krähenbiel

Jaké výstavy můžete navštívit v regionálním muzeu Mělník?

15.1. -7.3. Jak se žije ve Středočeském kraji? - putovní výstava o životním prostředí ve Středočeském kraji s interaktivním programem

18.3. – 11.4. Velikonoční čas nám přišel – výstavka ke svátkům jara v kavárně muzea

27.3. Velikonoční jarmark – tradiční řemeslný jarmark ke svátkům jara, předvádění tradičních řemesel -  zdobení kraslic, pletení pomlázek atd., interaktivní program pro návštěvníky

Dále můžete navštívit dlouhodobou výstavu „Staré mechanické hračky.

Ve spolupráci se sběrateli muzeum obohatilo stávající expozici o další vzácné exponáty mechanických hraček, vláčků či soubor historických promítaček z počátku 20. století.

Kromě nového mohou návštěvníci stále obdivovat stávající exponáty: kovové stavebnice Merkur, Metropol, Vašek...a předvádění jízdy elektrického vláčku Merkur v improvizované krajině. Zůstává i možnost zkusit si vyrobit vlastní výtvor ze stavebnice Merkur v malé muzejní dílně nejen pro děti.

Výstava potrvá do 30. dubna 2010

Celoročně jsou otevřeny stálé expozice muzea:

Nahlédnutí do středověkého města, Měšťanský a venkovský interiér, Všední život obyvatel venkova, Příroda Mělnicka, Vinařství (část umístěna v původních středověkých sklepích)

dlouhodobá výstava „Staré mechanické hračky“

Historické kočárky – Vánoce 1890 – 1900, kolonáda 1900 – 1910, piknik 1920 – 1930, odpoledne v parku 1930 – 1940, válečný interiér 1940 – 1945, dětský pokoj 1950 – 1960 a návštěva zdravotního střediska 1960 – 1969.

Otevírací doba: úterý – neděle 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hodin

Kontakty: Regionální muzeum Mělník, náměstí Míru, 276 01  Mělník

telefon: 315 630 936 – pokladna; 315 630 922 – sekretariát , fax: 315 622 158

e-mail: muzeum@muzeum-melnik.cz, http: www.muzeum-melnik.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip